بعد از بررسی دقیق از رپ فارسی در این قسمت از مقاله می خواهیم به بهترین خواننده سنتی ایران بپردازیم، برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطالب همراه ما باشید.

لیست عناوین محتوا پنهان
بهترین خواننده سنتی ایران کیست

بهترین خواننده سنتی ایران کیست؟

موسیقی سنتی ایرانی یکی از موسیقی های رایج و بسیار محبوب در بین مردم ایران است. این سبک از موسیقی به سال های خیلی دور بر می گردد. حال در مورد بهترین خواننده موسیقی سنتی ایران باید بگوییم که در ایران خوانندگان زیادی هستند که در این عرصه فعالیت می کنند و هر کدام از آن ها استعداد و مهارت های خاص خود را دارند. اگرچه اکثر مردم ایران بیان کرده اند که استاد محمدرضا شجریان بهترین خواننده سنتی موسیقی سنتی ایران می باشد.

لیستی از بهترین خوانندگان سنتی ایران

از آن جایی که موسیقی سنتی در ایران رایج است، خوانندگان بسیار زیادی نیز در این زمینه فعالیت می کنند. در این قسمت می خواهیم به لیستی از بهترین خواننده موسیقی سنتی ایران بپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطالب همراه ما باشید.

محمدرضا شجریان یکی از بهترین خواننده سنتی ایران

محمدرضا شجریان متولد سال ۱۳۱۹ در مشهد می باشد. ایشان یکی از بهترین خوانندگان موسیقی سنتی ایران بوده اند. هم چنین باید افزود خوشنویس در خط نستعلیق، بنیانگذار گروه شهناز، رئیس شورای عالی خانه موسیقی ایران، شرکت دل، آواز باغ هنر بم و طراحی چند ساز موسیقی نیز بوده اند. محمد رضا شجریان در قرائت قرآن نیز فعالیت داشته است و دعای ربنا از معروف ترین تلاوت قرآنی ایشان بوده است. آقای شجریان در میان دوستداران و طرفداران خود به ‌عنوان خسرو آواز ایران و استاد آواز ایران نیز شناخته می شده است.

محمدرضا شجریان از همان کودکی استعداد و صدای خوبی در این زمینه داشته است، به همین دلیل در ابتدا تحت آموزش پدر خود قاری قرآن بوده است. در سال ۱۳۳۱ برای اولین بار صدای تلاوت قران محمدرضا شجریان از رادیو خراسان پخش شد. آقای شجریان در سال ۱۳۳۸ به دانش سرای مقدماتی مشهد رفت و در آن جا با یک معلم موسیقی آشنا شد.

آقای شجریان در سال ۱۳۴۰ با فرخنده گل افشان ازدواج کرد که حاصل این ازدواج سه دختر و یک پسر بوده است. جالب است که بدانید ایشان تا سال ۱۳۴۷ در استخدام آموزش و پرورش بوده و بعد از آن به وزارت منابع طبیعی انتقال یافت. در سال ‌های ۱۳۶۰ آقای شجریان آلبوم های زیادی را منتشر کرد و بعد از آن در طی این سال ها فعالیت زیادی در زمینه موسیقی سنتی داشته است. زمانی که نام موسیقی سنتی زده می شود اکثر مردم به یاد محمدرضا شجریان می افتند، چرا که ایشان بهترین خواننده در این زمینه بوده است.

شهرام ناظری یکی از بهترین خواننده سنتی ایران

شهرام ناظری متولد سال ۱۳۲۸ در کرمانشاه می باشد. او از دهه ۵۰ به عنوان یک هنرمند در میان مردم شناخته شد. اولین آلبوم هایش به صورت آلبوم مشترک با محمدرضا شجریان با محتوایی مانند آزادی خواهی و میهن دوستی و … منتشر شد. شهرام ناظری به غیر از خوانندگی، موسیقی دان و آهنگساز نیز می باشد، مردم ایران به او لقب شوالیه را داده‌ اند.

