در این مقاله قصد داریم درباره یکی از پلتفرم های متن باز که بر تکنولوژی مبتنی است یعنی اتریوم کلاسیک با شما صحبت کنیم. نام این پلتفرم اتریوم کلاسیک است. این پلتفرم از قرارداد های هوشمند پشتیبانی می کند. Ethereum Classic یک ماشین مجازی تورینگ که به صورت غیر متمرکز ماشین مجازی اتریوم evm را فراهم سازی می کند. در ادامه ی این مقاله سعی داریم راجب اتریوم کلاسیک به صورت کامل با شما صحبت کنیم.

لیست عناوین محتوا پنهان
اتریوم کلاسیک چیست

اتریوم کلاسیک چیست؟

اتریوم کلاسیک یک پلتفرم پیچیده و متن باز است که از قرارداد های هوشمند پشتیبانی می کند. دو سال قبل از سال ۲۰۱۶ بود که برای اولین بار نسخه ی اولیه Ethereum Classic منتشر شد مسئولان این ارز دیجیتال تصمیم گرفتند که یک نهاد مستقل را برای سرمایه گذاری و تامین مالی در زمینه های مختلف بوجود بیاورند تا این که در ماه مه سال ۲۰۱۶ میلادی بود که یک صندوق سرمایه گذاری DAO که یک سازمان مستقل و غیرمتمرکز بود و هدف اش سرمایه گذاری در پروژه های هوشمند بود راه اندازی شد که برای راه اندازی این صندوق حدود ۱۶۸ میلیون دلار سرمایه اولیه لازم بود.

 این شرکت برای اولین تبلیغات خود در مورد اسیب پذیری های امنیتی DAO تبلیغ کرد و ذهن مردم را به سوی سوق داد که دارایی دیجیتال نیز قابل سرقت است و باید از ان محافظت کرد و با هشدار ها برای مردم از کار خود تبلیغ کرد. درست در ان موقع ها بود که حدود ۵۰ میلیون دلار از حساب های DAO مورد سرقت قرار گرفت که این امر باعث شد مالکان DAO با اعضای اتریوم وارد جلسه ای شوند که این مشکل را برطرف کنند.

بعد از ان قرار بر این شد که یک هارد فورک را در کد اتریوم راه اندازی کنند و بعد از ان اتر ها را به قراردادی هوشمند منتقل کنند و از این راه مقداری از ضرر ها رو جبران کنند. درست در زمانی که بعضی از افراد جامعه ی اتریوم هارد فورک را به کل رد می کردند و می گفتند امکان تغییر در بلاکچین نیست و اقدام به استفاده از نسخه ی قدیمی اتریوم را داشتند Ethereum Classic بوجود امد.

 اولین نسخه ی این اتریوم کلاسیک در بلوک ۱۹۲۰۰۰۰ و در زنجیره ی اتریوم در ۲۰ ماه جولای ۲۰۱۶ به وسیله ی استخراج کنندگان راه اندازی شد. پروژه ی Ethereum Classic ارز دیجیتال است که در بیان رسمی  توسط سازمان اتریوم پشتیبانی ندارد  و حدودا در تاریخ ۲۹ ماه ژوئن ۲۰۱۷ بود که در توییتر خود اعلام کرد که دامنه ی وب سایت کیف پول اتریوم کلاسیک در خطر است.

این سازمان تلاش های بسیاری کرد که کاربران را در مورد حملات فیشینگ روی دامنه با خبر کند  و با تمام این اطلاع رسانی ها در سال ۲۰۱۹  میلادی اتریوم کلاسیک در شرایط حمله Double-Spendin واقع شد. عکس Ethereum Classic دو لوزی است که در داخل هم تعبیه شده است و هر دو در یک دایره قرار گرفته اند و این عکس به رنگ سبز رنگ نشان داده می شود.

این ارز دیجیتال را می توان به ارز های دیگر هم تبدیل کرد که برای تبدیل Ethereum Classic به ارز های دیگر در بهترین حالت فروش این ارز و خرید ارز دیگر است که البته در بعضی از مواقع تبدیل اتریوم کلاسیک به دیگر ارز ها هم به صورت اتوماتیک انجام می شود.

