اگر به لیست بهترین رپر جهان نگاه کنید نمی توانید نامی از رپرهای ایرانی را پیدا کنید ولی باید این را بدانید که رپ فارسی از جمله موزیک هایی است، که مدت زمان زیادی از ظهور آن نمی گذرد. این سبک از موسیقی که آن را رپ می نامند، سال های بسیاری است، که در سر تا سر دنیا رواج یافته و طرفدارهای خود را دارد. اما در کشور ما، ایران این گونه و سبک از موسیقی با مشکلات فراوان راه خود را باز کرد. این در حالی است، که در سال های ۸۰ بود که رپر های فارسی زبان، در ایران خود را به نمایش گذاشتند.

این سبک موسیقی در ابتدا تنها در میان جوان ها رواج داشت. اما بعد از مدتی توانست به خوبی جای خود را باز کند. این سبک از موسیقی به سختی در کشور مجوز می گیرد. به همین خاطر یا خواننده های آن خارج از ایران هستند. یا آن که به صورت غیر قانونی فعالیت می کنند.

لیست عناوین محتوا پنهان
رپ فارسی چیست

رپ فارسی چیست؟

رپ فارسی از جمله سبک های پر مخاطب در دنیای امروز می باشد. این روز ها که موسیقی و موزیک دیگر مرزی را برای خود قائل نمی باشد، موزیک های رپ فارسی زبان نیز در جهان شنیده می شوند. موزیک رپ سال های زیادی نیست، که در دنیای موسیقی های ایران خود را به نمایش گذاشته است. این سبک از موسیقی که از سمت جوان ها و نوجوان ها با تقاضای بسیاری رو به رو شده است. در دنیای امروز توانسته است، جایگاه خوبی را از آن خود کند. البته همان طور که مطمئنا از آن اطلاع دارید، رپ و تاریخچه آن به کشورها و ایالت های آمریکا بر می گردد. چرا که این قاره و ایالات آن مهد این نوع موسیقی بودند.

در دهه های پایانی سال ۱۳۷۰ هجری شمسی بود، که این سبک نو ظهور خود را به نمایش گذاشت. درست است، که این سبک از موسیقی آمریکایی نشات گرفته بود. اما تمام ویژگی های این نوع از موسیقی را نیز دارا نمی باشد. این در حالی است، که این سبک جدید نیز برای خود ویژگی هایی دارد، که در نوع آمریکایی آن قابل مشاهده نیست. این سبک و شیوه که در ایران مجوز نمی گیرد، به صورت غیر قانونی و زیر زمینی انجام می پذیرد. البته یکی از دلایلی که این سبک موسیقی از دیدگاه ارشاد مورد پذیرش واقع نمی شود، انتقادی بودن آن است. رپ در کشور ما به حالتی کاملا انتقادی و اعتراضی دنبال می شود. به شکلی که خواننده آن برای ابراز ناراحتی خود از شرایطی که در آن قرار دارد و یا او یا جامعه اش را مورد حمله قرار می دهد، رپ می کند.

از دلایلی که این سبک را نوعی موسیقی عامه پسند می دانند، تمایل همه افراد جامعه به این سبک است. چرا که امروزه در این موسیقی و این شیوه از آهنگ ها دیگر تکنیک آن قدر مورد اهمیت نیست، که متن مورد نظر شنونده می باشد.

مادر رپ فارسی چه کسی است؟

مادر رپ فارسی چه کسی است؟

سوگند سهیلی زاده خواننده، ترانه سرا و آهنگساز است که به عنوان مادر رپ فارسی معرفی شده است. او در تاریخ ۲۲ مرداد سال ۱۳۶۶ به دنیا آمده است و در کشور انگلستان و در شهر لندن سکونت دارد. سوگند ترانه های بسیاری را اجرا کرده است، او حتی برای ضبط کردن چند ترانه خود به ایران سفر کرد و تلاش زیادی می کند که آثار ارزشمندی را تولید کند. او در یکی از سفرهایی که به ایران داشت، دستگیر شده بود و اتهامات بسیاری به او زده بودند که او توانست از تمامی این جرائم تبرئه شود.

اما او به مدت یک هفته در زندان های جزیره کیش به سر برد و سپس به تهران منتقل شد. در نهایت او مجبور شد به انگلستان بازگردد. سوگند از دوران کودکی به موسیقی علاقه مند شد و زمانی که فقط ۹ سال سن داشت، به کمک پدرش وارد حرفه خوانندگی شد. او یک برادر کوچک تر از خود دارد و علاقه زیاد و رابطه بسیار خوبی با خانواده اش دارد. البته بهتر است بدانید که مادر رپ فارسی با یک خواننده بسیار معروف به نام زخمی ازدواج کرده است و اکنون یک فرزند به نام میراث دارند.

بهترین سایت دانلود آهنگ رپ فارسی چیست؟

در این قسمت از مقاله قصد دارم تا شما را با بهترین سایت های موسیقی آشنا کنم. به شکلی که بتوانید، موسیقی های مورد نظر خود را در آن ها پیدا کنید. این سایت ها جز بهترین سایت هایی هستند، که می توان تمامی رپ های فارسی را از طریق آن ها دانلود کرد. در قسمت زیرین به معرفی این سایت ها و ویژگی هایی که آن ها را بهترین کرده است، می پردازیم.