جالب است که بدانید این خواننده معروف در اکثر آثار خود از شعر های مولانا نیز بهره برده است. او توانسته سبک جدیدی از موسیقی را که آمیخته با ادبیات حماسی و عرفانی ایران است طی ۳۰ سال فعالیت هنری خود به وجود آورد. او از اولین خوانندگانی است که با استفاده از موسیقی مقامی شعر های شاهنامه فردوسی را هم اجرا کرده است. شهرام ناظری تاکنون بیشتر از ۴۰ آلبوم موسیقی منتشر کرده است.

شهرام ناظری از آن دسته از خوانندگانی است که همیشه تلاش کرده تا نگرش و تجربه جدیدی در آواز موسیقی را به وجود بیاورد، به همین دلیل در آثار او روحیه تکرار ناپذیری وجود دارد. شهرام ناظری افتخارات و جوایز زیادی را در این زمینه تا به اکنون توانسته بدست آورد.

علیرضا افتخاری یکی از بهترین خواننده سنتی ایران

علیرضا افتخاری متولد سال ۱۳۷۷ در اصفهان می باشد، او تقریباً در خانواده فقیر به دنیا آمده است. افتخاری در سال ۱۳۵۵ ازدواج کرده است و حاصل این ازدواج سه فرزند می باشد. بهتر است بدانید که او از کودکی نزد طباطبایی نوازنده ویولن تعلیم دیده است و از ۱۲ سالگی توسط تاج اصفهانی به یادگیری ردیف های آوازی پرداخته است. افتخاری از سال ۱۳۶۰ توسط غلامرضا دادبه به یادگیری موسیقی پرداخت و در سال ۱۳۶۲ اولین آلبوم خود را به نام آتش دل منتشر کرد.

او در اواخر دهه شصت خورشیدی در ۲۸ شهر دنیا کنسرت‌ هایی را برگزار کرد. بهتر است که بدانید علیرضا افتخاری از اولین خوانندگانی بود که بعد از انقلاب ۵۷ شعر های حافظ را به صورت تصنیف و ترانه خواند. می توان گفت دوران هنری این خواننده به سه بخش تقسیم می شود: بخش اول از سال ۶۲ تا ۵۷ که کم کار بوده است. بخش دوم از سال ۷۵ تا ۸۹ که در اوج کاری خود به شمار می رفته است. سال ۸۹ به بعد که دوباره بسیار کم کار بوده و آثار کمی از او منتشر شده است.

به هر حال باید بگوییم که او از پرمخاطب ترین و محبوب ترین خواننده های ایرانی است که آثارش از پر فروش ‌ترین آثار منتشر شده موسیقی سنتی ایران می باشد. جالب است که بدانید به او لقب مرد هزار چهره موسیقی ایران را داده ‌اند.

محمد معتمدی یکی از بهترین خواننده سنتی ایران

محمد معتمدی یکی از بهترین خواننده سنتی ایران

محمد معتمدی متولد سال ۱۳۵۷ در کاشان می باشد، او یکی دیگر از خوانندگان معروف موسیقی سنتی ایران است. جالب است که بدانید معتمدی فراگیری آواز و ساز نی را به صورت خودآموز از سن نوجوانی آغاز کرد. هم چنین او در سال ۷۶ شروع به فراگیری شیوه آواز طاهرزاده توسط حمیدرضا نوربخش کرده است. معتمدی دانش آموخته دانشگاه صدا و سیما می باشد. او در سال ۲۰۱۳ میلادی از طرف رادیو دولتی فرانسه به عنوان خواننده برگزیده سال انتخاب شد و در همان سال جایزه فرانس موزیک را دریافت کرد.

سالار عقیلی یکی از بهترین خواننده سنتی ایران

سالار عقیلی متولد سال ۱۳۵۶ در تهران است، او یکی دیگر از خوانندگان محبوب موسیقی سنتی ایران می باشد. سالار دارای مدرک کارشناسی در رشته بازیگری تئاتر است. او از ۸ سالگی فراگیری موسیقی را با نوازندگان ساز های متعدد شروع کرد. مادر و برادرش مشوق اصلی او بوده ‌اند، پدرش وکیل دادگستری بوده و بیشتر تمایل داشته است تا سالار به پیشرفت تحصیلی خود بپردازد.