قیمت اتریوم کلاسیک

قیمت اتریوم کلاسیک حدودا چقدر است؟

قیمت اتریوم کلاسیک در کل نواساناتی دارد و فعلا قیمت این ارز در بازار جهانی حدود ۷.۳۹۵ دلار است که به پول ایران حدود ۱۸۴،۲۰۹ تومان است. این Ethereum Classic تا به حال به اوج قیمتی حدودا ۴۷.۷۷ دلار رسیده است که این اتفاق در تاریخ ۲۱ ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ افتاده است.

تحلیل اتریوم کلاسیک به چه صورت است؟

در مورد تحلیل ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک باید بداندی که این ارز روندی همانند اتریوم دارد و قیمت آن با قیمت  اتریوم تفاوت عمده ای دارد. زبان برنامه نویسی در اتریوم کلاسیک بسیار شبیه اتریوم solidity است و این شباهت بین این دو زبان از لحاظ سایز، زمان ایجاد، پاداش بلوک ها و … است و بر پایه ی  الگوریتم اثبات کار و قرارداد هوشمند طراحی شده است.

تفاوتی که Ethereum Classic با اتریوم دارد این است که بروزرسانی و سازگاری های خود را با کد های اتریوم در اشتراک نمی گذارند این در حالی است که اگر برای اتریوم کلاسیک یک هک رخ دهد این اتفاق مانعی برای اتریوم در راستای اجرای یک هارد فورک به وجود نمی آید.

خرید اتریوم کلاسیک به چه شکل است؟

با توجه به این موضوع که اتریوم کلاسیک حدودا در سال ۲۰۱۶ بود که روانه ی بازار شد و در سال ۲۰۱۷ برای تمام ارزهای رمز پایه رشد قیمت اتفاق افتاد این قاعده نیز برای این ارز نیز صدق کرد و قیمت Ethereum Classic ابتدا از ۱.۴۰ دلار به ۲۳.۰۱ دلار رسید که این افزایش قیمت در یک بازه ی زمانی یک ساله حدودا ۱۶۰۰ درصد رشد را از ان خود کرده بود که این رقم، رقمی قابل ملاحظه و زیاد بود و این موضوع نشان دهنده این است که این ارز دیجیتال آینده ای روشنی دارد.

مزایا و معایب ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک

اتریوم کلاسیک هم مانند تمام ارز های دیجیتال از محاسن و معایبی برخوردار است که در ادامه سعی داریم به بیان آن ها بپردازیم.

مزایای ارز اتریوم کلاسیک

اتریوم کلاسیک زمینه ی رشد زیادی را پیش رو دارد ولی در کل سرمایه گذاری در این ارز دیجیتال بسیار پر ریسک است و این مسئله با توجه به این موضوع که پشتیبانان زیادی مانند Barry Silbert از Grayscale Investment Trust اینده این ارز را بسیار موفق می دانند قابل چشم پوشی است.

معایب ارز اتریوم کلاسیک چه می تواند باشد؟

جدا از مزایای این ارز دیجیتال، معایبی هم دارد که از جمله ان ها می توان به این موضوع اشاره کرد که Ethereum Classic یک جامعه ی متحد و مخصوص به خود ندارد مانند Enterprise Ethereum Alliance که مخصوص اتریوم است، تا بازرگانان و محققین و توسعه دهندگان در این جامعه به صورت مستمر حضور داشته باشند. یکی دیگر از معایب اتریوم کلاسیک این است که این شایعه در خصوص ان وجود دارد که توسط کسانی اداره می شود که در کل با اتریوم موافق نیستند.

تحلیل اتریوم کلاسیک

ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک

همانطور که در قبل گفتیم افزایش قیمت اتریوم کلاسیک باعث افزایش توجه کاربران به این ارز رمزگذاری شده شد و با توجه به سرمایه گذاری ساده و نگهداری راحت آن کاربران تقاضای بیشتری برای ارز اتریوم کلاسیک دارند و توسعه دهندگان نیز بیشتر وقت خود را بر روی اپلیکیشن های Ethereum Classic می گذارند که نتیجه ی این اتفاق رشد بیشتر قیمت این ارز است.