رادیو جوان

رادیو جوان از جمله سایت های مشهور دانلود موسیقی است. این سایت که یکی از بهترین ها در زمینه به روز ترین موسیقی ها می باشد. تمامی رپ های فارسی را که مورد نظر شنونده و مخاطب باشد را در خود دارد. این سایت را می توان به راحتی و به آسانی در دسترس داشت. به شکلی که با یک سرچ و یا جست و جوی ساده نیز موزیک مورد علاقه و یا سبک مورد نظر خود را پیدا کرد. رادیو جوان یکی از بهترین سایت های دانلود موسیقی می باشد. در این سایت علاوه بر آهنگ هایی که به زبان فارسی خوانده شده است، آهنگ هایی که مربوط به دیگر کشورها نیز می باشد، موجود است.

My rap farsi

این سایت نیز یکی دیگر از سایت های محبوب برای یافتن آهنگ های رپ فارسی می باشد. به شکلی که از اسم این سایت مشخص است، این سایت هدف اصلی خود را بر روی سبک رپ گذاشته است. این در حالی است، که در این سایت هر گونه رپر و هر کدام از موزیک های او که مورد نظر شما باشد، به راحتی پیدا خواهد شد.

این سایت کاملا فارس است، به شکلی که اسم آهنگ ها را نیز فارسی نوشته است. به همین خاطر جست و جوی در آن برای هر کس کار راحتی است. در کنار این سایت پر مخاطب و اختصاصی، نیازی به وجود وی پی ان و یا فیلترشکن ندارد. به همین خاطر دسترسی به آن بسیار ساده و راحت می باشد.

سایت Rap3da

این سایت که نام آن نشان دهنده هدف آن می باشد. با نام رپ صدا آشنا می باشد. به شکلی که این سایت نیز به صورت کاملا اختصاصی به موزیک رپ و سبک آن پرداخته است. در این سایت می توان هر گونه آهنگی را که در زمینه رپ و در این سبک خوانده شده است، را پیدا کنید. بسیاری از رپرها هستند، که به تازگی کار خود را آغاز کرده اند. این در حالی است، که این افراد قادر به آن نیستند، که خود را به خوبی نشان دهند و یا ان که اثرهایشان در دسترس مردم باشد. به همین خاطر این گونه سایت های اختصاصی این قابلیت را دارند، که نیاز مخاطب را به صورتی کامل و جامع بر طرف کنند.

رپ تهران

سایت دیگری که به رپ فارسی و ارائه آن می پردازد، سایت رپ ـ تهران می باشد. این سایت نیز در بین دیگر سایت های موجود یکی از بهترین ها معرفی شده است. چرا که پلی لیست آن تکمیل می باشد. این سایت اغلب رپرهای ایرانی داخل و یا خارج کشور را پوشش می دهد. البته اغلب رپرهایی که به شهرت رسیده اند، در داخل کشور می باشند. چرا که افرادی که در خارج از کشور به رپ می پردازند، بی پرده تر و تند تر به مسائل و دغدغه های امروزه جامعه ایران می پردازند. در کنار این افراد توانایی آن را دارند، که کنسرت برگزار کنند.

رپ فارس

رپ فارس سایت دیگر رپ فارسی می باشد. این سایت که در آن تماما موزیک های رپ موجود است، اغلب آهنگ را ارائه می کند. به شکلی که در تلاش است، تا به محض ورود یک آهنگ به بازار آن را برای مخاطب های خود روی سایت قرار دهد. این سایت موزیک ویدیو و یا کلیپ های موزیک های رپرها را نیز منتشر می کند. تمام هدف این سایت به وجود آوردن شرایطی است، تا از طریق آن بهترین کیفیت را برای متقاضیان خود به وجود آورد.

بهترین رپ فارسی

بهترین رپ فارسی چه بوده است؟

پاسخ به این سوال کار راحتی نیست. چرا که سلیقه های مختلفی موجود است و هر یک از افراد برای انتخاب های خود، نظرات متفاوتی را اتخاذ می کنند. به همین خاطر نمی توان به صورت قطعی و درست راجب آن نظر داده و یا تصمیم گیری کرد. برای این که بتوان به این سوال پاسخ داد، باید از میان موزیک های رپی که بیشترین بازدید را داشته اند، نظر سنجی کرد. این نظر سنجی و نتیجه آن، پاسخ درست این سوال می باشد.

البته این روزها رپرهایی هستند، که موزیک های آن ها بیش تر از دیگران مورد توجه است. اما به صورت قطعی نمی توان تمام ترک هایی که ان ها خوانده اند را بهترین دانست. چرا که همه آن ها از سمت مخاطب مورد پذیرش واقع نشده اند. مشهورترین رپر های ایرانی را اگر بیشتر بشناسید به خوبی متوجه منظر ما خواهید شد!

5 رپ فارسی برتر

۵ رپ فارسی برتر از دید مخاطبین

در این قسمت از مقاله به ۵ موزیک رپ فارسی که از دیگر نمونه های خود بهتر بوده اند را انتخاب خواهیم کرد. برای پاسخ به این سوال و رتبه بندی موزیک های رپ موجود، بهتر است تا نظر مخاطب ها را مورد توجه قرار دهیم. این در حالی است، که بهتر است در ابتدا با آهنگ های رپ پر بازدید شروع کنیم. بهتر است بدانید، که در این انتخاب ها سال انتشار موزیک مورد اهمیت نیست. چرا که هدف تنها انتخاب ۵ مورد از بهترین ها است، که مخاطب آن ها را بهترین نامیده است. در قسمت زیرین به صورت موردی این موزیک ها را معرفی خواهم کرد :

 1. چاقال نامه از پیشرو ( یکی از سریع ترین دیس بک ها )
 2. سرکوب از یاس
 3. تو کجا بودی از هیچ کس
 4. خفن از حصین ابلیس ( این اهنگ یک گنگ واقعی است )
 5. یه وجب از ما از عرفان پایدار

