امروزه کد هش و انواع آن در خصوص استخراج ارز های دیجیتالی به خصوص شبکه ی بیت کوین و اطمینان از صحت فایل های منتقل شده بسیار حائز اهمیت هستند، یکی از انواع پر کاربرد تر و رایج تر کد هش، کد md5 می باشد که در این مطلب به طور مفصل به معرفی این کد و نرم افزار ها و وب سایت های اینترنتی می پردازیم که در خصوص شکستن کد md5 و تولید آن می توانند به شما کمک کنند، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

کد md5 چیست

کد md5 چیست

کد md5 یکی از انواع پر کاربرد و رایج تری از کد هش می باشد، اما ممکن است شما اطلاعات چندانی درباره ی کد هش نداشته باشید، به طور خلاصه می توان گفت کد هش یک کد ۳۲ رقمی مخصوص برای هر فایل ذخیره شده در سیستم شما است، حالا کاربرد کد هش چیست؟ یکی از مهم ترین کاربرد های کد هش این است که شما می توانید با کمک این کد مشخص کنید آیا یک فایل سالم و صحیح هست یا نه؟

کاربرد های ام دی فایو

اگر یک فایل در حین انتقال از یک سیستم به سیستم دیگر دچار مشکل شود، یا به طور ناقص و نادرستی دانلود شده باشد یا اگر به ویروسی آلوده شده باشد شما می توانید با استفاده از کد هش به وجود این دسته از مشکلات پی ببرید، کد هش می تواند در انواعی از الگوریتم ها ساخته شود شما برای ساخت یک کد هش می توانید از الگوریتم md4, md5, SHA استفاده کنید که در این مقاله به کد md5 خواهیم پرداخت.

در گذشته الگوریتم md4، طرفداران بسیاری داشت اما با منتشر شدن نسخه ی md5 توجهات به سمت این ورژن جلب شد، md5 در مقایسه با md4 هم امنیت بالاتری داشت و هم پیشرفته تر بود؛ به همین دلیل در مدت زمان کوتاهی جایگزین خوبی برای الگوریتم های ناکارآمد پیشین شد، امروزه بیش تر کد ها به صورت کد md5 کدگذاری می شوند، این کد همانند انواع دیگر کد های هش ۳۲ رقم دارد.

استفاده کد md5 در بازی انفجار

استفاده کد md5 در بازی انفجار

یکی از مهم ترین کاربرد هایی که می توان برای کد ام دی ۵ لیست کرد مربوط به استفاده کد md5 در بازی انفجار می باشد! در این مورد شما لازم است ابتدا تاریخچه بازی انفجار را مورد بررسی قرار دهید. این مورد بکی از بخش های بازی بوده که در آموزش بازی انفجار توجه ویژه ای به آن داشته ایم.

در این بازی می توانید ببینید که چگونه الگوریتم بازی انفجار برای اثبات حقانیت خود از کد md5 و کد هش استفاده می کند. در واقع در سیر تولید این دو کد شما می توانید پی ببرید که ضریب قبل از شروع بازی تعیین می شود و این گونه نیست که تیم مدیریتی سایت نقشی در تعیین ضریب بازی خود داشته باشند. پس در واقع بازی انفجار یک بازی فوق العاده است و چیزی تحت عنوان هک بازی انفجار هم انجام شدنی نیست. برای درمک بهتر این موضوع توصیه می کنیم ابتدا این مقاله را به خوبی مطالعه کنید و بعد از آن برای مشاهده دقیق دانسته های خود به یکی از دو سایت تاینی بت و هات بت مراجعه کنید. این دو سایت بهترین شرایط را برای بازی انفجار در دسترس قرار داده اند.

در این مورد اگر می خواهید تجربه بازی انفجار بدون فیلتر را هم رقم بزنید بدون شک استفاده از اپلیکیشن شرط بندی می تواند شرایط را برایتان به مراتب ساده تر کند.