ماین کردن اتریوم کلاسیک امکان دارد؟

با توجه به ‌این موضوع که اتریوم از الگوریتم ProgPow استفاده می کند و از استخراج با دستگاه های مخصوص جلوگیری می کند اتریوم کلاسیک این روش را دنبال نمی کند و به راحتی می تواند با ASIC عمل استخراج ارز دیجیتال را انجام دهد. در اتریوم این ارز به دنبال ماینینگ در جهت اثبات سهام می رود که در قبال تایید تراکنش مجبور به مصرف برق زیادی نیست ولی Ethereum Classic این برنامه را ندارد و تعداد واحد هایش هم محدود است و سقف استخراج آن ۲۱۰ واحد است.

 در سال های اخیر این شبکه یک شبکه ی ترسناک و خطرناک به حساب می آید ولی مدیران این شبکه با برقرار کردن همکاری هایی با شرکت های بزرگ توانستند برای این شبکه بروز رسانی هایی داشته باشند که روند رشد شبکه Ethereum Classic را بالا ببرد.

فرق اتریوم با اتریوم کلاسیک

فرق اتریوم با اتریوم کلاسیک در چیست؟

در این قسمت سعی داریم درباره ی تفاوت اتریوم و اتریوم کلاسیک با شما صحبت کنیم. زمانی که درباره ی اتریوم و اتریوم کلاسیک صحبت می کنیم قدرت بر طرز فکر غالب پیروز می شود. با توجه به قانون عرضه و تقاضا زمانی که هجوم به اتریوم زیاد تر می شود تاثیرگذاری و نفوذ این شبکه هم نسبت به اتریوم کلاسیک افزایش می یابد.

برنامه‌های غیرمتمرکز در ether

برنامه ریزی غیر متمرکز در اتریوم بسیار بیشتر از اتریوم کلاسیک است به گونه ای که تعداد داپ های فعال اتریوم کلاسیک بسیار کم است و در حد انگشت شمار می رسد. و همچنین اتریوم کلاسیک دارای ابزار های کمی برای توسعه است در صورتی که اتریوم ابزار های توسعه ی بیشتری دارد همانند متامسک و دیگر افزونه ها و این در صورتی است که اتریوم کلاسیک این امکانات را ندارد.

بازار

با توجه به عرضه یکسان هر دو ارز اتریوم کلاسیک در برابر اتریوم کم تقاضا تر است و وضعیت خوبی در بازار تقاضا ندارد و این در حالی است که اتریوم در جایگاه دوم تقاضا قرار دارد.

ماینینگ اتر

در زمینه ی الگوریتم استخراج هر دو ارز یکسان عمل کرده اند ولی اتریوم از برنامه های بیشتری نسبت به اتریوم کلاسیک برخوردار است که باعث محبوبیت اتریوم می شود. اتریوم همچنین سقف واحد ندارد ولی اتریوم کلاسیک سقف واحدش ۲۱۰ میلیون واحد است. از دیگر تفاوت ها هش ریت شبکه است که در اتریوم کلاسیک بسیار پایین تر از اتریوم است که همین باعث پایین امدن امنیت Ethereum Classic نسبت اتریوم است.

تفاوت اتریوم ۲ و اتریوم کلاسیک

روسای اتریوم در صدد هستند که نسخه ی دوم اتریوم را با نام اتریوم ۲.۰ راه اندازی کنند. این نسخه ی جدید با نام Eth2 و یا Serenity شناخته شده می شود که در سه مرحله برای اتریوم بروزرسانی می شود که این سه مرحله فاز صفر، فاز یک و فاز دو نام دارند. فاز صفر این برنامه در ۱ دسامبر ۲۰۲۰ که معادل با ۱۱ آذر ۹۹ است رو نمایی و راه اندازی شد.

اتریوم ۲.۰ در هر فاز اتریوم قبلی را از لحاظ کارایی و عملکرد بهبود می بخشد و در این زمینه سایت اتریوم کلاسیک Consensys راه اندازی شده تا به سوالات احتمالی کاربران پاسخ بدهد. بزرگترین پیشرفت اتریوم ۲.۰ نسبت به اتریوم و اتریوم کلاسیک مکانیزم اجماع اثبات سهام و زنجیره های شارد است.