در نهایت سالار عقیلی به هنرستان موسیقی می ‌رود و از همان جا تصمیم به یادگیری آواز می گیرد. هم اکنون سالار عقیلی به غیر از اجرا و ضبط موسیقی به تدریس آن نیز در آموزشگاه خود و هم چنین هنرستان مشغول است، او گروه مشهور راز و نیاز را تشکیل داده است.

سالار عقیلی در سال ۹۴ برنده جایزه بهترین خواننده از جشنواره مرشدان برتر شد. در سال ۹۵ برنده تندیس حافظ بهترین ترانه از جشن دنیای تصویر شد و در همان سال برنده جایزه مردمی بهترین خواننده در برنامه سه ستاره شده است. از مهم ترین حواشی این خواننده معروف می توان به حضورش در یکی از برنامه‌ های ماهواره ‌ای به نام من و تو اشاره کرد که با واکنش های منفی زیادی رو به ‌رو شد.

پولدارترین خواننده سنتی ایران

پولدارترین خواننده سنتی ایران کیست؟

یکی از عواملی که باعث شده است، خوانندگی در میان مردم پرطرفدار شود درآمد و حقوق این شغل است که این موضوع شامل خوانندگان سنتی ایران نیز می باشد. از پولدارترین خواننده سنتی ایران می توان به محمدرضا شجریان، علیرضا افتخاری، شهرام ناظری، محمد معتمدی، سالار عقیلی و غیره اشاره کرد.

بهترین خواننده سنتی ایران چه افرادی هستند؟

در این قسمت به معرفی بهترین خوانندگان سنتی ایران خواهیم پرداخت، همراه ما تا انتهای مطالب باشید.

ایرج بسطامی یکی از بهترین خواننده سنتی ایران

ایرج بسطامی متولد سال ۱۳۶۶ در بم می باشد، او یکی دیگر از خوانندگان موسیقی سنتی ایران است. بهتر است که بدانید او در یک خانواده هنرمند متولد شده است، چرا که تمام اعضای خانواده او، از پدر گرفته تا پدربزرگ و پدر پدربزرگش در زمینه نواختن ساز های مختلف و آواز خواندن تجربه و استعداد داشته ‌اند و او در چنین خانواده ای رشد کرده است. ایرج از پنج سالگی علاقه خود را به آواز خواندن نشان داد و به دلیل پیگیری‌ های پدربزرگش استعداد او در زمینه آواز خوانی شکوفا شد.

هم چنین پدربزرگ او به سایر اعضای خانواده تاکید کرد که ایرج در آینده خواننده بزرگی خواهد شد. به همین دلیل پدر ایرج، او را در مسیر یادگیری آواز و موسیقی قرار داد و به این گونه پدرش اولین معلم آواز او در خانه شد.

ایرج بسطامی از نوجوانی جذب عمویش یداله بسطامی که مردی مهربان و نوازنده و معلم موسیقی بوده است شد. به همین دلیل گروهی با همکاری برادران بسطامی تشکیل دادند که در رادیو و تلویزیون آن زمان برنامه داشتند. بعد از آن و در سن ۲۲ سالگی به شاگردان محمد رضا شجریان پیوست.

احمد آزاد یکی از بهترین خواننده سنتی ایران

احمد آزاد یکی از بهترین خواننده سنتی ایران

احمد آزاد متولد سال ۱۳۴۰ در روستای خمک زابل می باشد. او خواننده، شاعر، آهنگساز، ترانه سرا، روزنامه‌ نگار، نویسنده، مجری، نوازنده و برنامه ساز رادیو و تلویزیون است. او یکی از خوانندگان مشهور و برجسته ایرانی است که در سبک سنتی، پاپ و مردمی فعالیت می کند. احمد آزاد در اصفهان توسط تاج اصفهانی و هوشنگ بهشتی فراگیری خواندن و آموزش دستگاه های موسیقی را آغاز کرد.