رپ فارسی ریمیکس

برای موزیک های رپ فارسی ریمیکس های بسیاری موجود می باشد. به شکلی که بهترین اهنگ ها که سبکی یکسان و متنی مشابه دارند، را با یک دیگر ریمیکس می کنند. این در حالی است، که ریمیکس های انجام شده، از بهترین های رپ در ایران می باشد. برای مثال اغلب ریمیکس هایی که برای موزیک های رپ صورت گرفته است، از خواننده های مطرح در آن استفاده شده است. به شکلی که در این ریمیکس ها به صورت قطعی آهنگ هایی از تتلو و یا شایع موجود است. رضا پیشرو و یا هیچکس و حصین نیز خواننده هایی هستند، که آهنگ های ان ها ریمیکس می شود.

البته بهتر است بدانید، که نمی توان آهنگ های تمامی خواننده ها را ریمیکس کرد. چرا که برای مثال، اهنگ هایی که مربوط به یاس می شود، بسیار طولانی و پر مفهوم می باشد. به شکلی که داستان وار و ادامه دار دنبال می شود. به همین خاطر با جدا سازی قسمتی از او به معنای کل آهنگ ضربه وارد می شود.

رپ فارسی تتلو

رپ فارسی تتلو چیست؟

امیر تتلو مدیر سایت تتل بت که یکی از خواننده های مطرح ایرانی است، تا به حال در سبک های مختلفی فعالیت داشته است. این خواننده مشهور و پر طرف دار، که تابو شکنی او مورد علاقه جوان ها می باشد. هم در زمینه پاپ و هم در زمینه و سبک رپ فعال است. نمی توان او را یک رپر جدی دانست. چرا که او در اغلب موزیک های خود سبک پاپ را انتخاب کرده است. اما در بعضی از موزیک هایی که از او منتشر می شود، بخشی از آن پاپ و قسمتی دیگر رپ می باشد.

امیر تتلو در گذشته و در ابتدای شروع کار خود به سمت رپ کشش بیش تری داشت. اما این روز ها حرف حساب و دغدغه خود را به صورت پاپ نیز بیان می کند. این شکل از انتقاد و یا به چالش کشیدن درد های اجتماعی، تازه و نوین می باشد. چرا که از سبک پاپ توقع و انتظار این گونه حرف ها نیست.

آشنایی با نسل پنج رپ فارسی

آشنایی با نسل پنج رپ فارسی

خوانندگان سبک رپ ایرانی به نسل های مختلفی تقسیم شده است. نسل پنجم رپ فارسی از افرادی که متولد دهه هشتاد و ۹۰ هستند، تشکیل شده است. آن ها معمولا زیر ۲۰ سال سن دارند و در فضای مجازی فعالیت زیادی دارند. این افراد هنوز به سنی نرسیده اند که بتوانند آلبوم و یا ترانه خود را به صورت رسمی تولید و منتشر کنند و ویدئوهای زیادی از فری استایل خود در فضای مجازی منتشر می کنند و از این طریق توانسته اند توجه افراد زیادی را به سمت خود جلب کنند.

این خوانندگان بیش تر در سبک دریل فعالیت دارند و تا کنون تعداد زیادی رپر نسل ۵ شناخته شده اند که در حال فعالیت هستند. آشنا، پیاده و امیر حافظ از شناخته شده ترین رپرهای نسل ۵ هستند و سنیور، رادین، تیام و نیکا و رضا تیتو هم از دیگر خوانندگان این نسل هستند که از معروفیت کم تری برخوردار هستند.

دانلود ۱۰ آهنگ برتر رپ فارسی

در این قسمت به معرفی بهترین آهنگ رپ ایران خواهیم پرداخت. این انتخاب تنها بر اساس نظری است، که مخاطب راجب این موزیک ها داده است. به همین خاطر می توان گفت، که این بررسی ها از دیدگاه یک متخصص سنجیده نشده است، بلکه بیش تر در آن نظر عامیانه دخیل است. البته که این اتفاق دور از ذهن نیست. چرا که بهتر است، تا آهنگ های رپ فارسی زبان ها را به شکل عامیانه و تنها بر اساس متن و یا بیت مورد مقایسه قرار داد.

این اتفاق به این خاطر است، که رپ در کشور ما چون به صورت غیر قانونی دنبال می شود، مانند رپ های آمریکایی دارای فاکتور های به خصوص نیست. به شکلی که اصلی ترین ویژگی و فاکتور در رپ ایرانی، معنای آن می باشد. عناصری که در موزیک رپ در دنیا مورد نیاز است، در رپ ایران مهم نیست. به همین خاطر رپ را در ایران، عامیانه می دانند.

چرا که ملاک مورد قبول بودن ان مخاطب است. این مخاطب است، که یک موزیک رپ را خوب و یا بد می داند. نکته ای که راجب موزیک رپ نیز برای شنونده اهمیت دارد، بیت و متن است. هر چه قدر صحبت های موجود در آهنگ به دغدغه های او نزدیک تر باشد، از نظر او موزیک قوی تری است.

آهنگ اختلاف

آهنگ اختلاف از هیچکس یکی از بهترین رپ های فارسی می باشد. این موزیک پر محتوا در سال ۱۳۸۵ هجری شمسی تولید و منتشر شد. درست است، که از زمان انتشار ان مدت زمان بسیاری گذشته است، اما هم چنان مخاطب های بسیاری دارد. در این موسیقی، به اختلاف طبقاتی اشاره کرده است. دردی اجتماعی که این روز ها در کشور بیداد می کند. این آهنگ به نام اینجا ایرانه نیز مشهور می باشد.