کیف پول Ethereum Classic

کیف پول Ethereum Classic

در این قسمت چند کیف پول ارز دیجیتال که برای اتریوم و اتریوم کلاسیک کارایی دارند را برای شما معرفی می کنیم.

کیف پول Guarda

این کیف پول از اصلی ترین سکه های ارز دیجیتال پشتیبانی می کند که از ان ها می توان به Zcash ، BTC ، ETH ، توکن های ERC20 ، ETC ، Zcash ، Ripple ، DASH ، جدیدترین EOS و سایر آلت کوین های دیگر اشاره کرد که قابلیت اعتماد و امنیت کافی برای کاربران خود فراهم کرده است. این کیف پول اطلاعات مشتری خود را ذخیره سازی نمی کند و در هر بار خروج این اطلاعات را پاک می کند.

کیف پول Trezor

این کیف پول اوایل فقط برای بیت کوین استفاده می شد ولی بعد ها از Ethereum Classic، توکن های ERC20، Ethereum Classic،  Zcash ، Litecoin ، Bitcoin Cash، DASH و … هم پشتیبانی کرد.

کیف پول MyEtherWallet

این کیف پول کلید واژه ی شخصی را بر روی کامپیوتر شخصیتان ذخیره می کند و همین ذخیره سازی باعث می شود که سطح امنیت این کیف پول پایین بیاید.

کیف پول  ACGN

این کیف پول یک کیف پول غیر متمرکز است و قابلیت معامله های غیر متمرکز را دارد و می تواند انتقال پول را کنترل کند و در آن واحد چندین ارز را کنترل کند. این کیف پول قابلیت پشتیبان گیری دارد ولی در کل این کیف پول شهرت اش به دلیل معاملات عمده ی ان است.

کیف پول  MetaMask

 این کیف پول به سادگی شهرت دارد و می تواند از طریق مرورگر های مختلف اتریوم را ذخیره کند که از این مرورگر ها می توان به Opera، Firefox, Chrome و Brave اشاره کرد.

کیف پول‌ Exodus

این کیف پول جزو کیف پول هایی است که از ارز های Dash، Litecoi، Zcash، بیت کوین و اتریوم کلاسیک می تواند پشتیبانی انجام دهد. این کیف پول پشتیبانی و تبادل داده اش را از طریق Exodus انجام می دهد.

ماین کردن اتریوم کلاسیک امکان دارد؟

کیف پول‌ Jaxx

این نوع کیف پول می تواند چند ارز دیجیتال را پشتیبانی کند و ان ها عبارت اند از اتریوم ، بیت کوین ، داش Ethereum Classic ، DAO ، Litecoin ، Bitcoin Cash ، REP و ارز های دیجیتال دیگرکه این کیف پول به صورت مشترک هم بر روی ios و هم بر روی اندروید جواب می دهد.

کیف پول‌ های Coinbase

از معروف ترین کیف پول ها کیف پول بیت کوین است که به تازگی از ارز دیجیتال اتریوم و اتریوم کلاسیک نیز پشتیبانی می کند. کیف پول کوین بیس در مقایسه با دیگر ارزها قیمت مناسب تری دارد.

کیف پول سخت افزاری لجر نانو S

 این کیف پول که Ledger Nano S نام دارد جزو محبوب ترین کیف پول ها است زیرا هم از امنیت بیشتری در برابر بقیه ی کیف پول ها برخوردار است و هم بیشترین تعداد ارز دیجیتال را پشتیبانی می کند. از دیگر جذابیت های این کیف پور این است که قابلیت ذخیره تعداد زیادی سکه را هم دارد. کیف پول لجر و MyEtherWallet  هر دو جزو محبوب ترین کیف پول های مورد استفاده برای اتریوم و اتریوم کلاسیک هستند.

استخر Ethereum Classic

استخر Ethereum Classic

مدتی پیش اعلام شد که BTC.com استخر ماینینگ که فعالیت ان با پشتوانه کمپانی بزرگ بیت ماین است تصمیم گرفته که استخر رمز ارز های خود را گسترده کند و استخر اتریوم و همچنین استخر اتریوم کلاسیک را هم در گروه استخر های خود بیاورد. تا به حال در وب سایت بیت کوین نزدیک به ۲۱ درصد از همه ی بلاکچین های بیت کوین را ماینینگ کرده است.

