سما واثق مدل و بازیگر ایرانی ساکن ترکیه بوده که حالا با راه اندازی سایت شرط بندی بر سر زبن ها افتاده است. او در چند فیلم در زمانی که در ایران بود بازی کرده است و همزمان به انجام کارهای مدلینگ علاقه داشت. محدودیت خانم ها برای کارهای مد و تبلغاتی در ایران باعث شد تا سما برای پیشرفت در کارش به ترکیه مهاجرت کند. در این مقاله به بیوگرافی این مدل ایرانی و محدودیت هایی که زنان ایرانی در صنعت مدلینگ دارند، پرداخته می شود.

بیوگرافی سما واثق

بیوگرافی سما واثق

سما واثق یکی از سلبریتی های اینستاگرام است. او در واقع متولد اردیبهشت سال ۱۳۶۰ در تهران است. پدر سما از تاجران قبل از انقلاب است و بعد از پیروزی انقلاب به دلیل محدودیت هایی که بین ایران با سایر جهان و بعد از آن جنگ اتفاق افتاد، او به تاسیس فروشگاه بزرگ پوشاک در شرق تهران پرداخت. سما کودکی خود را مانند سایر هم سن و سال های خود گذراند و تا مقطع لیسانس به تحصیل پرداخت. او به رشته هنر علاقه داشت و در کشیدن تابلو های نقاشی مهارت خاصی دارد.

در سال ۱۳۷۷ او از طرف مدرسه برای بازی در یک نقش فرعی انتخاب شد. در این سال کیانوش عیاری برای ساخت فیلم سینمایی بودن یا نبودن به یک دختر دبیرستانی نیاز داشت و به گفته خود سما از طرف عوامل کارگردانی به مدرسه ما که از مدارس با استعداد در سطح کشور بود آمدند و تعدادی از دختران مورد نظر خود را برای انجام تست انتخاب کردند. سما هم در بین این افراد بود و بعد از دادن تست بازیگری، آقای کیانوش عیاری او را انتخاب کرده و به این ترتیب او اولین نقش خود را که البته کوتاه هم بود در سینما بازی کرد. البته او در سال ۱۳۹۴ هم یک فیلم کوتاه به نام باهر به کارگردانی حسن آخوند پور بازی کرده است.

بعد از اتمام دوران دبیرستان، سما وارد دانشگاه شد و در رشته هنر به تحصیل پرداخت. او در دانشگاه به کارهای مدلینگ علاقه مند شد. ماجرای علاقه مند شدن از این قرار است که روزی یکی از هم کلاسی هایش از او می خواهد به بوتیک پدرش برود و با مانتو های آن جا چند عکس برای کار تبلیغاتی بگیرد. در روز بعد سما به بوتیک پدر دوستش می رود و مانتو های زیادی را پرو کرده و با آن ها عکس می گیرد. در ازای این کار پدر دوستش مبلغی را به او می دهد و این باعث می شود تا سما به کسب درآمد از این کار علاقه مند شود.

سما برای موفقیت در کار مدلینگ تلاش های زیادی می کرد. در ایران جذب خانم ها در کار مدلینگ به دلیل موانعی که وجود دارد، محدود شده است و این صنعت در ایران زیاد رواج ندارد. با این حال او تا سال ۱۳۹۵ برای چند برند موفق شد کار مدلینگ آن ها را بگیرد اما برایش راضی کننده نبود. او همیشه دوست داشت، آزاد تر بتواند لباس بپوشد و انواع پوشاک را به عنوان مدل تبلیغ کند. به همین دلیل به فکر مهاجرت از ایران بود و از طریق سایت های جذب مدلینگ در ترکیه درخواست هایی را برای چند برند به همراه نمونه کار داده بود.

درسال ۱۳۹۵ او از طرف یک برند معروف ترکی برای تست کار به ترکیه دعوت شد. او به همراه مادرش یک هفته ای را در ترکیه بود و توانسته بود نظر ترک ها را برای استفاده از او در کار مدلینگ جلب کند. به همین ترتیب او در آبان همان سال با تکمیل کردن کارهای مهاجرتش برای همیشه از ایران رفت و در ترکیه ساکن شد. پدر سما او و مادرش را باهم به ترکیه فرستاد و در ازمیر خانه ای را برای آن ها اجاره کرد تا با جمع و جور کردن کارهای خودش به ترکیه برود.

هم اکنون سما علاوه بر آن برند پوشاک در چند برند دیگر از جمله برند هایی که محصولات کیف و کفش دارند، مشغول تبلیغ است. به واسطه این کارهای مدلینگ، برای بازی در چند سریال و فیلم ترکی هم دعوت شده است اما هنوز اطلاعاتی از این فیلم ها منتشر نشده است.

سما واثق مدلی ایرانی

سما واثق مدلی ایرانی

با اینکه سما واثق در ترکیه به کار مدلینگ مشغول است اما او یک ایرانی تلقی شده که در کشور خود به دلیل محدودیت ها نتوانسته در کارش پیشرفت کند. در ایران افرادی که به کارهای مد و مدلینگ می پردازند، باید فیلتر های زیادی را عبور کنند. با توجه به اینکه کشور ما یک کشور مسلمان است و حفظ اصول و ارزش های انقلاب اسلامی از خط قرمز های انقلاب است، لذا کار کردن در صنعت مدلینگ، برای بانوان سخت می باشد.

