بسیاری از ما تا به حال واژه اتریوم به گوش مان خورده است، اما به درستی با آن آشنایی نداریم. اتریوم که بسیاری از کاربران بازار سرمایه رمز ارز دیجیتال آن را ملکه ارز های دیجیتال معرفی می کنند. این روز ها توانسته است به اهداف آغازین خود دست پیدا کند. سازنده این رمز ارز دیجیتال که آرزو تشکیل دنیایی غیر متمرکز را در سر می پروراند. حال در دنیا امروز نتایج تلاش هایش را مشاهده می کند. در ابتدا شروع کار این ارز دیجیتال قصد داشت به کاربران بازار سرمایه کمک کند تا بتوانند بدون نیاز به واسطه و افتادن به دام افراد فاسد، به راحتی خرید و فروش های مالی و غیر مالی خود را انجام دهند و از انواع خدمات آن بهره مند شوند. به واسطه شهرت آن می توان میزان موفقیتش را سنجید.

اتریوم چیست

درست است که هر جا نام رمز ارز های دیجیتال و فناوری بلاک چین می آید، اول از همه ذهن ما سراغ بیت کوین می رود. اما نسل دوم رمز ارز های دیجیتال بازار سرمایه که دارای قابلیت های بسیار و متنوع است. این روز ها توجه کاربران را به خود جلب کرده است. به زبان ساده می توان آن را یک نرم افزار متن باز در نظر گرفت که بر اساس بلاک چین است. این ارز به توسعه دهندگان نرم افزار این قابلیت را ارایه می کند که بتوانند به راحتی به ساخت و پرداخت اپ های غیر متمرکز دست بزنند. رمز ارز های دیجیتال اتر تنها بخشی از توانمدی های این نرم افزار فوق پیشرفته است.

نکته ای که این فناوری مبتنی بر بلاک چین را بعد از تاریخ ۳۰ ماه جولای سال ۲۰۱۵ میلادی، باعث جذب مخاطبان گسترده ای کرد. غیر متمرکز بودن آن بود. غیر متمرکز به این معنا است که دیگر نیازی به شخص سوم به عنوان واسطه قرار داد های هوشمند نیست. این سیستم متعلق به شخص خاصی نیست و یک یا چند نفر آن را اداره نمی کنند بلکه هر شخص حقوقی که متمایل به انجام قرار داد های هوشمند خود در این سامانه باشد می تواند خودش اداره امور را به دست بگیرد، این امر باعث شده است که امکان خیلی از تقلب ها، سانسور، از کار افتادگی و دخالت شخص ثالث از بین برود. این سیستم دارای نود ها و گره هایی است که خود کاربران هستند و هرکس قصد تعرض و تغییر در حساب های کاربری را داشته باشند به آن ها برخورد می کند.

ایده راه اندازی این سیستم هوشمند و دیجیتال اولین بار توسط جوان روسی ویتالیک بوترین در سال ۲۰۱۳ میلادی پایه گذاری شد. او که در ابتدا، این ایده بعد از کار با بیت کوین و دیدن ضعف های آن به ذهنش رسید. این افکار را با چندین سرمایه گذار مطرح کرد و در ماه آگوست سال ۲۰۱۴ میلادی با حمایت سرمایه گذاران کار خود را برای راه اندازی این اپ شروع کرد. این رمز ارز دیجیتال در ۳۰ ماه جولای سال ۲۰۱۵ میلادی با سرپرستی این جوان روسی ۲۳ ساله پا به دنیای پر پیچ و خم رمز ارز های دیجیتال و سرمایه گذاشت.

اتریوم چیست

بررسی ارز های دیجیتال

زمانی که اشخاص حقوقی و حقیقی که کاربران بازار سرمایه هستند، به دنبال عقد قرار داد می باشند. می توانند به راحتی با استفاده از قرار داد های هوشمند مسایل مالی و غیر مالی خود را پوشش دهند. برتری که این سبک قرار داد به نسبت شیوه سنتی آن دارد، عدم وجود شخص سوم و دخالت او است که همین امر موجب جلوگیری از کلاه برداری افراد شیاد و فاسد می باشد.

دیگر مزیتی که آپدیت و به روز رسانی این نوع قرار داد های بازار سرمایه در بر دارد؛ غیر متمرکز بودن آن است. همان طور که در بالا نیز توضیح داده شد از آن جایی که بازگشتی در کار نیست و این ارز های دیجیتال هم زیر نظر ارگان های دولتی نیستند، می توان به سادگی و با کم ترین خطا معامله کرد.