 از ان زمان به بعد در سایت  Pool.btc.com می توان استخر های جدید را در دسترس داشت که این سرویس ها به کاربران این امکان را می دهند که بتوانند هش های در دست خود را از یک استخر به استخر دیگری منتقل کنند. ایجاد این استخر های جدید برای کمک به اتریوم است تا این ارز بتواند در زمینه ی گسترش زیر ساخت های ماینینگ رشد کند.

هاوینگ Ethereum Classic چگونه است؟

هاوینگ یک اصطلاح در ارز دیجیتال است که به معنی نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین است. این برنامه یک برنامه ای است از قبل تعیین شده که ارز ها را استخراج می کند و اهمیت زیادی برای افرادی که با ارز دیجیتال کار می کنند دارد و دلیل آن این است که جدا از استخراج بر مقدار قیمت ارز دیجیتال نیز تاثیراتی را دارد. حال به این موضوع می پردازیم که هاوینگ بیت کوین چیست و این که تاثیر ان بر ارز دیجیتال چیست؟

 حدود ده سال قبل زمانی که بیت کوین بوجود امد و این ارز توانست با وجود این که نامرئی است ثابت کند که یک ارز ارزشمند است و همه به این ارز اعتماد پیدا کردند و این ارز هم در مدت این چند سال پاسخ این اعتماد را داد و با افت روبرو نشد. پروتکل گواه اثبات کار یا همان Pow و طراحی هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج ماینر ها به عنوان بهترین دور اندیشی ها برای این ارز ها قمداد می شود.

هاوینگ یک سیستم برای کنترل عرضه و تقاضای ارز دیجیتال است که به این صورت است که در این فرایند پاداش های بدست امده از ارز دیجیتال هر چهار سال یک بار به صورت نصف در می اید.

آیا اتریوم کلاسیک کلاهبرداری است؟

نماد این ارز دیجیتال چیست؟

در بررسی اتریوم کلاسیک این ارز دیجیتال یک نماد اختصاری دارد که با ETC نشان داده می شود این نماد با توجه به داده های موجود در زمان فعلی و با حجم فعلی بازار با رقم ۵۱۳ میلیون دلار در رتبه  بیست و سوم در بین تمام ارزهای رمز پایه قرار گرفته است.

این ارز با نماد دو لوزی که در بین هم قرار گرفته شده و یک دایره بر ان ها محیط شده است نشان داده می شوند. یکی از امکانات اتریوم کلاسیک، ماشین حساب Ethereum Classic است که به صورت انلاین می تواند تمام ضرایب این ارز را محاسبه کند.

آیا اتریوم کلاسیک کلاهبرداری است؟

در پاسخ به این سوال که آیا اتریوم کلاسیک کلاهبرداری است باید گفت که Ethereum Classic یک ارز دیجیتال است و ارز هم فقط یک وسیله برای تبادل ارزش است و یا ذخیره ی ارزش. تمام ارز رمز ها یک هدف مشخص دارند ولی با توجه به افزایش کلاهبرداری ها امکان کلاهبرداری در بین مراحل انجام شده وجود دارد ولی در کل خود ارز دیجیتال فی نفسه کلاهبرداری نیست.

با توجه به این موضوع که در تمام زمینه ها احتمال کلاهبرداری وجود دارد و فرد باید با دانش کافی وارد هر زمینه ای شود ولی معاملات اینترنتی به دلیل این که افراد ناشناس هستند و ارز های دیجیتال نیز در جابجایی هایش ریسک پذیر است احتمال ضرر و کلاه برداری زیاد می شود.

با وجود این که امنیت این پلتفرم ها روز به روز بیشتر می شود و تکنولوژی هم مدام در حال پیشرفت است ولی دانش عمومی افراد و هکر ها نیز در حال پیشرفت است و کلاهبرداران هم از راه های مختلف می توانند حاضر شوند و همین مسئله باعث مشکل در این ارز ها می شود. در ادامه سعی داریم به چند مورد از این کلاهبرداری ها بپردازیم.