با این حال اینستاگرام به فضایی برای خود نمایی و به نمایش گذاشتن انواع مدل ها تبدیل شده است و نظارت دقیقی بر روی آن نیست. افراد دراین فضای مجازی، به تبلیغ کارهای خود می پردازند و گاهی اوقات این ارزش های اخلاقی را هم زیر پا گذاشته و از خط قرمز ها عبور می کنند. سما واثق هم به همین دلیل بود که از ایران مهاجرت کرد تا بتواند آزاد تر لباس بپوشد تا آنچه که در ایران نمی شود تبلیغ کرد را او تبلیغ کند. او معتقد است جمهوری اسلامی ایران، مدلینگ را پدیده‌ای غربی می‌داند که با ارزش‌های اسلامی منافات دارد. در جغرافیای موسوم به ایران، سالانه صدها نفر به اتهام مدلینگ دستگیر، محاکمه و روانه زندان می‌شوند. به عبارتی فعالان مدلینگ در ایران با اتهام‌های از جمله ترویج و اشاعه فحشا و هنجارشکنی در فرهنگ اسلامی بازداشت می‌شوند.

حواشی سما واثق

سما واثق در رسیدن به هدفش که مهاجرت به ترکیه و حضور در مزون ها و آتیله های عکاسی و همچنین مدل عروس شدن و یا انواع دیگر مدل ها بود، مسیر نسبتا سختی را پیمود. او برای اینکه بتواند جذاب تر به نظر برسد انواع عمل های جراحی را برروی صورت خود انجام داد. از عمل برروی بینی تا گذاشتن گونه از جمله این موارد است. او به مدت ۶ ماه هم برای مناسب شدن وزنش به باشگاه می رفت و trx کار می کرد.

سما قبل از رفتن به ترکیه اسیر سواستفاده به خاطر علاقه خود به کار مدلینگ قرار گرفته است. او قبل از اینکه بخواهد درخواست خود را برای برند های معتبر پوشاک ترکیه بفرستد، در سال ۱۳۹۴ از طرف یکی از دوستان مجازی خود با یک نفر که خود را از صاحبان فروشگاه های معتبر استانبول معرفی می کرد آَشنا شد. او از سما خواسته بود تا برای بازیگری و هم چنین انجام مدل های تبلیغاتی، عکس و ویدئو از خود بفرستد تا با سایر افراد منتخب، گزینش شود. سما عکس و کلیپ های مد نظر آن شخص را از خود گرفت و فرستاد و هیچ خبری از آن شخص نشد. بعد ها به او خبر دادند که این کار سو استفاده از خانم های ایرانی بوده و افراد زیادی در این تله افتاده اند.

سما واثق هنوز ازدواج نکرده است. با این که اوهم اکنون ۳۰ سال سن دارد اما ازدواج را مانعی برای کار خودش می داند و از اینکه توسط شوهرش برای ادامه کار منع شود می ترسد. او می گوید من از ایران فرار کردم تا کارم را آزادانه تر انجام بدهم و پیشرفت کنم. اگر بخواهم با ازدواج کردن دوباره سدی در کار خودم ایجاد کنم، ترجیح می دهم تا مدتی این کار را انجام ندهم.

اینستاگرام سما واثق

اینستاگرام سما واثق

سما واثق در اینستاگرام بسیار فعال است و باید او را به عنوان یکی از شاخ های اینستاگرام بشناسیم. او در اینستاگرام با آدرس semavasegh2 مشغول فعالیت می باشد. اکثر پست های او با انواع لباس ها و پوشاک است . بخش عظیمی از پست های او را کارهایش تشکیل می دهند. از لباس های عروسی که می پوشد تا حضور در فشن شو های مختلف ترکیه، همگی در اینستاگرام این مدل ایرانی دیده می شود. برای دنبال کردن اینستاگرام سما واثق از این لینک استفاده کنید.

منبع درآمد این مدل ایرانی از چه راهی می باشد؟

منبع اصلی درآمد سما واثق کارهایی است که در صنعت مدلینگ انجام می دهد. با این حال او سریال و فیلم هایی را هم در ترکیه بازی کرده است اما درآمد اصلی خود را از مدلینگ به دست می آورد. یکی دیگر از راه هایی که این مدلی ایرانی کسب درآمد می کند، حضوردر فشن شو ها و مسابقات بانوی زیبا است. او با امتحان کردن شانس خود در این برنامه ها به کسب درآمد امیدواراست. با این حال درآمدی را که او از تبلیغات و مدلینگ به دست می آورد کافی است. درآمدی که اگر در ایران بود شاید به یک چهارم این درآمد هم نمی رسید.

سوالات متداول

سما واثق در چه سالی به ترکیه مهاجرت کرد و کارش چیست؟

سما واثق مدلی ایرانی ساکن ترکیه است که در سال ۱۳۹۵ به این کشور مهاجرت کرد و در ازمیر ساکن شد.

حواشی پیرامون سما واثق در ایران چه بود؟

از انجام عمل های زیبایی برای کار مدلینگ تا سو استفاده از او برای استخدام در یک شرکت مدلینگ در ترکیه از این حواشی ها است.

آیا سما واثق ازدواج کرده است؟

خیر او ازدواج را مانعی برای ادامه راه پیشرفتش در مدلینگ می داند و تصمیمی برای ازدواج ندارد.

سماواثق در چه فیلم های ایرانی بازی کرده است؟

او در سال ۱۳۷۷ در فیلم سینمایی بودن یا نبودن به کارگردانی کیانوش عیاری و در سال ۱۳۹۴ در فیلم کوتاه باهر بازی کرده است.

منبع درآمد سما واثق از کجاست؟

او از کار مدلینگ، بازیگری و شرکت در فشن شو های مختلف کسب درآمد می کند. اما مهم ترین آن همان مدلینگ است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]