بانوان ورزشکار ایرانی با وجود محدودیت‌ ها و موانع زیادی که برای آنها وجود دارد، همواره در عرصه ‌های مختلف ملی و جهانی افتخار آفرین بوده‌ اند. به خصوص در رشته ‌های ورزشی مانند ژیمناستیک و شنا محدودیت ‌های زیادی وجود دارد. با این حال در رشته ورزشی شنا رکوردی به نام یک بانوی ایرانی به نام الهام اصغری در گینس ثبت شده است. اما این که رکورد الهام اصغری چه بوده و به چه صورت انجام شده موضوع مورد بحث ما در ادامه مطلب می‌ باشد.

  • نکته مهم : برای بررسی رکوردهای شنا می توانید از این لینک کمک بگیرید.
فیلم ثبت رکورد الهام اصغری

فیلم ثبت رکورد الهام اصغری

الهام سادات اصغری یک بانوی شناگر ایرانی است که از همان کودکی یعنی زمانی که فقط دو سال سن داشت وارد رشته شنا شد. علی رغم موانع و محدودیت‌ های زیادی که برای او وجود داشت این مسیر را ادامه داد تا اینکه در حال حاضر یک شناگر حرفه ‌ای و با تجربه است. این بانو به قدری حرفه ‌ای است که می‌ تواند ساعت ‌ها در دریاهای آزاد بدون وقفه و خستگی شنا کند طوری که در این زمینه رکورد دار نیز است. متاسفانه با وجود اینکه موفقیت و رکورد های این بانوی ایرانی ‌بازتاب های گسترده ‌ای در رسانه‌ های خارجی و شبکه‌ های مجازی داشته است، اما در رسانه‌ های ملی و داخلی هیچ بازتابی نداشته و آن طور که باید در رسانه‌ های ملی مطرح نشد. با این حال فیلم‌ های زیادی از رکورد این شناگر بانوی ایرانی در حالی که با حجاب کاملاً اسلامی می ‌باشد در سایت‌ های متعدد به خصوص یوتیوب ارائه شده است که می ‌توانید برای اطلاع بیشتر این ویدیو ها را مشاهده کنید.

کدام یک از رکوردهای الهام اصغری ثبت گینس شده است؟

الهام اصغری بانوی شناگر توانمند ایرانی است که سال ‌ها آرزو داشت که بتواند با ثبت رکورد جدید در رشته شنا نام خود را در کتاب رکورد های جهانی گینس ثبت کند. او بالاخره توانست با پوشش کاملاً اسلامی به مدت ۳ ساعت در حالی که دستان او کاملاً بسته بودند مسافتی حدود ۵ کیلومتر و ۵۸۰ متر را شنا کند و رکورد. و اولین رکورد شنا در آب‌ های آزاد را به نام خود ثبت کند. رکورد بعدی او در بیست و هشتم آذر ماه سال ۱۳۹۸ در گینس ثبت شد و او در این زمان توانست مسافت حدود ۱۰ کیلومتر را در ۵ ساعت و ۲ دقیقه در حالی که یک دست او بسته بود را در دهانه خلیج چابهار شنا کند. اما سومین رکورد به این صورت بود که او با یک دست بسته مسافت ۱۰ کیلومتر در آب‌ های پر تلاطم دریای عمان را به مدت ۴ ساعت و ۵۹ دقیقه شنا کرد و این گونه توانست سومین رکورد خود را در کتاب گینس به ثبت برساند. اما نکته قابل توجه در رابطه با این رکورد پوشش کاملاً اسلامی این بانو بود که بازتاب‌ ها و بازخورد های متعددی را در سطح جهانی به دنبال داشت.

رکوردزنی الهام اصغری در آب های آزاد

بیشتر رکورد های این بانوی توانمند ایرانی در رشته شنا در آب‌ های آزاد و در شرایط پر تلاطم دریاها ثبت شده است. او زمانی که ۲۶ ساله بود مسافت رفت و برگشت ۱۲ کیلومتری در منطقه مرزی کنار دریای ساحل نوشهر تا چیلک را در دریای خزر در مدت ۵ ساعت شنا کرد. در این زمان یک حد نصاب جدید در رشته آب‌ های آزاد محسوب می ‌شد و او در این زمینه نیز رکورد دار شناخته شد. اصغری همچنین در یک حرکت نمادین که با هدف حمایت از محیط زیست و فوک خزری با مشارکت دانیال توحیدی ورزشکار قایقرانی انجام شد مشعل و نماد این حرکت را از تالاب میانکاله مازندران تا بندر آشورده بندر ترکمن استان گلستان شنا کرد و مشعل را به دست دانیال توحیدی سپرد. این مسافت حدود ۱۰ کیلومتر طول دارد و توانمندی این بانو را اثبات می‌ کند.

ادعای جدید این ورزشکار درباره رکوردزنی دوباره اش

اگرچه نام خانم اصغری به عنوان رکورد دار شنا در آب ‌های آزاد در کتاب‌ های گینس چندین بار ثبت شده است. اما این بانو به این تعداد بسنده نکرده و هنوز هم ادعای ثبت رکورد های جدید در زمینه شنای آب‌ های آزاد دارد. با توانمندی‌ هایی که از این بانو مشاهده شده انتظار می ‌رود که در آینده شاهد موفقیت ‌ها و پیشرفت‌ های بیشتر او در این زمینه باشیم.

رکورد شنا با دست بسته توسط این شناگر

رکورد شنا با دست بسته توسط این شناگر

رکورد شنا با دست بسته رکوردی بود که توسط الهام اصغری به عنوان یک بانوی شناگر ایرانی در کتاب رکورد های جهانی گینس ثبت شد. او برای اینکه بتواند این رکورد را به نام خودش در کتاب گینس ثبت کند تلاش بسیار کرد در حالی که هیچ داوری از گینس در زمان رکورد زنی او حضور نداشت. او با تهیه فیلم از نحوه شنا در دریای نوشهر و یکی از استخرهای تهران با دستان بسته خود بالاخره توانست با مراجعه به دفتر گینس در دبی و ارائه مدرک مستند این رکورد را بنا به خود ثبت کند. این رکورد قبلاً در اختیار یک مردی به نام پائولو کارزری شناگر اهل ایتالیا ثبت شده بود. او توانسته بود با دستان بسته و با پوشش یک مایوی اسلیپ مسافت سه و نیم کیلومتر را با دستان بسته شنا کند و حدود ۱۰ سال این رکورد به نام او در گینس ثبت شده بود. تا اینکه در نهایت الهام اصغری توانست مسافت ۵ کیلومتر و ۵۸۰ متر را دستان بسته و در سه ساعت طی و رکورد جدیدی را به نام خود ثبت کند.

آیا از روی رکوردهای الهام اصغری فیلم ساخته اند؟

بهتر است بدانید که “اورکا” نام یک فیلم سینمایی است که به کارگردانی سحر مصیبی بر اساس زندگی واقعی الهام سادات اصغری ساخته شد. این فیلم در سال ۱۴۰۰ به تهیه کنندگی مهتاب کرامتی و طهورا ابوالقاسمی ساخته شد و در آن بازیگران سرشناس یا همچون ترانه علیدوستی، مهتاب نصیرپور و مهتاب کرامتی نیز حضور داشتند. متاسفانه این فیلم با وجود اینکه به صورت کاملاً قانونی و با کسب مجوزهای لازم ساخته شده بود اما به دلیل اینکه کارگردان آن بدون پوشش اسلامی در شبکه های اجتماعی ظاهر شد اجازه اکران در داخل ایران را پیدا نکرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]