  • فیشینگ
  • تعویض سیم کارت یا Sim Swapping
  • کلاهبرداری ارزهای دیجیتال با استفاده از ICO
  • جعل کردن هویت یک سایت، سرویس یا فرد
  • طرح‌های هرمی و پانزی
  • روش‌های شناسایی پروژه‌های کلاهبرداری ارزهای دیجیتال
  • ارسال ایمیل جعلی به منظور کسب اطلاعات
  • وایت پیپرهایی با کیفیت پایین

آینده اتریوم کلاسیک

در رابطه با اینده این ارز دیجیتالی لازم است ابتدا به تعریف این ارز بپردازیم. این ارز یک پلتفرم محاسباتی متن باز است و مبتنی بر تکنولوژی بلک چین می باشد که قابلیت پشتیبانی از قراردادهای هوشمند را دارا می باشد. ارز دیجیتال بومی شبکه اتریوم کلاسیک با نماد ETC نمایش داده شده و بر اساس داده های موجود در حال حاضر با حجم بازار ۵۱۳ میلیون دلار در میان ارزهای پایه در جایگاه بیست و سوم قرار دارد.

در رابطه با ویژگی های این ارز چنین امده است که این ارز یک پلتفرم محاسباتی منبع باز می باشد که در بلاکچین بنا شده است و قابلیت اجرای قرارداد هوشمند را نیز دارد. ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک زمانی به وجود آمد که بعضی از اعضای جامعه اتریوم به دلیل اعتقاد به تغییر ناپذیری و ثبات، با هارد فورک مخالفت کردند. این ارز یکی از ۲۰ ارز دیجیتال برتر جهان است که در مقایسه با سایر هارد فورک های موجود، پتانسیل بالایی برای رشد دارد. این ارز دیجیتال می تواند در همکاری با بلاکچین ها، مقیاس پذیری خود را بهبود بخشد که این امر گامی بزرگ در راه رسیدن به موفقیت های بزرگ تر است. برنامه هایی برای تحقیق درباره الگوی اجماع هیبرید و اضافه کردن شبکه های مشبک یا مش نتورکز به سیستم، در دستور کار این ارز دیجیتال قرار دارد، این طرح ها باعث می شود اتریوم یکی از بهترین رمز ارزهای جهان شود و در نتیجه قیمت ETC خیلی رشد کند. بازار به آینده این ارز دیجیتال و پتانسیل رشدش در سال های پیش رو اشتیاق نشان می دهد. سایت هایی هم هستند که خیلی خوش بین نیستند اما بیشتر پیش بینی ها مانند پیش بینی سایت be incryptaru و digital coinprice.com از رشد بالای این ارز دیجیتال حکایت دارند.


در رابطه با این دیجیتال چنین بیان شده است که در سال ۲۰۱۶ مورد حمله هکرها قرار گرفته و برای جلوگیری از نابودن شدن اطلاعات و وجه های کاربران، “هارد فورکی” که به موجب تصمیم آن دو اتریوم از هم جدا شدند و اتریوم قدیمی با نام ETC به راه خود ادامه داد. هک شدن این ارز دیجیتال لطمه زیادی به اعتبار و قیمت اتریوم کلاسیک وارد کرد. اکنون تیم طراح درصددند که با توسعه و اجرای طرح های خود، پلی بین دو اتریوم برقرار کنند. ارز ETC شرکای معتبری مانند سیستم پرداخت Filecoin دارد. شرکای ETC به همراه پتانسیل رشد بالا، دو عاملی هستند که سبب شده اند کارشناسان نسبت به قیمت و آینده ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک(ETC) خوش بین باشند. ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک ممکن است در پنج سال آینده به مراحل و موفقیت های جدیدتری دست پیدا کند. امکان دارد به یکی از ده ارز دیجیتال جهان تبدیل شود و همچنین با لیدر رمز ارها یعنی بیت کوین رقابت تنگاتنگی داشته باشد.