آهنگ لمس بهرام

آهنگ لمس از جمله اهنگ های محبوب رپ ایرانی است، که توسط رپری مشهور به اسم بهرام خوانده شده است. این موزیک به نسبت تازه می باشد. چرا که در سال ۱۳۹۴ هجری شمسی و تنها ۵ سال پیش منتشر شد.

10 آهنگ برتر رپ فارسی

آهنگ رپ ما باهمیم

آهنگ رپ ما باهمیم یکی از آهنگ های محبوب رپ ایرانی است. به شکلی که این آهنگ رپ توسط بهرام نورایی و پیشرو خوانده شده است. بسیاری معتقدند، که این اهنگ به دلیل در بر داشتن تمامی استاندارد های مورد نیاز در نوع خود بهترین است. این آهنگ در سال ۱۳۸۷ هجری شمسی منتشر شد.

رپ یه مشت سرباز

آهنگ رپ یه مشت سرباز از جمله موزیک های رپ قوی می باشد. این موزیک رپ خفن توسط هیچکس خوانده شده است. یه مشت سرباز در سال ۱۳۸۷ هجری شمسی منتشر شد. این موزیک رپ، اولین رپ فارسی بود، که توانست جهانی شود. به شکلی که این اهنگ موزیک ویدیو زیبایی نیز دارد.

آهنگ اینجا ایرانه

آهنگ رپ اینجا ایرانه یکی از آهنگ هایی است، که برای آن نمونه مشابهی موجود است. اما این آهنگ توسط بهرام خوانده شده است. این اهنگ که بسیار اعتراضی می باشد و شرایط موجود در جامعه ایران را زیر سوال می برد، باعث شد تا بهرام طعم زندان اوین را نیز بچشد.

تابستون کوتاهه از زد بازی

آهنگ رپ تابستون کوتاهه از زد بازی، یکی از اهنگ های محبوب رپ فارسی است. زد بازی یک بند مشهور موسیقی رپ می باشد، که طرف دار های بسیاری دارند. آهنگ ساز این موسیقی، علیرضا جی جی می باشد. این آهنگ به معنای لذت بردن از تابستون و اهمیت ندادن به دنیا است. سامان ویلسون در این کار برای آخرین بار با زد بازی بند همکاری داشت.

قبرستون هیپ هاپ

قبرستون هیپ هاپ یکی از موزیک های رپ مشهور فارسی است. این موزیک توسط پیشرو خوانده شده است و یکی از رپ های خفن به حساب می آید. پیشرو با خواندن این موزیک در پی آن بود تا اعتراض خود را به سمت جامعه و عدم پذیرش هیپ هاپ به آن شکل که هست، بگذارد.

آهنگ رپ آهن

آهنگ رپ آهن یکی از رپ های محبوب ایرانی است، که توسط بامداد خوانده شده است. این موزیک رپ مشهور فارسی، بسیار قوی می باشد. بامداد از جمله رپر های کم کار است، که بیت های قوی را ارائه می کند. این کار در سال ۱۳۹۴ هجری شمسی روی کار آمد.

گنگ ترین آهنگ های رپ فارسی کدامند؟

در سبک رپ فارسی تا به امروز ترک های بسیاری تولید شده اند که هر کدام از آن ها به نحوی توانسته اند نظر مخاطبان را جلب کنند. در این میان تعدادی از این ترک ها به عنوان گنگ ترین ها شناخته شده اند که به دلیل محتوا و موسیقی، از دیگر ترانه ها تفکیک شده اند. در ادامه در مورد گنگ ترین آهنگ های رپ فارسی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. البته ترانه های رپ فارسی پیشرو هم بسیار مورد توجه قرار می گیرند.

عروس

عروس نام یکی از ترانه های گنگ رپ است که مهراد هیدن و سامان ویلسون آن را با همکاری یک دیگر اجرا کرده اند. مدت زمان این ترانه حدود ۵ دقیقه است و بسیار مورد استقبال قرار گرفت. این ترک در واقع دیسی به سایر خوانندگان مانند عرفان، جیدال، ایمانمون و تهم بوده است. ترانه عروس محصولی از سال ۱۴۰۰ می باشد.

نردبون

نردبون یکی از گنگ ترین ترانه های امیر تتلو است که سهراب ام جی هم در اجرا و تولید آن همکاری داشته است. ترانه نردبون محصولی از سال ۲۰۲۱ می باشد و ترکی از آلبوم زاخار اصلی است. این ترانه بیش تر از ۱۸ میلیون بار دانلود شده است و زمان آن بیش تر از ۶ دقیقه است.

اومدم تو شهر

ترانه اومدم تو شهر ترانه ای بسیار گنگ از دو خواننده به نام سیجل و مهراد هیدن است. البته بهزاد لیتو هم در این ترک قطعه هایی را اجرا کرده است و توجه افراد بسیاری به آن جلب شده است. مدت زمان ترانه اومدم تو شهر نزدیک به ۵ دقیقه است و در سال ۱۴۰۰ تولید و اجرا شده است. هم اکنون می توان این ترانه را در سایت های موسیقی به دست آورد و با کیفیت های بالا دانلود کرد. می توانید عبارت، دانلود ۱۰ آهنگ رپ فارسی را در اینترنت نوشته و این ترک ها را به دست آورید.