نرم افزار های تبدیل کد

نرم افزار های تبدیل کد

شاید برای شما این سوال ایجاد شده باشد که چگونه می توانید یک فایل را به یک کد md5 تبدیل کنید، شما می توانید از طریق نصب نرم افزار های مربوطه یا مراجعه به وب سایت های اینترنتی از جمله وب سایت MD5sum online یا winMD5sum یا MD5checher این کار را انجام دهید، در هنگام نصب این نرم افزار ها به این نکته دقت کنید که آیا این نرم افزار بر روی سیستم عامل کامپیوتر یا تلفن همراه شما قابل اجرا است یا خیر.

به این نکته توجه داشته باشید که زمان مورد نیاز برای این فرایند به حجم فایل مورد نظر شما بستگی دارد، به این معنا که اگر فایل شما حجم بالایی داشته باشد مدت زمانی طول می کشد که این برنامه ها کد md5 مربوط به آن را تولید کنند، به این ترتیب شما می توانید با قرار دادن فایل خود در وب سایت کد هش دلخواه خود را تحویل بگیرید، دسترسی به این سایت های مبدل کد md5 آسان می باشد.

نرم افزار های تبدیل کد

در سال های گذشته، پسورد و رمز های عبور شما به صورت معمولی بر روی سیستم شما ذخیره می شدند، هکر ها به آسانی به این اطلاعات دست پیدا می کردند و شما به راحتی هک می شدید؛ اما امروزه جهت افزایش درصد امنیت اطلاعات شخصی شما رمز ها و پسوردهایتان به صورت یک کد هش ذخیره می شوند که عموما این کد ها به صورت کد md5 هستند، دسترسی به این کد ها برا هکر ها آسان نیست و آنها باید از روش های هک بروز تر و پیشرفته تری استفاده کنند، اما در صورتی که یک هکر به کار خود وارد باشد می تواند پسورد سیستم شما را به صورت یک کد md5 به دست آورد.

رمزگشایی کد md5

رمزگشایی کد md5

اگر یک هکر موفق شود به پسورد و رمز عبور شما دست یابد، قطعا آن رمز به صورت یک کد هش از قبیل کد md5 خواهد بود، بنابراین چالش پیش روی هکر این است که این کد md5 را چگونه به یک متن یا یک پسورد معمولی یا یک عدد تبدیل کند؛ به این فرآیند اصطلاحا کرک کردن گفته می شود، اصطلاح کرک کردن جایگزین واژه ی رمزگشایی شده است؛ زیرا در واقع فرایند رمزگشایی با فرایند هشینگ تفاوت های بسیاری با هم دارند و نمی توان از واژه ی رمزگشایی برای یک کد هش استفاده کرد.

در فرآیند رمزگشایی، مسیر بازیابی رمز یک مسیر برگشت پذیر است، منظور از این برگشت پذیری چیست؟ یعنی شما می توانید با استفاده از رمزی که در اختیار دارید به متن اولیه ی خود برگردید اما در فرایند هشینگ این امکان برگشت وجود ندارد و مسیر شما یک طرفه خواهد بود؛ در این فرآیند ما با توابع ریاضی درهم ساز سر و کار داریم که امکان بازگشت از یک کد md5 به متن اولیه را از ما می گیرد.

تبدیل کد md5

پس کرک کردن چیست و تبدیل کد md5 چگونه انجام می شود؟ باید گفت که با توجه به نیاز برنامه نویسان به برگشت پذیر شدن این مسیر، برنامه ها و وب سایت هایی برای این منظور طراحی شده است، شما می توانید متناسب با نوع سیستم عامل خود از این برنامه ها استفاده کنید، پیش از شروع این مراحل ابتدا مطمئن شوید که وب سایتی که انتخاب کرده اید یا برنامه ای که دانلود کرده اید از آن الگوریتم پشتیبانی می کند یا نه.