در ابتدا برای تشکیل قرار داد هوشمند، تمام شرایط و ضوابط لازم برای قرار داد و دارایی فرد توسط کد هایی غیر قابل دسترسی و هک در بلاک چین کد گذاری می شوند. سپس این قرار داد ها و مفاد آن در نود ها و گره هایی که مربوط اطلاعات کاربران است، کپی و رمز گذاری می شود.

Ethereum چیست و چه تفاوت هایی با بیت کوین دارد؟

این دو ارز دیجیتال مطرح در بازار سرمایه که رتبه اول و دوم را به خود اختصاص داده اند. در عین داشتن شباهت، تفاوت هایی نیز با هم دارند. اصلی ترین و مهم ترین تفاوتی که در این دو سرمایه دیجیتال می توان دید. هدف از تشکیل آن ها است. همان طور که در بالا اشاره شد، بلاک چین اتریوم برای کد نویسی و اجرا کد های برنامه های غیر متمرکز است. اما بلاک چین بیت کوین صرفا برای بررسی مالکیت پول دیجیتال است. درست است که بیت کوین هم چنان در رتیه اول خرید و فروش و تقاضا جای دارد ولی این طور که گفته شد، رمز ارز دیجیتال مورد بحث ما تازه تاسیس است و در عین حالی که بسیار از بیت کوین پیشرفته تر است و با فناوری در آمیختگی بیش تری دارد اما هنوز جایگاه اصلی خود را پیدا نکرده است.

برای درک بهتر تفاوت اصلی این دو ارز دیجیتال قدرت مند در بازار سرمایه این مثال را در نظر بگیرید. فرض را بر این می گذاریم که بلاک چین بیت کوین یک سیستم عامل است. و بیت کوین در آن سیستم عامل نقش یک نرم افزار را ایفا می کند. حالا اگر بلاک چین اتریوم را یک سیستم عامل در نظر بگیریم. این رمز ارز دیجیتال در آن سیستم عامل مانند چندین نرم افزار با کارایی های مختلف است. که همه به هم مرتبط هستند بدون اینکه مشکلی سد راه باشد.

اتر چیست ؟

دیگر تفاوتی که شاید نظر خیلی از کاربران بازار سرمایه را به خود جلب کرده باشد، اتر است. در بلاک چین بیت کوین مجبور به خرید ماینینگ و استخراج مزرعه ها هستید. اما در ملکه ارز های دیجیتال خود ماینر ها به تنهایی رمز ارز های دیجیتال را کد گذاری می کنند و شبکه اتر را ایجاد می کنند. شبکه اتر یک ارز دیجیتال تجاری و قابل حمل است. که به پرداخت هزینه های تراکنش نرم افزار توسط توسعه دهندگان آن می پردازد.

بیت کوین که در ماه اکتبر سال ۲۰۰۸ میلادی به عنوان اولین رمز ارز دیجیتال خود را به دنیا معرفی کرد. سازنده اش نا شناس است و فقط نام مستعار “ ساتوشی ناکاموتو “ این ارز دیجیتال را اداره می کند. هویت این فرد نا مشخص است. و از آن جایی که رمز ارز های دیجیتال زیر نظر مقام های دولتی نیستند. مخفی کردن هویت کار سختی نیست.

وقتی به آمار ارایه شده از تفاوت ها و شباهت های این دو ارز دیجیتال نگاهی می اندازیم. به آینده Ethereum بسیار امیدوار می شویم. با یک تحلیل ساده می توان متوجه میزان پیشرفته بودن اتریوم شد. در ابتدا زمان تکمیل هر بلاک که در آن ۱۴ ثانیه می باشد، در بیت کوین ۱۰ دقیقه است. تعداد سکه های قابل استخراج توسط ماینینگ تنها ۲۱ میلیون واحد در هر بار تلاش است. اما در مورد ماینر ها هیچ محدودیتی وجود ندارد. بلاک هایی که به عنوان پاداش به کاربران قانون مند داده می شود. در بیت کوین هر ۴ سال یک بار تمدید می شود اما در ETH هر ساله قابل تمدید است. زبان برنامه نویسی این رمز ارز های دیجیتال با هم کاملا متفاوت است. به شکلی که در ای تی سی، ETHASH و در بی تی سی، SHA-256 است.