او بعد از خروجش از ایران، مبانی موسیقی را با مهدی تاکستانی و لقمان ادهمی شروع کرد. او در دانشگاه‌ های معتبر آمریکا در چندین رشته مانند: برق، پرواز، خلبانی، فیزیک، روانشناسی اجتماعی، هیپنوتیزم بالینی پرداخته است و می ‌توان گفت از خوانندگان پرکار و فعال می باشد. هم چنین احمد آزاد مجری و برنامه‌ ساز برنامه بامداد آدینه است که در هر قسمت از این برنامه با یکی از چهره ‌های موسیقی گفتگو دارد.

کریم صالح عظیمی یکی از بهترین خواننده سنتی ایران

کریم صالح عظیمی متولد سال ۱۳۲۵ در تبریز می باشد. او در سال ۱۳۴۲ با استاد اقبال آذر آشنا شد و تا مدت ها از درس ‌های او بهره برد. او در کنار شاگردان دیگر مانند ابراهیم بوذری و رضاقلی ظلی از شاگردان برجسته استاد اقبال آذر بوده است. در سال ۵۳ در مکتب استاد آذر به یادگیری ردیف های آوازی پرداخت و موفق به گرفتن گواهی از او شد. باید افزود در مراسم اختتامیه سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر از کریم صالح عظیمی تجلیل شد.

از این خواننده معروف تا به اکنون دو آلبوم به نام آوای شور و آوای همایون به صورت رسمی منتشر شده است. هم چنین باید افزود کریم صالح عظیمی کنسرت های زیادی را همراه با داوود آزاد، مجید کیانی و داریوش طلایی بر روی صحنه اجرا کرده است. هم چنین با داوود آزاد در خارج از کشور نیز کنسرت ‌هایی را برگزار کرده است.

رامبد صدیف یکی از بهترین خواننده سنتی ایران

رامبد صدیف متولد سال ۱۳۱۴ در اردبیل می باشد. او آموزش آوازخوانی را از سن ۱۲ سالگی توسط استاد سلیمان امیرقاسمی آغاز کرد و این آموزش تا پایان عمر سلیمان امیرقاسمی ادامه داشت. رامبد صدیف بعد از این که توسط اساتید بزرگ به یادگیری شیوه‌ های آوازی پرداخت، مدت ها بعد شیوه مستقل از همان عصر و گذشتگان را به وجود آورد. او به دلیل مرکب خوانی ها و بداهه خوانی هایش در میان افراد اهل موسیقی شهرت زیادی دارد.

احمد ابراهیمی یکی از بهترین خواننده سنتی ایران

احمد ابراهیمی متولد سال ۱۳۰۵ در کردستان بوده است. جالب است که بدانید اکثر اعضای خانواده او اهل موسیقی بودند و خانواده او مشوقش برای فعالیت در موسیقی و یادگیری این هنر بوده‌ اند. احمد ابراهیمی زمانی که کمتر از ۱۲ سال داشت به تهران نقل مکان کرد و در سال ۱۳۲۷ با توجه به صدای خوبی که داشت با استادان بزرگ موسیقی مانند مرتضی محجوبی، ابوالحسن صبا، حسین تهرانی و غلام حسین بنان آشنا شد و از محضر این بزرگان موسیقی بهره‌مند شد.

نظرسنجی بهترین خواننده سنتی ایران

در نظرسنجی بهترین خواننده سنتی ایران چه چیزی مشخص شد؟

در این قسمت به نظرسنجی مردم برای معرفی بهترین خوانندگان سنتی ایران خواهیم پرداخت. البته باید افزود که در این نظرسنجی ها استاد شجریان بیشترین رای را آورده اند، که در قسمت قبلی در مورد ایشان صحبت کرده ایم. حال در این قسمت به سایر خوانندگان خواهیم پرداخت، برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطالب همراه ما باشید.

همایون شجریان

همایون شجریان متولد سال ۱۳۵۴ در تهران می باشد. او علاوه بر خوانندگی، نوازنده تنبک و کمانچه نیز می‌ باشد. وی فرزند محمدرضا شجریان و برادر مژگان شجریان و برادر خانم پرویز مشکاتیان است. همایون در خانواده ای که تمام اعضای خانواده اهل موسیقی بوده‌ اند متولد شده است. همایون شجریان از همان کودکی علاقه بسیار زیادی به موسیقی داشته است، به همین دلیل با تشخیص پدرش یعنی محمدرضا شجریان توسط ناصر فرهنگ فر به یادگیری تکنیک و شناخت ریتم های موسیقی پرداخت.