سنگین از حصین و صادق

سنگین از حصین و صادق

آهنگ سنگین یکی از موزیک های رپ مشهور است. این موزیک که در سال ۱۳۹۰ هجری شمسی منتشر شد، با استقبال بسیاری رو به رو شد. آن روز ها که ابتدای حضور حصین به موسیقی رپ بود، بسیاری از مخاطب های این حوزه را به خود جذب کرد. در این موزیک به مشکلات جوانان و دغدغه های ان ها با شکلی غم انگیز پرداخته است.

آهنگ من ادامه میدم

آهنگ من ادامه میدم، یکی از رپ های قوی و بیت های هیجان انگیر است، که توسط یاس خوانده شده است. یاس که همیشه با کارهای خفن و قوی خود مخاطب هایش را شوکه می کند، در این آهنگ نیز به خوبی توانست مخاطب را با خود همراه کند. این آهنگ به شکلی انگیزشی به حساب می آید و نشانی از قدرت نمایی در آن دیده می شود.

ریمیکس های رپی در سال های محتلف

در این قسمت از مقاله به بررسی ریمیکس های موجود برای آهنگ های رپی پرداخته ایم. این ریمیکس ها که طرف دار های بسیاری را برای خود دارا هستند، از جمله ریمیکس های محبوب به شمار می روند. هر ساله تعداد بسیاری از دی جی ها به تهیه ریمیکس های این چنینی دست می زنند. این ریمیکس ها تقاضای بسیاری را هر ساله دارا می باشد. در این قسمت به چندین ریمیکس برتر خواهیم پرداخت.

دانلود ریمیکس رپ فارسی ۲۰۱۹

در این قسمت به دانلود ریمیکس رپ فارسی که به سال ۲۰۱۹ میلادی بر می گردد، می پردازیم. این در حالی است، که این ریمیکس ها مربوط به دو سال پیش می شوند. در نتیجه در این ریمیکس ها آهنگ های رپی که مربوط به سال های گذشته هستند، دیده می شوند. البته در ریمیکس هایی که برای سال ۲۰۱۹ میلادی می باشد، اهنگ های رپ مربوط به سال های گذشته نیز موجود است.

دانلود ریمیکس رپ فارسی ۲۰۲۰

آهنگ های رپ مربوط به ریمیکس سال ۲۰۲۰ میلادی، رپ های فارسی می باشد، که در سال گذشته صورت گرفته اند. به شکلی که تعدادی دی جی و یا موزیک مستر و یا حتی آهنگ ساز در کنار یک دیگر از رپ هایی که محتوایی تقریبا یکسان دارند، ریمیکس تولید می کنند. این در حالی است، که این ریمیکس می تواند علاوه بر محتوا یکسان و مشابه، بیت های شبیه به هم نیز داشته باشد.

دانلود ریمیکس رپ فارسی ۲۰۲۱

این روز ها که به تازگی وارد سال ۲۰۲۱ میلادی شده ایم. موزیک های رپ فارسی بسیاری هستند، که وارد بازار شده اند. این موزیک ها که برای سال جدید خود را به نمایش گذاشته اند، هنوز تعداد کمی هستند. به همین خاطر ریمیکس هایی که برای این موزیک های رپ موجود است، بسیار کم می باشد. در نتیجه دانلود ریمیکس رپ ۲۰۲۱ میلادی بسیار سخت می باشد.

سبک های محتلف رپ فارس

سبک های محتلف رپ فارس چگونه است؟

رپ فارسی دارای سبک ها و انواع مختلفی می باشد، که در این قسمت به توضیح و معرفی برخی از این سبک ها خواهیم پرداخت. البته در نظر داشته باشید، که این سبک ها تنها مربوط به رپ های فارسی زبان و ایرانی است و قاعده کلی و جهانی برای ان وجود ندارد.

رپ بیس دار فارسی

نوعی از رپ فارسی که این روز ها در میان جوان ها بسیار مورد استقبال قرار گرفته است، رپ بیس دار می باشد. این نوع رپ که بسیار شایع شده است، طرف دار های خاص خود را دارد. اما این گونه از رپ کردن مورد علاقه همه نیست.

رپ شاد فارسی

رپ شاد یکی از شیوه های رپ می باشد، که در میان عامه مردم بسیار محبوب است. البته که این گونه رپ ها بسیار کمیاب هستند، اما می توان نمونه هایی را برای آن ها پیدا کرد. علت کم یابی این گونه رپ، غمی است، که با رپ فارسی در آمیخته می باشد.

رپ سریع فارسی

رپ سریع فارسی یکی از مدل های رپ کردن است. این گونه از رپ ها که شهرت بسیار دارند، در میان نوجوان ها و جوان ها بسیار مورد استقبال واقع می شوند. این گونه از رپ با کوتاه کردن کلمات و اختصار آن ها شکل می گیرد.

رپ فارسی قدیمی

رپ فارسی قدیمی در ایران خیلی زیاد نیست. چرا که خود رپ در ایران در اواخر دهه ۱۳۷۰ هجری شمسی رشد کرد. به شکلی که رپ در سال های ۸۰ تا ۹۰ بود که توانست جایگاه خود را پیدا کند. رپ های قدیمی تنها مربوط به آمریکا می باشد.

رپ فارسی غمگین

رپ فارسی را می توان همان رپ غمگین نامید. چرا که به این شکل دیده می شود، که رپ همیشه با رنج و درد همراه است. اغلب نمونه هایی که برای رپ نیز در ایران موجود است، به شکلی غمگین و همراه با رنج است.