تحلیل تکنیکال اتریوم کلاسیک

تحلیل تکنیکال اتریوم کلاسیک

همانطور که در سایر مقاله ها نیز گفته شد، ارزهای دیجیتالی به معنای دارایی هایی هستند که معامله و ترید آن ها به صورت دیجیتالی می باشد. نکته مهم در رابطه با تمام این ارزها چنین است که، هرچند که این قابلیت لمس فیزیکی ندارند، اما ارزش آن ها مانند ارزهای فیزیکی یورو، دلار و … در حال تغییر می باشد. از این رو بهتر است قیمت هر واحد از این ارزها را به صورت روزانه مطالعه کنیم. از راه های سریع که می توان در مورد قیمت ارزهایی مانند ETC نظر داد و آن را تحلیل کرد شاخص تکنیکال می باشد. شاخص های تکنیکال به صورت درجه هایی برای تنظیم روزانه، هفتگی و ساعتی می باشند. شاخص های تکنیکال قیمت اتریوم کلاسیک یا ارزهای دیگر را به صورت خودکار تحلیل می کنند. آن چه که برای تحلیل تکنیکال هر رمز ارزی لازم است شناخت ایده های محوری تئوری DOW است. برای استفاده از نمودار عقربه ای تحلیل تکنیکال این رمز ارز، کافی است از بالای نمودار، بازه زمانی مورد نظر خود را انتخاب کنید سپس در زیر نمودار نتیجه تحلیل تکنیکال را ببینید که این نتیجه ۵ حالت دارد: Buy (پیشنهاد خرید)، sell (پیشنهاد فروش)، strong Buy (پیشنهاد اکید به خرید)، strong sell (پیشنهاد اکید به فروش)، Netural (پیشنهاد به نگهداری).

ماشین حساب استخراج اتریوم کلاسیک

این ارز که یکی از ابتدایی ترین و اولین ارزهای دیجیتالی ساخته شده نیز می باشد، همانند بیت کوین تجهیزات سخت افزاری اتریوم نیز بسیار کم هستند. ماشین حساب ماینینگ رمز ارز نیوز، یک پلتفرم مقایسه ای برای آمارهای مختلف مربوط به توکن ها و ارزهای دیجیتالی است. این ماشین حساب ماینینگ، مکانی آموزنده برای یادگیری استخراج اتریوم کلاسیک و دیگر رمز ارها است که راه حل ها و روش های مختلف و مفیدی را به استخراج کنندگان حرفه ای و تازه کار ارائه می دهد.

روند صعودی اتریوم کلاسیک

روند صعودی اتریوم کلاسیک قابل توجه بوده است و در هفته های اخیر توانست اوج قیمتی تاریخی خود را بشکند. فعالان و صاحب نظران حوزه ارز دیجیتال بر این باورند که عواملی مانند فصل آلت کوین ها و فعالیت سرمایه گذاران خرد، تاثیر زیادی در رشد بسیار زیاد اتریوم کلاسیک داشته است. کارشناسان معتقدند عملکرد خوب این ارز دیجیتال در جهت رشد قیمت، باعث شد تا اتریوم کلاسیک بتواند جایگاه خود را ارتقا دهد. رشد قیمتی اخیر این ارز باعث شد خرید آن به شدت افزایش یابد. یکی دیگر از دلایل جذاب شدن این ارز، در دسترس بودن ETC از طریق پلتفرم رابین هود برای معامله کردن بود. عبور اتریوم از قیمت ۳ هزار دلار نیز از عواملی بوده که سبب افزایش قیمت اتریوم کلاسیک شده است. علاوه بر سرمایه گذاران خرد، صندوق سرمایه گذاری گرمی اسکیل نیز اقدام به خرید اتریوم کلاسیک کرده اند و موجودی ETC خود را افزایش داده اند. رشد اتریوم کلاسیک از ابتدای سال ۲۰۲۱ تا به امروز، ۳ برابر اتریوم بوده است.

روند صعودی اتریوم کلاسیک

ایردراپ های مرتبط با این ارز

در رابطه با تعریف ایردارپ ها چنین امده است که فرایندی هستند که در آن ها یک استارتاپ یا کمپانی، توکن های مربوط به خود را به شکل کاملا رایگان به کیف پول های برخی از کاربران می فرستند. برخی از دلایل انجام این فرایند چنین است: ارائه پاداش به مشتریان و تریدرهای وفادار، ایجاد بانک اطلاعاتی موسوم به لید، افزایش آگاهی کاربران در مورد یک ارز دیجیتال جدید. شبکه ترون قصد دارد ۳۰ میلیون توکن خود را (TRX) به صورت ایردراپ به دارندگان اتریوم واگذار کند. برخی از ایردراپ های رمز نگاری شده را معرفی می کنیم: بیت کوین آسیا، مکس کوین، جی پی چین، لوتوفایننس، مونی بوکس و توگدر.