هم چنین او چند سالی را هم به یادگیری توسط جمشید محبی ادامه داد. سپس همایون در ۱۰ سالگی به همراه خواهرانش توسط پدرش آواز خواندن را شروع کردند. همایون به هنرستان موسیقی رفت و ساز تخصصی خود را انتخاب کرد. هم چنین باید افزود در خارج از هنرستان نیز به ادامه یادگیری آن توسط اردشیر کامکار و آشنایی با تار و سنتور پرداخت.

علی زند وکیلی

علی زند وکیلی متولد سال ۱۳۶۵ در شیراز می باشد، او خواننده و نوازنده ایرانی است و طرفداران زیادی دارد. علی زند وکیلی فعالیت هنری خود را زمانی که فقط سه سال داشت و با نواختن تنبک همراه با آوازخوانی شروع کرد. از سال ۷۷ به هنرستان موسیقی در شهر شیراز وارد شد و نواختن پیانو و سنتور را آموخت. وی در سال ۸۱ به هنرستان موسیقی تهران وارد شد و از همان هنرستان نیز مدرک خود را دریافت کرد. او در حال حاضر کارشناس موسیقی می باشد.

حسام الدین سراج

حسام الدین سراج متولد سال ۱۳۳۷ در اصفهان می باشد. او علاوه بر این که خواننده موسیقی سنتی ایران است، نوازنده سه ‌تار و سنتور نیز می ‌باشد. حسام در سال ۹۳ به مدت ۴ سال به عنوان یکی از ۲۵ عضو شورای عالی بنیاد باران انتخاب شد. هم چنین باید افزود حسام الدین سراج سرپرستی گروه مشهور بیدل را نیز بر عهده دارد.

مریم ابراهیم ‌پور

مریم ابراهیم پور متولد سال ۱۳۴۷ در تهران است، او خواننده موسیقی سنتی ایران، نوازنده ویولن، قیچک می باشد. هم چنین باید افزود از او به عنوان یکی از بهترین خوانندگان زن سنتی ایران یاد می شود. هم چنین مریم عضو گروه موسیقی کامکارها و نوازنده ویولن و ارکستر سمفونیک تهران نیز می ‌باشد. مریم از ۴ سالگی با شرکت در کلاس های موسیقی این هنر را آغاز کرد. او در ده سالگی توسط عبدالله ناظمی باله را نیز آموخت. مریم از همان ابتدا ساز اصلی خود را ویولن انتخاب کرد و توسط حشمت سنجری به یادگیری آن پرداخت.

محمد اصفهانی

محمد اصفهانی

محمد اصفهانی متولد سال ۱۳۴۵ در تهران می باشد، او یکی از خوانندگان معروف ایرانی است. محمد اصفهانی فعالیت خود را از سال ۱۳۷۳ با تیتراژ سریال آوای فاخته آغاز کرد. بهتر است بدانید او تا به امروز بیشتر از ۱۵ تیتراژ سریال های تلویزیونی و هم چنین فیلم های سینمایی را اجرا کرده است. محمد اصفهانی ۱۴ آلبوم منتشر کرده است. او در آلبوم های خود با اساتید بزرگ موسیقی نیز همکاری‌ هایی داشته است.

در دهه هشتاد از سوی مجله ترانه ماه به عنوان بهترین خواننده پاپ معرفی شد. هم چنین در سال ۹۱ بهترین خواننده تیتراژ از سوی موسیقی ما انتخاب شد. در سال ۹۴ بهترین خواننده پاپ از سوی جشنواره موسیقی فجر انتخاب شده است.

حجت اشرف‌ زاده

حجت اشرف زاده متولد سال ۱۳۵۸ در نیشابور می باشد، او خواننده، آهنگساز و نوازنده ایرانی است. او آوا های موسیقی را در ابتدا توسط پدرش آموخت. حجت اشرف زاده تا به امروز چهار آلبوم منتشر کرده است که یکی از آن ها به سفارش حوزه هنری بوده است.