چالش رپ فارسی

رپ فارسی از سبک هایی است که در ایران بسیار طرفدار دارد و چندین سال است که جوانان و نوجوانان به این سبک از موسیقی گوش می ‌دهند. البته باید افزود که خوانندگان این سبک نیز طرفداران بسیار زیادی دارند و گاهی اوقات چالش رپ فارسی به وجود می ‌آید. در این چالش مشخص می ‌شود که برترین رپر کیست؟ پر هوادار ترین رپر ایران چه کسی است؟ بهترین متن رپ متعلق به کدام آهنگ است؟ و سایر موارد به چالش کشیده می ‌شوند. در این چالش‌ ها طرفداران هر کدام از رپران شرکت می کنند و به این سوالات پاسخ می دهند و بعد از آن نتایج اعلام می شود و هر کدام از رپران رای بیشتری در چالش مورد نظر آورد، لقب بهترین را در آن زمینه خواهد گرفت.

این چالش ها از هیجان بسیار بالایی برخوردار هستند و اجرای این چالش‌ ها طرفداران بسیار زیادی دارد. به همین دلیل سایت های مختلف و هم چنین پیج های متعددی هر از گاهی این چالش ‌ها را به وجود می‌ آورند و افراد زیادی در این چالش ها شرکت می کنند.

سلطان رپ فارسی

سلطان رپ فارسی کیست؟

زمانی که نام سلطان رپ فارسی به میان می آید اکثر افراد به یاد تتلو می ‌افتند. در این باره باید گفت که تتلو یکی از خوانندگان معروف و پرحاشیه ایرانی است. او از خوانندگان دهه ۸۰ به شمار می ‌آید و مدتی است به خود لقب سلطان رپ فارسی را داده است. تتلو در یکی از گفتگو های خود بیان کرد به دلیل این که تمام آهنگ های من بالای ۵ دقیقه است و تمام متن آهنگ هایم را خودم می نویسم و کسی در این کار کمکم نمی کند و هم چنین صدای خوبی دارم و در مدت کوتاهی آهنگ منتشر می ‌کنم پس من خود را سلطان رپ فارسی می دانم.

هم چنین در یکی از مصاحبه های خود زمانی که مصاحبه ‌گر از او پرسید که بهترین خواننده ایرانی از نظر او چه کسی است؟ پاسخ داد که امیر تتلو بهترین خواننده ایرانی در حال حاضر می باشد. از آن جایی که او خود را سلطان می داند و اطرافیاش نیز لقب سلطان را به تتلو داده ‌اند و هم چنین طرفداران تتلو هم از این لقب برای او استفاده می کنند به همین دلیل استفاده از لقب سلطان برای تتلو در بین اکثر مردم به ویژه کاربران شبکه های اجتماعی باب و رایج شده است.

البته خیلی از طرفداران سبک رپ معتقدند که سلطان رپ فارسی افرادی مانند هیچکس و رضا پیشرو هستند که واقعاً در این زمینه استعداد و مهارت دارند و آن ها بزرگ رپ فارسی به شمار می آیند.

سریع ترین ترک رپ فارسی

می توان به جرات گفت که سریع ترین ترک رپ فارسی متعلق به ترک های پوتک و رضا پیشرو می باشد. رضا پیشرو از پیشگامان رپ فارسی است و طرفداران بسیار زیادی نیز دارد او تا کنون فعالیت ‌های زیادی در سبک رپ کرده است. رضا پیشرو ترک های زیادی را منتشر کرده است که در این ترک ها شنوندگان به خوبی می توانند متوجه سرعت بالای رپ خوانی این رپر معروف شوند و به همین دلیل از او به عنوان یکی از سریع ترین رپران فارسی یاد می شود.

پوریا پوتک نیز یکی از رپران معروف ایرانی است که به دلیل آهنگ های و پر محتوایی که منتشر می ‌کند و هم چنین صدای خوبش در بین مردم محبوب شده است و طرفداران زیادی نیز به دست آورده است. پوتک هم در خواندن رپ سرعت بالایی دارد و تا به اکنون این موضوع را در آهنگ هایی که منتشر کرده، اثبات کرده است و برخی از افراد معتقدند که بعد از پیشرو، پوتک سرعت بالایی در خواندن دارد.

بیشترین فلو در رپ فارسی را کدام آهنگ دارد؟

در ابتدا باید گفت که فلو را می توان الگویی موسیقیایی تشکیل شده از نوسانات چیدمان رایم های موجود در لیریکس و هم چنین سیلاب‌ های تاکیدی سوار بر ضرب‌ آهنگ بیت تعریف کرد، فلو در رپ بسیار مهم است. حال باید افزود که بیشترین فلو در رپ فارسی متعلق به آهنگ گیج از موئر می باشد. موئر از خوانندگان رپ و هیپ هاپ فارسی است و نسبتاً موفق و سرشناس است. او در سال ‌های اخیر توانسته است طرفداران بسیار زیادی بدست آورد و آهنگ های او از برترین آهنگ های سال های اخیر بوده است.

مدتی است که موئر مورد توجه مردم و رسانه ها و هم چنین سایت های مختلف که در زمینه رپ فعالیت می‌ کنند قرار گرفته است و هواداران این آرتیست هر روز بیشتر از قبل می شوند. چرا که آهنگ های او بسیار خاص و منحصر به فرد است و صدای زیبای نیز دارد. یکی از دلایلی که آهنگ های او معروف و محبوب شدند این است که موئر در آهنگ هایش از یک نوع فلو ویژه استفاده می کند. به این گونه که می توان گفت او مدل خاص خود را دارد.

