رشته تیراندازی یکی از  پر طرفدار ترین ورزش های جهان محسوب می شود. این رشته خود دارای رشته های ورزشی زیر شاخه ای است که جزو تیراندازی محسوب می شوند. تراپ شوتینگ به عنوان یکی از این رشته های زیر شاخه تیراندازی در دنیا شناخته شده است. عده زیادی از کسانی که علاقه مند به تیراندازی و کار با سلاح گرم هستند، جزو طرفداران این رشته هستند. در حاضر عده زیادی در دنیا در این رشته فعالیت دارند و به صورت حرفه آموزش دیده اند. از ابزار های اصلی این ورزش، اسحله تیراندازی است. البته انواع مختلفی از این اسلحه ها وجود دارد که با توجه به میزان مهارت افراد، تغییر میکند. در ادامه مطلب با ورزش تراپ شوتینگ و جزئیات آن بیشتر آشنا میشوید.

ورزش تراپ شوتینگ

ورزش تراپ شوتینگ

این ورزش جزو یکی از جالب ترین رشته های ورزشی به شمار میآید. تراپ شوتینگ در حال حاضر جزو یکی از رشته های ورزشی در المپیک محسوب میشود. همچنین در لیست رشته های فدراسیون جهانی تیراندازی قرار دارد. این رشته در المپیک هم در بخش زنان و هم در بخش مردان برگزار میشود. طرفداران این رشته در دنیا کم نیستند و افراد زیادی در دنیا به صورت حرفه ای و تمام وقت در این رشته فعالیت دارند. برای تمرین در این رشته نیاز به یک تفنگ ( که معمولا تفنگ شاتگان مورد استفاده قرار می گیرد.) با گلوله های ساچمه ای همراه با دیسک پرتاب نیاز است. این دیسک های از نظر ظاهری تقریبا شبیه دیسک های بازی فریزبی هستند. این دیسک ها به صورت قوسی در هوا به پرواز در میایند و شخص با اسلحه خود به آن ها شیلیک میکند. برخورد گلوله شاچمه باعث شکسته شدن آن ها میشود.

این ورزش امروزه در زمین های مشخص و مخصوص این بازی قابل اجرا است. ماشین های مخصوص پرتاب دیسک در این زمین ها وجود دارد تا طرفداران این بازی بتوانند به راحتی به تمرینات خود بپردازند. ماشین های پرتاب دیسک در داخل محفظه قرار دارد که به نام تراپ انداز مشهور است. به دیسک های پرتاب این ورزش هم اصطلاحا پرنده یا تراپ می‌گویند. محفظه دیسک ها در داخل زمین صورت تصادفی دیسک ها را پرتاب میکند و هر ورزشکار یک تراپ انداز جداگانه وجود دارد. دستگاه طوری طراحی شده است تا دیسک ها در محدوده زاویه ۴۴ افقی به صورت قوسی پرتاب شوند. زمانی دیسک در زاویه ۲۲ درجه دستگاه قرار دارد( فرق ندارد در سمت چپ یا راست باشد) سرعت آن به ۷۶ کیلومتر بر ساعت یا ۴۷ مایل بر ساعت میرسد و در ارتفاع ۴۶ متری سطح زمین قرار دارد.

تاریخچه ورزش تراپ شوتینگ

تاریخچه ورزش تراپ شوتینگ

تاریخچه این ورزش به کشور انگلیس برمیگردد. تراپ شوتینگ اولین بار در سال ۱۷۰۰ میلادی در این جزیره بازی شد. در گذشته به جای استفاده از دیسک های پرتاب ، از پرندگان استفاده میکردند. این بازی معمولا توسط طبقه اشراف بازی میشد. خدمتکاران آن ها از قبل پرندگان در قفس نگه دارید میکردند و در روز بازی آن ها به یکی یکی آزاد میکردند. زمانی که پرنده به ارتفاع مناسبی میرسد با گلوله واقعی برخورد میکرد و به زمین میخورد. در سال ۱۸۰۰ میلادی بازی با ویژگی در آمریکا بازی میشد. در سال ۱۸۰۱ میلادی اولین باشگاه که این بازی را به عنوان یک رشته ورزشی به رسمیت شناخت؛ تاسیس شد. این باشگاه در شهر سینسیناتی واقع ایالت اوهایو آمریکا بود. در این باشکاه افراد به صورت حرفه ای تراپ شوتینگ را آموزش میدیدند.