اتریوم یا بیت کوین

 بسیاری از کاربران بازار سرمایه این روز ها تمایل شان را به سرمایه گذاری در بیت کوین از دست داده اند و به رقیب آن روی آورده اند؛ دلیلی که این افراد برای تغییر عقیده خود و استفاده از دیگر رمز ارز قدرت مند بازار جهانی دارند، مصرف کمتر برق برای استخراج است. ماینینگ ها بر خلاف ماینر ها نیاز به مصرف بالای برق دارند. که همین امر موجب کاهش کاربران آن ها شده است.

این دو رمز ارز دیجیتال که در بازار سرمایه غوغا به پا کرده اند. در عین داشتن تفاوت های بسیار شباهت هایی نیز دارند. بلاک چین که نوعی دفترچه یادداشت دیجیتال امن و تغییر نا پذیر، برای ذخیره سازی دیده و اطلاعات است در هردو این ها مشترک است. این دو رمز دیجیتال جهانی هردو شرایطی شفاف، آزاد و عمومی را برای کاربران خود فراهم آورده اند. اما می توان در هر دو آن ها بستری خصوصی ایجاد کرد. تا قرار داد های هوشمند ارگان ها مختلف نیز تحت پوشش قرار گیرد.

تورینگ کامل چیست

دیگر عاملی که رمز دیجیتال جهانی مورد بحث را بر بقیه رمز ارز های دیجیتال برتری می دهد. تورینگ کامل است که می توان تمامی محاسبات و عملیات را به راحتی انجام داد. دومین ارز دیجیتال بازار سرمایه که با آرم الماس شناخته شده است. از آن جایی که برنامه نویسی پیشرفته ای دارد ایجاد کاربری و عقد قرار داد هوشمند در آن برای همگان میسر است اما در بیت کوین به دلیل ابتدایی بودن زبان برنامه نویسی و استفاده از زبان اسکریپ، لازم است. تا واسطه هایی باشند تا به تازه واردان کمک کنند.

در حال حاظر، ماینینگ های بیت کوین در هر ۱۰ دقیقه ۶.۲۵ واحد بیت کوین از این شبکه پاداش دریافت می کنند. که به این پاداش “ پاداش بلاک “ می گویند. استخراج اتر سالانه ۴ درصد به تورم اقتصادی می افزاید. که وعده کاهش تورم از سوی توسعه دهندگان به کاربران این بلاک چین هوشمند داده شده است.

بررسی قیمت اتریوم

بررسی قیمت اتریوم

فروش ارز های دیجیتال در بازار سرمایه جهانی در مقاطع مختلف متفاوت است. قیمت این رمز ارز های دیجیتال با قیمت جهانی دلار رابطه مستقیم دارد. برای مثال در در امروز هر واحد اتریوم با کاهش ۵ دلار به ۳۸۲ دلار رسیده است. و بیت کوین هم که با افزایش رو به رو است در ساعات گذشته با افزایش ۶۱ دلاری، قیمت هر واحد آن به ۱۳.۲۰۳ دلار رسید. به طور تقریبی در این روز ها قیمت هر واحد سهم اتریوم ۱۰.۶۰۰.۰۰۰ تومان است.

در حالی که ارزش این رمز ارز دیجیتال قدرت مند بازار سرمایه در ۱۳ ماه ژانویه سال ۲۰۱۸ میلادی به بیش ترین حد خود ( ۱.۴۰۰.۰۰۰ دلار ) رسید. اما ارزش آن با گذشت ماه ها به ۸۳.۱۵ دلار کاهش یافت.توسعه دهندگان این بلاک چین هوشمند وعده ارایه اتریوم۲ را در این روز ها، یعنی ۶ ماه اولیه سال ۲۰۲۰ میلادی داده اند؛ این ارز دیجیتال هوشمند سازی شده با تغییر الگوریتم سعی در اجماع این بلاک چین ها از اثبات کار ( PoW ) به اثبات سهام (PoS) دارد.