توییت های اتریوم کلاسیک

همانطور که در سایر مقاله ها نیز اشاره شد ویتالیک بوترین، خالق ارز دیجیتال اتریوم است. گفته می شود وی در طی توییتی اذهان نموده که ETC باید مانند ارز اتریوم از الگوریتم اجماع اثبات کار به سمت اثبات سهام حرکت کند. Etherchain.org در تاریخ ۶ آگوست در توییتی نوشت ” که استخر استخراج وابسته به اترماین پس از سازمان دهی مجدد بیش از ۴۰۰۰ بلاک در جدیدترین حمله به اتریوم کلاسیک، پرداخت های استخر این ارز دیجیتال را غیر فعال کرده است. ویتالیک بوترین در واکنش به افزایش سرعت حملات ۵۱ درصدی به ارز اتریوم کلاسیک در توییتی نوشت: ” ETC باید به اثبات سهام انتقال یابد. حتی با توجه به ماهیت ریسک گریزی آن، تغییر الگوریتم ریسک کمتری نسبت به عدم تغییر آن خواهد داشت”.

این ارز با چه عواملی نوسان می زند؟

یکی از دلایل افزایش قیمت این ارز، افزایش قیمت آن است. اما برخی دلایل تاثیرگذار دیگر نیز موجود می باشد که در این قسمت از مقاله به آن می پردازیم:

در رابطه با فورک ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک چنین امده است که با نام آتلانتیس ایجاد شده است و اذهان شده است که با عرضه این فورک، اتریوم کلاسیک با اتریوم سازگاری زیادی خواهد داشت، همکاری North Block capital با سازمان توسعه ETC، گسترش فعالیت در آسیا، برگزاری اجلاس اتریوم کلاسیک در ماه اکتبر که هر ارز دیجیتالی در طول یک نشست با افزایش قیمت مواجه می شود.

در پایان این مقاله اکنون به این سوال پاسخ می دهیم که اتریوم کلاسیک بخریم؟ برخی بر این باورند که ارز ETC در آینده می تواند برای سرمایه گذاران خود سود قابل توجهی داشته باشد. به گفته آن ها این سودآوری می تواند یکی از اثرات جانبی انتقال شبکه اتریوم از پروتکل اثبات کار به پروتکل اثبات سهام باشد. با صرف نظر از موضوع سه حمله ۵۱ درصدی به این شبکه، می توان گفت توسعه دهندگان در حال کار بر روی پروژه این ارز دیجیتال بوده و ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک یک پروژه زنده است.

سوالات متداول

اتریوم کلاسیک چیست؟

اتریوم کلاسیک یک پلتفرم در قالب متن باز است که بر تکنولوژی پایه گذاری شده است. از نکات این پلتفرم این است که قرارداد های هوشمند را ساپورت می کند و یک ماشین مجازی است که به صورت غیر متمرکز اتریوم را فراهم سازی می کند.

 کیف پول های اتریوم و اتریوم کلاسیک کدام اند؟ و کدام از همه بهتر هستند؟

کیف پول های Guarda، کیف پول های Trezor، کیف پول های MyEtherWallet، کیف پول های ACGN، کیف پول های MetaMask، کیف پول‌ های Exodus, کیف پول‌ های Jaxx, کیف پول‌ های Coinbase و کیف پول سخت افزاری لجر نانو S که این کیف پول های لجر نانو s از همه ی کیف پول ها بهتر هستند.

 مزایا و معایب اتریوم کلاسیک کدام است؟

از مزایای ارز اتریوم کلاسیک می توان به این موضوع اشاره کرد که با این که بسیار پر ریسک است ولی شرکت های زیادی آن را پشتیبانی کرده اند از جمله شرکت Barry Silbert از Grayscale Investment Trust، که این پشتیبانی می تواند پر ریسک بودن این ارز را کم کند. از معایب آن هم می توان به این موضوع اشاره کرد که این ارز دیجیتال همانند بسیاری از ارز ها که یک جامعه متحد دارند یک جامعه ی متحد به خود ندارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]