احمد کایا متولد ۲۸ اکتبر ۱۹۵۷ و فوت در ۱۶ نوامبر سال ۲۰۰۰ می باشد وی اهل ترکیه می‌ باشد او یکی از خوانندگان ترکیه به حساب می‌ آید وی را می‌ توان بنیان‌ گذار سبک اعتراض خوانی در موسیقی کشور ترکیه برشمرد وی در ایران نیز طرفداران زیادی را دارد. این خواننده در سال ۱۹۵۷ در شهر ملاطی ترکیه به دنیا آمد. او از پدری کرد و مادری ترک در شهر عمدتاً علوی‌ نشین ملاطی به دنیا آمد و در زمان نوجوانی به‌ خاطر شرایط دشوار زندگی پدر، به‌ همراه خانواده به شهر استانبول نقل‌ مکان کردند. پدر وی که قبلاً در ۱ کارخانه‌ نساجی مشغول به کار بوده در استانبول در نمایشگاه ماشین به پادویی آن مشغول شد و در استانبول کارهای پادویی نمایشگاه را انجام می‌ داد. در ادامه به بیو گرافی احمد کایا می پردازیم.

وای امان احمد کایا

وای امان احمد کایا

وای امان از جمله آهنگ‌ های فوق‌العاده احمد کایا می‌ باشد این آهنگ احمد کایا که یکی از آهنگ‌ های بسیار غمگین وی می‌ باشد وای امان نام دارد این آهنگ بسیار غمگین و گریه‌ آور است که با همان سبک همیشگی احمد کایا یعنی سبک اعتراضی خود خوانده‌ است این آهنگ طرفداران بسیاری را در ترکیه و سایر کشور های دیگر از جمله ایران دارد.

این آهنگ یک تراژدی از زندگی امروز مردمان را به نمایش می گذارد و بیان می کند که مسئولین چگونه می توانند ببینند و تحمل کنند که این اتفاقات در این جوامع رخ می دهد و هیچ گونه تفسیر و توضیحی نسبت به آن نمی دهند او بسیار نسبت به جوامع خشمگین است و تمام خشم و حس انسان دوستی خود را با صدای بسیار زیبای خود در آهنگ های خود به اجرا در می آورد. احمد کایا گیدریم نیز یکی از آهنگ های پر طرفدار او می باشد.

فیلم اعدام احمد کایا

فیلم اعدام احمد کایا

خیلی‌ها معتقدند که احمد کایا اعدام شده‌ است ولی این‌ چنین نیست پس‌ از وقایع سال ۹۸ که در مراسم اهدای جایزه سال به برترین‌ های ترکیه توسط انجمن روزنامه‌ نگاران رخ داده بود در صبح گاه ۱۶ نوامبر ۲۰۰۰ در سن ۴۰ سالگی به‌ سبب حمله قلبی در شهر پاریس درگذشت. البته بسیاری از دولت‌ مردان ترکیه و روزنامه‌ نگاران آن زمان این مرگ را ۱ مرگ طبیعی جلوه داده‌ اند اما عده زیادی بر این باور بودند و هستند که احمد کایا را از طریق مسمومیت مورد حمله و ترور قرار داده‌ اند البته تا به امروز طرفداران احمد کایا پیگیر این مسئله بوده و هر از چند گاهی مطالبی در این‌ مورد چاپ و منتشر می‌ کنند پیکر احمد کایا در گورستان پرلاشز در قطعه شماره ۷۰ به خاک سپرده شد همسر وی با بازگرداندن جنازه احمد کایا به ترکیه مخالفت نمود و اعلام کرده‌ است که ترکیه کنونی شایستگی آن را ندارد که مرد بزرگی چون کایا در آن دفن گردد و تا زمانی که شرایط چنین باشد وی این‌ اجازه را نخواهد داد.