همان طور که در بالا اشاره شد، در سال ۲۰۱۷ میلادی رشد این ارز دیجیتال بسیار بالا بود. و همان جا بود که توجه کاربران بازار سرمایه را جلب کرد. چرا که در گذشته و از آغازین روز های شروع به کار رشد آن به نسبت بیت کوین بسیار پایین تر بود. البته این اتفاق جای تعجب ندارد. زیرا این رمز ارز دیجیتال یک ارز کاربردی است و ارز های کاربردی نیز هر چقدر که تقاضا بیش تری داشته باشند. قیمت شان نیز رشد بیش تری خواهد داشت. در ماه های اخیر با سرمایه گذاری هر چه بیش تر شرکت های بزرگ دنیا در این بلاک چین هوشمند سازی شده. محبوبیت آن در جهان افزایش یافته است.

خرید اتریوم از صرافی های معتبر

برای خرید و فروش این رمز ارز های دیجیتال لازم است. تا پول خود را بعد از تبدیل در صرافی ارز دیجیتال در کیف پول یا wallet جای دهید تا بتوانید، از طریق آن اتر خریداری کنید. این کیف پول دیجیتال را می توان رو تلفن همراه یا کامپیوتر داشت. هر کیف پول دیجیتال دارای یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی است. کلید عمومی که همان شماره حساب هر فرد است. جز اطلاعاتی محسوب می شود که می توان آن را در اختیار دیگران گذاشت. اما کلید خصوصی که همانPrivate Key است. صرفا مخصوص هر فرد است و اگر دیگران آن را در اختیار داشته باشند. به طور مستقیم به کیف پول دیجیتال شما دسترسی خواهند داشت و می توانند دارایی شما را جا به جا کنند.

کیف پول ها دارای گونه ها متفاوتی هستند؛ شامل : کیف پول های تحت وب، کیف پول موبایل ( که برای iOS و اندروید متفاوت است )، کیف پول های سخت افزاری.

در بین موارد بالا کیف پول های سخت افزاری بسیار خواهان بیش تری دارند؛ چرا که چون آفلاین هستند نمی توان هیچ نرم افزاری بر روی آن ها نصب کرد. همین قابلیت باعث افزایش امنیت در این کیف پول ها می شود و کلاه برداری های آنلاین کنار گذاشته می شود.

اتریوم

فروش اتریوم با بالاترین قیمت

این رمز ارز دیجیتال این قابلیت را به شما می دهد که بتوانید به راحتی برای خود کیف پول بسازید. و تراکنش های خود را که مبتنی بر فروش یا خرید اتر است، انجام دهید. این کیف پول که امکان جمع آوری سرمایه و ذخیره آن را به شما می دهد مای اتر والت نام دارد. هر فرد می تواند به راحتی برای خود کیف پول بسازد.

 ساخت آن که نیاز به رعایت تعدادی مرحله دارد، با ورود به سایت مای اتر والت شروع می شود. بعد از ورود به این سایت ( حتما همین نام را در مرورگر خود جست و جو کنید. افراد شیاد بسیاری پیدا می شوند که با ساخت سایت های مشابه شما را فریب داده و اموال تان را غارت می کنند. ) کیف پول برای شما ساخته می شود. سپس باید از یک key store  برنامه کیف پول دیجیتال را دانلود و ذخیره کنید. اکنون با در دست داشتن رمز عبور و نام کاربری خود می توانید. در هر نرم افزار خرید و فروش ارز دیجیتال، دارایی و سرمایه خود را از طریق کیف پول تان انجام دهید. به خاطر داشته باشید که اگر رمز عبور خود را فراموش کنید. شانسی برای ارتباط مجدد به کیف پول خود را نخواهید داشت.

استخراج اتریوم چگونه می باشد ؟

راه کار دیگر برای خرید رمز ارز های دیجیتال در بازار سرمایه جهانی، استخراج است. علاوه بر خرید واحد های اتر می توان از طریق ماینر ها، سهم اتر استخراج کرد. اگر بخواهم با زبانی ساده تر توضیح دهم؛ استخراج برای ارز های دیجیتال، فرآیند و اتفاقی است. که در طی آن تعدادی از یک نوع خاص مسیله ریاضی توسط کامپیوتر های قوی و مخصوص مورد پردازش قرار می گیرد و در نهایت حل می شود. افرادی که به حل این مشکلات ریاضی موجود می پردازند، ماینر ها هستند. ماینر به فردی پر انرژی و خوش فکر گفته می شود. که وقت و انرژی خود را به صورت سخت افزاری برای حل مسایل صرف می کند. این افراد تراکنش های موجود در شبکه را برای ثبت آن ها در بلاک چین جمع آوری و تحلیل می کنند.