برای تبدیل کد md5 مورد نظر خود به متن اولیه یا پسورد یا عدد معادل آن می توانید از وب سایت اینترنتی hashkiller استفاده کنید، همچنین می توانید برنامه ی hashcat را از اینترنت دانلود کنید و بر روی سیستم یا گوشی هوشمند خود نصب کنید، این وب سایت ها و برنامه ها بر مبنای اصول مهندسی معکوس طراحی شده اند؛ به همین جهت می توانند یک مسیر یک طرفه را به طور برعکس برای شما انجام دهند. در پایگاه داده ی این وب سایت ها تعداد بیشماری کد md5 و معادل عددی یا متنی آنها ذخیره شده است، هر فردی که کد md5 و متن خود را در این سایت وارد کند، اطلاعاتش در دیتابیس آن سایت ذخیره خواهد شد؛ به این ترتیب وقتی شما کد md5 خود را در سایت می نویسید، وب سایت در پایگاه اینترنتی خود جستجو می کند و معادل های متنی یا عددی آن را می یابد و در اختیار شما قرار می دهد.

خواندن کد md5 چگونه است

خواندن کد md5 چگونه است

مسلما برای خواندن کد md5 شما باید آن کد را به یک عدد یا یک متن تبدیل کنید، همان طور که در تیتر قبلی گفته شد به این کار کرک کردن می گویند، در ادامه تعدادی از وب سایت های موجود و نرم افزار های کاربردی برای این کار را به شما معرفی می کنیم، نحوه ی کرک کردن آسان و سریع است شما ابتدا به آن وب سایت مراجعه می کنید یا آن برنامه را بر روی سیستم خود اجرا می کنید، سپس کد md5 خود را آپلود می کنید و متن معادل آن را پس می گیرید.

شما برای کرک کردن کد md5 می توانید برنامه های hashcat و findmyhash و ophcrack دانلود و اجرا کنید، ابتدا مشخص کنید که سیستم عامل شما از چه نوعی است و ببینید آیا سیستم عامل شما از برنامه ی معرفی شده پشتیبانی می کند یا نه، از جمله کاربردی ترین وب سایت های اینترنتی که می توانیم به شما معرفی کنیم، وب سایت hashkiller و crackstation است که با سرچ کردن نام این سایت ها در گوگل به راحتی می توانید به آنها دسترسی پیدا کنید.

کد md5 در اکسل

کد md5 در اکسل

نرم افزار اکسل، یکی از نرم افزار هایی است که شما می توانید با استفاده از آن به کد md5 و دیگر انواع کد هش دست پیدا کنید، اکسل در سال ۱۹۹۰ میلادی توسط شرکت ماکروسافت عرضه شده است، در نرم افزار اکسل شما می توانید یک کد md 5 را به دیگر انواع کد هش برای مثال SHA تبدیل کنید یا برنامه ای بنویسید که بتواند امکان تبدیل کد md 5 را فراهم کند؛ اکسل یکی از نرم افزار های پر طرفدار در میان فارسی زبان هاست که یادگیری آن بسیار آسان است.

سوالات متداول

هک کردن کد md 5 چگونه انجام می شود؟

یک هکر با استفاده از روش های نوین هک مانند روش SQL injection می تواند پسورد و رمز عبور شما را به صورت یک کد md 5 در اختیار بگیرید و سپس اقدام به شکستن آن کد md5 کند و به اطلاعات شخصی شما دست یابد.

تفاوت فرایند هشینگ و رمزگشایی در چیست؟

فرایند رمزگشایی یک مسیر دو طرفه و برگشت پذیر دارد اما در فرایند هشینگ ما با توابع ریاضی درهم ساز سر و کار داریم و این مسیر، یک مسیر یک طرفه و برگشت ناپذیر است.

منظور از کرک کردن کد md 5 چیست؟

کرک کردن به معنی شکستن یک کد هش و تبدیل آن به یک پسورد یا یک متن یا یک عدد معادل آن می باشد.

چگونه می توانیم یک کد md 5 را کرک کنیم؟

شما با استفاده از وب سایت های اینترنتی همانند سایت crackstation و سایت hashkiller و همچنین استفاده از برنامه هایی مثل hashcat یا findmyhash و ophcrack می توانید کد md5 مورد نظر خود را کرک کنید.


https://postebartar.casa/wp-admin/post.php?post=9256&action=edit

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]