اینستاگرام احمد کایا

اینستاگرام احمد کایا

اینستاگرام یکی از فضا ها و رسانه‌ های مجازی می‌ باشد که بسیاری از هنرمندان روزنامه‌ نگاران و سایر اقشار جامعه در آن حضور دارند و از این فضا جهت انتشار اخبار اطلاعات و برخی اطلاعات شخصی در آن استفاده می‌ کنند احمد کایا نیز از این فضا برای نشر آهنگ‌ ها و مطالب خود نیز استفاده می‌ کرده است وی در اینستاگرام با آیدی ahmetkayagam فعالیت می کند این فضا را مناسب برای انتشار پست‌ ها و عکس‌ ها و همچنین فیلم‌ های اعتراضی خود نسبت‌ به شرایط موجود می‌ داند وی تاکنون در اینستاگرام ۴۴۴ پست منتشر کرده‌ است که برخی از پست‌ ها به‌ صورت مجموعه‌ ای می‌ باشد و تمامی پست‌ های وی به سبک اعتراض به شرایط جامعه و برخی از پست‌ ها نیز معرفی آلبوم‌ های هنری او می‌ باشد و تا کنون بالغ‌ بر ۳۲۳ هزار فالوور یا دنبال کننده دارد و از این فضا به‌ خوبی برای نشر و معرفی آن‌ چیزی که می‌ خواسته است استفاده کرده‌ است.

یوتیوپ احمد کایا

یوتیوب نیز یکی دیگر از فضا ها و رسانه‌ های مجازی می‌ باشد که بسیاری از هنرمندان و افراد معروف و مشهور و نیز افراد درصد پایین جامعه از این فضا استفاده کرده و برای نشر اطلاعات و خبرها و همچنین کلیپ ها و فیلم‌ های خود استفاده می‌ کنند احمد کایا نیز یکی از هنرمندان ترکیه‌ ای می‌ باشد که از این فضا استفاده کرده و با همان آیدی اینستاگرام خود در فضای یوتیوب نیز فعالیت می‌ کرده‌ است اشتراک‌ ها و کاربران احمد کایا در فضای یوتیوب بسیار کمتر از فضای اینستاگرام می‌ باشند و همچنین انتشارات احمد کایا نیز در این فضا بسیار کمتر از فضای اینستاگرام می‌ باشد.

حاشیه های احمد کایا

احمد کایا در ماه فوریه سال ۱۹۹۹ در ترکیه این آواز خوان محبوب کرد جایزه بهترین خواننده سال را در مراسمی در استانبول کسب کرد اما این مراسم و حواشی آن باعث شد که زندگی حرفه‌ ای احمد کایا در ترکیه به پایان برسد و حواشی از این قرار است که وی اعلام کرد که در آلبوم جدید خود ترانه‌ کردی اجرا خواهد کرد و سپس کانال‌ها و رسانه‌ های ترکیه را مخاطب قرار داد و گفت مطمئن هستم که رسانه‌ های ترکیه آن‌ قدر پردل و جرات هستند که بتوانند این ویدئو را پخش کند و همین مسئله موجب گردید که مخالفان کرد های ترکیه که همان ملی‌ گرایان افراطی در ترکیه هستند اعتراض وسیعی به او ایجاد کنند. به دلیل وقوع درگیری‌ ها در آن مراسم روز بعد دادگاه امنیتی ترکیه احمد کایا را اظهار نموده و بازداشت کرد.