تنها شیوه ای که می توان از طریق آن ماینینگ کرد. خرید سیستم های قدرت مند با ۸ گرافیک است که روی آن نرم افزار استخراج نصب شده باشد. بعد از آن به راحتی میتوانید از مزرعه ها، رمز ارز های دیجیتال استخراج کنید. البته این شیوه در عین داشتن مزایا دارای معایبی نیز هست. همان طور که در بالا توضیح داده شد، استخراج نیازمند سیستم های کامپیوتر قوی است. و این سیستم ها به طبع نیاز به هزاران وات برق دارند که با توجه به قیمت برق این عمل عقلانی نیست. در کشور چین به دلیل پایین بودن قیمت برق، افراد زیادی دست به استخراج مزرعه های رمز ارز های دیجیتال جهانی می زنند. آمار های به دست آمده حاکی از این است که این کشور در صدر استخراج و فرآیند ماینینگ قرار دارد.

ماینر اتریوم

این روز ها که بازار سرمایه و رمز ارز های دیجتال بسیار گرم شده است. افراد شیاد و سود جو نیز افزایش یافته اند. برای جلوگیری از تقلب و خراب کاری این افراد در بلاک چین ها، نیاز به راه کار های غیر متمرکز است. از جمله روش های رایج برای اجماع و حفظ امنیت شبکه های بلاک چینی، ماینینگ ( با نام علمی اثبات کار ) است.

ماینینگ کردن ارز دیجیتال

این الگوریتم که برای حفظ امنیت شبکه فرآیند ایجاد بلاک رقابتی بین کاربران را مورد توجه خود قرار داده است. شرایطی را حاصل کرده که هر فرد که قصد مشارکت و سهیم شدن دارد. برای برداشتن سهم بیش تر و بالا تر؛ باید سیستم کامپیوتر خود را قوی تر کند. همین قدرت مند کردن کامپیوتر باعث پیچیده تر شدن هر چی بیش تر معادلات و مسیله های ریاضی موجود می شود. که کار افراد شیادی که قصد تقلب دارند و با هویت نا مشخص و جعلی وارد شده اند را بسیار سخت تر می کند. حال هر کس که دارای سیستم مالی و سرمایه داری پاک تر و درست تری باشد. سریع تر در این رقابت برنده خواهد شد و جایزه دریافت می کند. در حال حاظر میزان جایزه ۲ اتر در هر ۱۴ ثانیه است.

از آن جایی که ماینر ها یا همان نود های ماینینگ، قدرت پردازش بالایی را ایجاد می کنند که برابر با قدرت چند ابر کامپیوتر است. اگر فردی فکر حمله به این شبکه و یا تغییر در بلاک چین های آن را در سر بپروراند. نمی تواند به راحتی این کار را انجام دهد چرا که صرفه اقتصادی ندارد. با افزایش هر چه بیش تر ماینر ها، امنیت شبکه ارز دیجیتال هوشمند نیز افزایش پیدا می کند. و باعث اعتماد کاربران بازار سرمایه می شود، که خود این امر بر افزایش قیمت سهم اتر می افزاید.

اتریوم کلاه برداری است ؟

شرکت های هرمی که با گرفتن قربانی های بسیار هم چنان مانند قارچ سبز می شوند. و سرمایه افراد دیگری را تحت سرقت قرار می دهند. این روز ها به بازار ارز های دیجیتال و قرار داد های هوشمند نیز رحم نکرده اند. این افراد شیاد که هدف خود را از بین جوانان و نوجوانان پیدا می کنند. باز با همان وعده قدیمی یک شب پولدار شدن افراد ساده لوح را جذب می کنند.

در حوزه فناوری و دیجیتال هرگاه یک پروژه نوپا تاسیس می شود. در کنار آن کلاه برداری مدرن نیز شروع به کار می کند. در سال های اخیر با قدرت گرفتن بازار سرمایه جهانی و افزایش تقاضا در شبکه های بلاک چین، رمز ارز های دیجیتال هدف افراد سود جو قرار گرفته اند.

سوالات متداول

  1. سازنده اتریوم کیست ؟

    جوان روسی به نام ویتالیک بوترین سازنده آن است.

  2. آرم اتریوم به چه شکل است ؟

    به شکل الماس است.

  3. زمان تکمیل هر بلاک در بلاک چین بیت کوین چقدر است ؟

    ۱۰ دقیقه طول می کشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]