سرریع ترین ترک رپ فارسی

بررسی راه ها دآمد زایی از رپ

در کشور ایران به دلیل برخی از قوانین، مانند سایر کشور های دیگر به رپ بهایی داده نشده است و اکثر رپران به عنوان رپر های زیرزمینی شناخته شده اند. به همین دلیل رپرانی که در ایران هستند و غیر مجاز می خوانند درآمد زیادی از طریق فعالیتشان در این زمینه ندارند. اما رپران معروف و مشهوری که در خارج از کشور به فعالیت خود ادامه می‌ دهند، توانسته اند از طریق استعداد و هنرشان یعنی رپ، درآمدزایی کنند. حال در این قسمت به بررسی راه هایی که رپران از طریق آن می ‌توانند منبع درآمدی داشته باشند، خواهیم پرداخت برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

اولین راه درآمد فروش آلبوم است به این گونه که رپران در مدت زمان تقریبا مشخصی آلبومی را منتشر می کنند که افراد برای این که این آلبوم را داشته باشند و بتوانند به ترک های آن را گوش دهند در ابتدا باید آلبوم را از طریق سایت ‌های مشخص خریداری کنند و یا این که آلبوم را از قبل پیش خرید کنند. به این گونه رپران می ‌توانند درآمد خوبی از طریق فروش آلبوم خود داشته باشند. منبع درآمد دیگر این افراد برگذاری کنسرت است، رپران معروف مانند رضا پیشرو، لیتو، هیچکس و سایر رپران که طرفداران زیادی نیز دارند در کشورهای مختلف کنسرت هایی را برگزار می کنند که از طریق فروش بلیط این کنسرت ها می توانند درآمد خوبی برای خود کسب کنند.

مورد بعدی فروش تیشرت است برخی اوقات رپران برند تیشرت خود را تولید کرده اند و از طریق آن، تیشرت های خود را به فروش می رسانند، مانند امیر تتلو و یا گروه تی ام بکس که برند خود را راه اندازی کرده اند. یا این که قبل از کنسرت به فروش تیشرت های خاص می‌ پردازند و به این گونه درآمدزایی می‌ کنند. چرا که طرفداران آن ها مایل هستند تا تیشرت های خاصی که آن ها برای فروش گذاشته اند را بخرند و در هنگام کنسرت بر تن داشته باشند.

امکان مجاز شدن این سبک موسیقی وجود دارد؟

مسئولین در ایران رپ فارسی را یکی از سبک‌ های چالش‌ برانگیز و پرحاشیه می ‌دانند و افرادی که در ایران در این سبک می خوانند با مشکلات زیادی رو به رو هستند. البته مدتی است که برخی از رپران تلاش های زیادی کردند تا مجوز برای خواندن در ایران را بگیرند. به عنوان مثال مدتی قبل آلبوم کاوه عابدیان به عنوان اولین آلبوم مجاز سبک رپ مورد توجه خیلی از رسانه‌ ها قرار گرفت. بعد از آن مدیر کل سابق دفتر موسیقی وزارت ارشاد روند موسیقی رپ را در قالب گفتاواز به عنوان یک فرهنگ غنی در ایران نام گذاری کرد.

بررسی محبوبیت rap در ایران

موسیقی رپ در ایران یکی از سبک های مردم پسند است که محبوبیت بسیار زیادی در میان نوجوانان و جوانان دارد. گفته شده است که تلاش‌ های هیچکس رپر معروف باعث شده است که رپ به این محبوبیت برسد، چرا که او از افرادی است که رپ را در میان مردم باب کرده است.

هم چنین گفته شده است که هیچکس تغییرات جزئی و مهمی را در رپ به وجود آورده که رپ به این محبوبیت رسیده است. هم اکنون افراد زیادی در این سبک فعالیت می ‌کنند و رپ می خوانند که طرفداران زیادی نیز دارند.

رپ ایران شکل گرفته از کدام رپ می باشد؟

رپ ایران از از رپ آمریکا شکل گرفته است. به این گونه که در ابتدا رپ در آمریکا به وجود آمده است و بعد از آن افرادی این سبک از موسیقی را وارد ایران کرده اند و عده ای مانند هیچکس با تلاش های زیاد و برخی از تغییرات این سبک را خلق کرده اند و به این گونه هم اکنون طرفداران زیادی پیدا کرده است.

البته این موضوع را هم باید افزود که برخی از افراد معتقدند که در اصل سبک رپ متعلق به ایران بوده است، چرا که در برخی از شعرهای مولانا سبک رپ را می توانید مشاهده کنید و بعد از آن رپ به آمریکا رفته است و دوباره به ایران بازگشته است. به هر حال این سبک از موسیقی هم اکنون در سراسر جهان طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است و خوانندگان این سبک نیز به سلبریتی های معروفی تبدیل شده اند که این موضوع شامل ایران نیز می باشد.

بررسی انواع رپ فارسی

رپ فارسی انواع مختلفی دارد که هر خواننده از یک یا چند نوع آن در ترانه های خود استفاده می کند. اکنون رپ در ایران و در بین مردم جایگاه بسیار ویژه ای دارد و سبک های مختلفی برای آن ایجاد شده است که در ادامه در مورد آن ها اطلاعاتی را بیان خواهیم کرد.

اولد اوسکول

اولد اوسکول یکی از بهترین و خفن ترین سبک های رپ است. در سال های ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۳ از این سبک رپ استفاده بسیاری می شد و بسیاری از خوانندگان در آن زمان، از این سبک در ترانه های خود استفاده می کردند. اما پس از گذشت سال ها و عبور از سال ۲۰۰۰ این سبک بسیار کم رنگ شد و خوانندگان از سبک های جدید تری استفاده می کردند.

