بازی بوکس، نه تنها افراد قوی اندام و بلند قامت می طلبد، بلکه از نظر روحی نیاز به انسان هایی با روحیه ی محکم دارد. کسانی که بتوانند به رقابت با حریف بپردازند و هیچ ترسی در چشمانشان هویدا نباشد. کسانی که در میان حصار مسابقه حضور پیدا کنند و پیروز از میدان بازی خارج شوند. شاید ورزشکاران با این خصوصیات کم تر به چشم ایند و تعدادشان انگشت شمار باشد، اما همان تعداد کم در رشته ی بوکس تغییرات مهمی را ایجاد کرده اند و به عنوان یک الگوی موثر در این زمینه به فعالیت پرداخته اند. مایک تایسون یک قهرمان بوکس است که کم تر کسی یافت می شود که در زمینه ی بوکس فعالیت داشته باشد ولی او را نشناسد.

مایک تایسون کیست
p01.indd

مایک تایسون کیست ؟

وی در سال ۱۹۹۶ میلادی، در تاریخ سی ام ماه ژوئن چشم به جهان گشود. او زاده ی کشور آمریکا است و در سنین جوانی، وارد دنیای بوکس شد. او از همان ابتدا به این رشته علاقه نشان داد. او که در شهر بروکلین زندگی می کرد، بیست و یک سال داشت که هدفش را انتخاب کرد. او پیش گرفتن مسیر حرفه ای را در بوکس انتخاب کرد و برای ان سعی و تلاش خود را به کار گرفت. در سال های اخری که به فعالیت می پرداخت، تحت عنوان پر قدرت ترین مشت زن تاریخ، به مسابقات می پرداخت و از سنگین وزن ترین ورزشکارانی است که طرفداران ان در سراسر جهان قابل شمارش نیستند.

در سال ۱۹۸۶ بود که موفق شد در شورای جهانی مشت زنان، مقام قهرمانی را در سطح فوق سنگینان کسب کند. این مقام که در میان رقیب های بسیار قوی او به مایک تایسون اهدا شد، بسیار در او حس غرور و افتخار ایجاد کرد و به محبوبیت او اضافه کرد. تنها یک سال از این اتفاق گذشته بود که فدراسیون بین المللی مشت زنی و اتحادیه ی ان، به او بار دیگر مقام قهرمانی را اعطا کرد. این مقام های قهرمانی که در سال های متوالی به او اعطا می شد، نام او را بر سر زبان ها انداخت و باعث شد جایگاه بسیار محکمی در رشته ی بوکس به دست آورد. از دیگر خبر هایی که از این بازیکن پر افتخار به گوش رسید، ناک اوت کردن یک رقیب بسیار قوی و شکست دادن او در مسابقات سال ۱۹۸۸ بود که تنها در نود و یک ثانیه موفق به کسب پیروزی در ان مسابقه شد. او بیست ملیون دلار از این پیروزی به دست آورد.

شاید برای این بازیکنانی که به پیروزی و برد خو گرفته اند، شکست یک اتفاق بسیار ناگوار تلقی شود. زیرا عنوان شکست ناپذیر، عنوان مورد علاقه ی ان ها است که به همین راحتی حاضر به از دست دادن ان نمی باشند. اما مایک تایسون در سال ۱۹۹۰ یک مسابقه با حریف قدرتمندی داشت که ان طور که مشخص بود روز مسابقه، روز او نبود و به میدان امده بود تا مقام پیروزی و قهرمانی را به حریف خود تقدیم کند. جیمز داگلاس اولین کسی بود که باعث شد این عنوان از او سلب شود و او برای نخستین بار طعم شکست را بچشد.

۳ سال حبس به خاطر تجاور

دو سال بعد از این تجربه ی شکست، یعنی در سال ۱۹۹۲، اتفاق تلخ دیگری برای او و کارنامه ی کاری مایک تانسون افتاد. این اتفاق، ۶ سال حبس او در زندان بود که در سه سال اخر با ازادی این ورزشکار موافقت شد و بعد از ان سعی کرد تا دیگر به اشتباهات گذشته اش ادامه ندهد. دلیل به زندان افتادن او اتفاق بسیار تلخی بود بود که برای یک دختر جوان افتاد و گفته می شد که توسط جانسون به او تجاوز شده است و این دختر از او شکایت کرد و خواستار به زندان افتادن او شد.

جالب است بدانید که خبری منتشر شد که پس از ازادی این ورزشکار از زندان او اقدام به نگهداری یک ببر کرد و پس از ان، مایک تایسون و ببرش تیتر خبر های ورزشی شدند. ماجرای او و ببرش از این قرار بود که در سه سالی که در زندان به سر می برد، به این فکر افتاد که هنگام ازادی اش صاحب یک حیوان قوی جثه بشود. به محض ازادی اش این ارزو را به واقعیت تبدیل کرد و یک ببر سفید رنگ خریداری کرد که نزدیک به بیست سال او را پرورش داد و اکنون قصد فروش آن را دارد.