این رشته از سال ۱۹۰۰ میلادی وارد المپیک شد و جزو یکی از امروزه به عنوان یکی از مهمترین بازی های المپیک از آن یاد می شود. مهارت هایی که در این رشته امتیاز آور هستند پرواز تراپ، تراپ دوتایی و اسکیت است. رشته های تیر اندازی مسابقات سالانه هم به صورت جداگانه دارند. این مسابقات شامل یک مسابقه قهرمانی جهان، یک مسابقه قهرمان قهرمانان و چهار مسابقه کاپ جهانی است که این سابقات هر ساله برگزار میشود. در حال حاضر بهترین بیشترین مدال های المپیک در این رشته مربوط به کشور ایتالیاست. این کشور ۱۸ طلا، ۵ نقره و ۱۲ برنزه تا به حال برنده شده است و جمعا ۳۵ مدال از المپیک سال های مختلف برنده شده است. آمریکا در مقام دوم و چین در سوم قرار دارد. کشور انگلیس که بنیان گذار این رشته ورزشی است در مقام ششم قرار دارد.

تراپ شوتینگ در ایران

وسایل و تجهیزات مورد نیاز

وسایل و تجهیزات مورد نیاز تراپ شوتینگ شامل تفنگ بدون خان ساچمه زنی، دستگاه پرتاپ کننده دیسک، دیسک ها پرتابی و گلوله ساچمه ای گیج ۱۲_ ۲۴ گرمی میشود. گلوله ها انواع مختلف دارند که نوع نمره ۵/۷ برای تراپ و نمره ۵/۹ برای اسکیت استفاده میشود. دقت کنید که اسلحه کوچک تر از گیج ۱۲ برای تراپ و اسکیت استفاده میشود. این بورزش قابل تمرین در هر زمینی نمیباشد و باید به پیست های مخصوص تیراندازی بروید؛ چون دستگاه پرتاب دیسک فقط در این زمین ها پیدا میشود. برای انتخاب زمین به چند نکته توجه کنید. کته اول این که، زمین تمرین در نیمکره شمالی و به سمت شمال واقع شده باشد. زیرا این ورزش بر اساس مشاهده هدف است و در زمین هایی که در این موقعیت قرار دارند، در وضعیت بهتری قرار دارند.

نکته دوم در انتخاب زمین تراپ شوتینگ دقت کنید که محیط تمرین به دور از مناطق مسکونی یا جنگل های حاوی حیوانات باشد. زیرا ممکن است برخورد گلوله هرچند ساچمه ای به حیوانات یا انسان ها آسیب وارد کند. برای انجام این ورزش بهتر است محیطی انتخاب کنید که شرایط جوی ثابت باشد. زیرا وزش باد و یا تغییر شرایط جوی در تمرینات مخایرت ایجاد میکند. پس هنگام انتخاب زمین تمرین برای این ورزش دقت کنید که تمام موارد گفته شده رعایت شده باشد تا بتوان به بهترین نحو ممکن تمرینات را انجام داد.

تراپ شوتینگ در ایران

یکی از مجهزترین میدان ها و سالن های تیزاندازی در آسیا مربوط به مجموعه ورزشی انقلاب است. همچنین باشگاه مهام توسط سازمان صنایع دفاع در سال ۱۳۷۹ هجری شمسی تاسیس شد. ایران تا کنون موفق به کسب مدال در این رشته ورزشی در المپیک نشده است. بهترین افتخار کسب شده در این رشته در مسابقات بازی های آسیایی در سال ۲۰۰۶ میتوان اشاره کرد. ایران موفق به کسب مقام چهارم در این بازی شد.

سوالات متداول

  1. تراپ شوتینگ چیست ؟

    یکی از رشته های فرعی تیراندازی است.

  2. تراپ سوتینگ در چه کشور اولین بار بازی شد؟

    تراپ شوتینگ اولین بار در انگلیس بازی میشد.

  3. تراپ چیست؟

    به دیسک های پرتاب در این ورزش تراپ می گویند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]