گنگستا رپ

سبک گنگستا بیش تر در مورد خلاف کردن و مواد مخدر و دختر بازی است که به رپ خیابانی هم شناخته می شود. این سبک رپ ابتدا در جنوب غربی ایالات متحده آمریکا به وجود آمد و از سال ۱۹۸۰ ایجاد شد. اکنون بسیاری از رپرهای ایرانی در سبک گنگستا فعالیت می کنند و توانسته اند توجه افراد زیادی را به این سبک جلب کنند. رپ فارسی وحشتناک را می توان در مرورگر گوگل سرچ و دانلود کرد.

دریل

دریل یکی از سبک های جدید رپ تراپ است که در اواخر سال ۲۰۱۰ ایجاد شده است. استفاده کردن از سمپل سازهای بادی خشک Horn، های‌ هتس‌ های سریع و سینت پدها باعث شده است که این سبک بسیار متفاوت شود. البته می توان گفت که این سبک به سبک های رپ گنگستا و بوم باپ شباهت زیادی دارد. تعدادی از رپرها هم در این سبک فعالیت می کنند که گندم یکی از این خوانندگان می باشد.

محبوب ترین صفحات یوتیوب رپ فارسی

همان طور که می دانید یوتیوب یکی از پلت فرم های پر طرفدار است که فعالیت زیادی در آن می شود. رپ هم یکی از سبک های موسیقی پر مخاطب است و به همین دلیل صفحاتی در یوتیوب ایجاد شده اند و در مورد رپ فارسی اخبار و اطلاعاتی را بیان می کنند. در ادامه به تعدادی از آن ها شاره می کنیم.

رادیو اکتیو زون

رادیو اکتیو زون یکی از صفحه های یوتیوب است که به صورت اختصاصی برای موسیقی رپ ایجاد شده است. در این کانال قسمت های کامل از برنامه رک تاک، مصاحبه با رپرها، بیو رپ و غیره انجام می شود و بسیاری از کاربران از این صفحه رضایت دارند. www.youtube.com/@RadioActiveZone آدرس این صفحه است و بیش تر از ۱۵۰۰ ویدئو در آن منتشر شده است. این کانال ۱۵۲ هزار سابسکرایبر دارد و در سال ۲۰۱۷ ایجاد شده است. انواع کلیپ رپ فارسی در این کانال موجود می باشد.

هیپ رپ

کانال هیپ رپ هم یکی دیگر از صفحاتی است که در یوتیوب فعالیت دارد و در مورد حواشی و خبرهای دنیای رپ فارسی اطلاعاتی را منتشر می کند. رپ فارسی یاس را می توان از این کانال به دست آورد. در این صفحه ویدئوهای مختلفی در مورد اتفاقات رپرها و غیره تولید و منتشر می شود. در این کانال بیش تر از ۱۱ هزار سابکرایبر وجود دارد و ویدئوهای بسیاری در این صفحه منتشر می شود. www.youtube.com/@HipRap آدرس این صفحه می باشد و در سال ۲۰۲۲ ایجاد شده است. جدید ترین آهنگ رپ فارسی در این صفحه منتشر می شود.

مقایسه رپ فارسی با رپ خارجی

رپ اصلی در آمریکا به وجود آمده است. رپ فارسی همیشه در حال سرکوب شدن از طرف دولت بوده است اما این رپ ضعیف نیست و هر روزه تعدادی بسیار زیادی ترک های رپ فارسی منتشر می شود. رپ فارسی تا کنون بارها توانسته است با کمک رپرهای ایرانی و با همکاری رپرهای خارجی به صورت بین المللی اجرا شود. رپرهای فارسی توانسته اند ویدئوها و ترک های بسیاری را تولید کنند و رپرهای خارجی را شگفت زده کنند.

به دلیل محدودیت های بسیاری که این خوانندگان در ایران دارند، قادر به برگذاری کنسرت نیستند و فقط تعدادی از رپرهای ایرانی که در خارج از ایران سکونت دارند، می توانند کنسرت برگذار کنند و به همین دلیل است که رپ فارسی کم تر در دنیا شنیده شده است. اما رپر های ایران بسیار با استعداد هستند و مهارت بالایی در رپ کردن به دست آورده اند و نمی توان گفت که آن ها استعداد کم تری نسبت به رپرهای خارجی دارند.

برترین همکاری های خارجی رپ فارسی کدامند؟

برترین همکاری های خارجی رپ فارسی کدامند؟

تا کنون خوانندگان ایرانی زیادی توانسته اند با رپرهای خارجی همکاری داشته باشند و ترانه های بسیار خوبی را اجرا کنند. یکی از جدید ترین و بزرگ ترین همکاری رپ فارسی و خارجی، همکاری پوریا پوتک و تروایس اسکات بود که موجب شد رپ فارسی به سطح بالا تری برسد. رپ فارسی جدید را می توان در سایت های مختلف به دست آورد.

سوالات متداول

 1. رپ فارسی در چه سالی وارد ایران شد؟

  رپ فارسی در اواخر دوره ۱۳۷۰ هجری شمسی بود، که وارد ایران شد.

 2. تاریخچه رپ در دنیا به کدام کشور مربوط می شود؟

  تاریخچه و مبدا رپ در جهان به ایالات آمریکا مربوط است.

 3. رپ اختلاف به چه موضوعی می پردازد؟

  موزیک رپ اختلاف به موضوع فقر و تضاد طبقاتی می پردازد.

 4. آهنگ قبرستون هیپ هاپ از کیست؟

  موزیک قبرستون هیپ هاپ اثر پیشرو می باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]