زندگینامه مایک تایسون

زندگینامه مایک تایسون

شاید برایتان جالب باشد که در گذشته ی تایسون چه اتفاق هایی افتاده است. یا این ورزشکار در کودکی چه دورانی را پشت سر گذاشته است. دوران کودکی وی دوران پر ماجرایی بوده است. او از گذراندن زمانش در خیابان ها لذت می برده است. او کبوتر هایی که در بچگی جمع کرده بود با خود به خیابان می برد. اما دعواهای بچگی او از زمانی شروع شد که پسر جوانی که از تایسون بزرگ تر بود، کبوتر او را کشت و او از این اتفاق بسار خشمگین شد و سعی کرد با او دعوا کند. حتی گفته می شود که تا سن سینزده سالگی رکورد رفتن به اداره پلیس را داشت. او از مسخره شدنش در کوچه بسیار ناراحت می شد و با هر کسی که باعث ناراحتی می شد به دعوا می پرداخت. تا زمان نوجوانی امار ۴۰ بار دستگیری را در پرونده ی خود در اداره پلیس به ثبت رساند.

اما استعداد این پسر در همان دوران به زندان افتادن او کشف شد. هنگامی که در دبیرستان تریون درس می خواند، با دعواهایی که با پسران دیگر می کرد و پس از ان در دعواهایی که در زندان می کرد، همه به قدرت مشت او پی بردند. مشاور زندان او، این استعداد را که مشاهده کرد، به او پیشنهاد شرکت در مبارزات بوکس را داد و به مربی خبره ای او را معرفی کرد و از او درخواست کرد که مایک تایسون را مشغول بازی های بوکس کند. کاس داماتو مربی بسیار خوبی بود که آغاز گر زندگی ورزشی تایسون شد. مورد جالب توجه این است که این ورزشکار هنگامی که در این مسیر قرار گرفت متوجه استعداد خود شد و ان قدر با جدیت به بازی پرداخت، که پیشرفت او نسبت به حالت عادی چند برابر شد. مربی های او موفق به به کار گیری استعداد های او در مسیر درست شدند.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به بیوگرافی مایک تایسون در ویکی پدیا مراجعه کنید.

قدرت مشت مایک تایسون

قدرت مشت مایک تایسون

با گذر زمان، استعداد های مایک تایسون زبانزد ورزش بوکس شد. او شروع به پرداختن به مسابقات بوکس کرد. به مرور زمان مسابقات را به طور پی در پی پیروز می شد و با ضربات معروف مشتی که داشت، کسی توان به رقابت پرداختن با او را پیدا نمی کرد. حتی روی جونز از بازی با او می ترسید. در طی یک خبری گفته شد که مایک تایسون و روی جونز به میدان مبارزه می روند و هر دو برای این مبارزه در حال اماده سازی خودشان بودند. اما طی اتفاقاتی که افتاد این مسابقه لغو شد و این دو هیچ وقت در مقابل هم قرار نگرفتند.

شناخت بیشتر با خانواده مایک

خانواده ی مایک تایسون خانواده ای ۵ نفره است. که بعد از اتفاقی که برای خواهرش افتاد و در جوانی، در بیست و چهار سالگی دچار سکته شد و فوت شد با برادر و پدر و مارش زندگی می کند. برادرش، رودنی، از او بزرگ تر است و در پیشرفت او تاثیر زیادی داشته است. پدر مایک تایسون، کرک پاتریک نام داشت. پدر او در زمینه ی بیس بال بسیار فعال بود و استعداد و مهارت زیادی داشت. بعد از مدتی ازدواج مجدد کرد و مایک تایسون صاحب یک برادر ناتنی شد، که نام ان جیمی است. پدر این خانواده سال ۱۹۹۲ فوت شد و وظیفه ی نگهداری از این خانواده بر دوش مادر این خانواده افتاد.

آخرین مبارزه مایک تایسون

در ۲۰۰۲, یکی از اخرین رقابت های این ورزشکار رقم خورد. در این رقابت، کلیفورد ایتین رقیب مبارزه ای مایک بود و در ۵۰ ثانیه که مبارزه ی ان ها طول کشید، ان قدر اسیب دید که مسابقه در همان ثانیه ها به پایان رسید و تایسون پیروز مسابقه اعلام شد. اما پس از این مسابقه، در سال ۲۰۰۳، تایسن اعلام ورشکستگی کرد و اعلام کرد که دیگر توان شرکت در مسابقه ای را ندارد. زیرا تمام پول های خود را باید برای بدهی هایی که داشت پرداخت می کرد.

سوالات متداول

  1. نژاد ببر مایک تایسون چه بود و در چه زمانی اقدام به خرید ان کرد؟

    این ببر بنگال سفید بود و هنگامی که از زندان ازاد شد او را حدود قیمت ۶۰ هزار پوند خریداری کرد.

  2. چرا مایک تایسون در جوانی به زندان افتاد و چه مدت در زندان به سر برد؟

    به علت تجاوز به دختری جوان از او شکایت شد و به مدت سه سال در زندان به سر برد.

  3. چه کسی باعث قدم گذاشتن مایک تایسون در مسیر ورزش بوکس شد؟

    مشاور زندان او با دیدن توانایی های او، او را به یک مربی بسیار خبره در این زمینه معرفی کرد و باعث شروع فعالیت های قهرمانانه ی او شد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]