مجید اخشابی

مجید اخشابی متولد سال ۱۳۵۱ در تهران می باشد، او خواننده موسیقی سنتی و پاپ، تنظیم کننده، نوازنده سنتور و آهنگساز اهل ایران می باشد. اخشابی در سال ۸۰ با خوانندگی تیتراژ مجموعه تلویزیونی مشهور گمگشته شهرت بسیار زیادی را به دست آورد. بعد از آن سال با استفاده از موسیقی همراه با خوانندگی در تیتراژ های سریال های دیگر نیز حضور یافت.

درآمد بهترین خواننده سنتی ایران

درآمد بهترین خواننده سنتی ایران چقدر است؟

در حالت کلی می ‌توان گفت خوانندگی در ایران از شغل های بسیار پردرآمد به شمار می ‌رود که این نیز شامل خوانندگان سنتی ایران می باشد. به طور معمول خوانندگان از فروش آلبوم درآمدزایی می کنند. به این معنا که خوانندگان با تولید یک تعداد آثار موسیقی و هم چنین موزیک در سبک سنتی، موسیقی های تولید شده را به عنوان آلبوم جدید خود منتشر می ‌کنند.

علاوه بر درآمد از طریق انتشار آلبوم ها، خوانندگان از طریق کنسرت نیز درآمدزایی می ‌کنند. به این گونه که طرفداران و هواداران این خوانندگان برای این که بتوانند صدای خواننده مورد علاقه خود را به صورت زنده گوش کنند و هم چنین آن ها را از نزدیک ببینند به کنسرت خواننده مورد علاقه خود می ‌روند که برای رفتن به این کنسرت ها در ابتدا باید بلیط کنسرت خواننده را تهیه کنند. قیمت بلیط هر خواننده متفاوت است و به برخی از عوامل مانند شهرت و یا میزان محبوبیت او بستگی دارد. اما گفته شده است که میانگین بلیط های خوانندگان حدود ۱۰۰ هزار تومان برای هر کنسرت می باشد.

برخی از افراد تصور می کنند که درآمد خوانندگان تنها از طریق کنسرت و فروش آلبوم هایشان می باشد. اما در این باره باید بگوییم که خوانندگان در سال تعداد محدودی آهنگ و آلبوم منتشر می کنند و زمان باقی مانده خود را صرف ساختن قطعات موسیقی و … می‌ کنند. در واقع می توان این گونه بیان کرد که اکثر خوانندگان سنتی برای سایر خوانندگان ترانه، مولودی و … را تولید می‌ کنند و از طریق فروش آن ها نیز درآمد بسیار خوبی برای خود کسب می کنند.

بهترین خواننده سنتی ایران الان کجاست؟

اکثر بهترین خوانندگان موسیقی سنتی در ایران زندگی می کنند. این خوانندگان شهر های مختلف ایران را برای سکونت انتخاب کرده اند و یا در همان ابتدا در جایی که به دنیا آمده ‌اند فعالیت خود را نیز در همان شهر ادامه داده اند. البته این نکته را هم باید افزود که برخی از خوانندگان بعد از این که این هنر را انتخاب کردند برای پیشرفت در فعالیت خود و هم چنین حضور در کلاس های اساتید بزرگ موسیقی به تهران نقل مکان کردند و هم اکنون در تهران زندگی می کنند.

هم چنین باید افزود برخی از خوانندگان برای پیشرفت و ترقی به خارج از کشور مهاجرت کردند و هم اکنون در خارج از کشور زندگی می ‌کنند و فعالیت خود را به صورت حرفه ‌ای ادامه می ‌دهند. از بهترین خواننده سنتی ایران خارج از کشور می توان به احمد آزاد اشاره کرد.

سوالات متداول

معروف ترین خوانندگان سنتی در ایران چه افرادی هستند؟

استاد شجریان، علی زند وکیلی، شهرام ناظری

چه کسی در ایران به استاد آواز مشهور است؟

استاد محمد رضا شجریان

آیا امروزه این سبک طرفدار دارد؟

هنوز هم این سبک طرفداران پیر و جوان خود را دارد
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]