کنسرت های احمد کایا

کنسرت های احمد کایا

ازآنجا که احمد کایا ۱ خواننده اعتراضی می‌ باشد بی‌ شک در هر جامعه‌ ای این خوانندگان طرفداران خاص خود را به‌ همراه دارند احمد کایا با توجه به شرایط کنونی ترکیه یکی از پر طرفدار ترین خوانندگان این کشور به حساب می‌ آید به‌ گونه‌ ای که در یکی از اجرا ها و کنسرت‌ های او بالغ بر ۱ میلیون نفر حضور داشته‌ اند و این خود نمایان گر اهمیت و قدرت این خواننده می‌ باشد که بسیار طرف‌ داران و افراد جامعه به سمت‌ و سوی او جذب می‌ شوند و بیشتر می‌ توان گفت سبک این خواننده است که باعث شده‌ است تا نه‌ تنها آلبوم‌ هایش بسیار به فروش برسد بلکه کنسرت‌ های او نیز بسیار پر بیننده و بسیار پرفروش می‌ باشد به‌ گونه‌ ای که کنسرت‌ های او در فضا های باز برگزار می‌ شده‌ است به دلیل فضای کمی که برخی از سالن‌ های کنسرت می‌ توانستند برای طرف‌ داران او داشته باشند.

بهترین آهنگ های احمد کایا

بهترین آهنگ های احمد کایا

کایا در مجموع ترانه‌ سرایی و آهنگ‌ هایی که برای ما به یادگار گذاشته‌ است درمجموع ۲۷ آلبوم را منتشر کرده‌ است معروف‌ ترین آلبوم او نام آن ترانه‌ هایم برای کوه‌ ها می‌ باشد که آهنگ به‌ سال ۹۴ آن بیش‌ از یک‌ و نیم میلیون کاست را به فروش گذاشته‌ است و جزو پرفروش‌ ترین آلبوم‌ های تاریخ موسیقی ترکیه محسوب می‌ شود معروف‌ ترین اثر این آلبوم او با نام با گریه‌ ها یمان از همین آلبوم می‌ باشد که مخالفان خود را نیز به تحسین واداشته‌ است شعرهای ترانه او در قالب و سبک پروتست یا همان اعتراض‌ آمیز ارائه‌ شده و بدین سبب او را بنیان‌ گذار این سبک و طرح در ترکیه می‌ دانند آن‌ چنان که از لحاظ موزیک او را پایه‌ گذار سبک موسیقی آزاد در ترکیه می‌خوانند البته وی نیز آهنگ‌ هایی به سبک فولکلور ترکی شرقی و نیز آواز هایی با استفاده از شعر و آهنگ از صوفیان قرون میانه‌ ی ترکیه مانند پیر سلطان ابدال نیز اجرا کرده‌ است رک‌ گویی و جرات فراوان از مشخصه‌ های بارز وی به حساب می‌ آید به گفته‌ خود او که همیشه بر لب پرتگاه گام برمی‌ دارد و هیچ‌ گاه از این کار ابایی ندارد.

آهنگ kenddine lyi bak (مراقب باش)

آهنگ مراقب باش یکی از بهترین آهنگ‌ های احمد کایا به شمار می‌ رود که در بخشی از این آهنگ می‌ گوید شب‌ هایی که در کنار هم به سر برده‌ ایم از یاد می‌ روند آیا؟ یا که تلخی‌ ها به‌ یک‌ باره تمام می‌شوند آیا؟ در حسرت ۱ کودک اگر بتوان تو را جستجو کرد این‌ چنین همیشه این‌ چنین خواهد بود آیا؟ این بخشی از این آهنگ فوق‌ العاده احمد کایا می‌ باشد که در ۱۵ جولای ۲۰۱۹ در ایران منتشر شده‌ است این آهنگ را می‌ توان در زمره بزرگ‌ ترین آهنگ‌ های احمد کایا محسوب کرد.

آهنگ کوم گیبی

آهنگ کوم گیبی یکی دیگر از آهنگ‌ های فوق‌ العاده احمد کایا به شمار می‌ رود این آهنگ در سال ۲۰۱۸ منتشر شده‌ است دارای سبکی عاشقانه ولی اعتراضی می‌ باشد وی در این آهنگ به سنگ دلی بزرگان، بالا نشینان و منصب نشینان و همچنین به بزرگی عشق اشاره می‌ کند و می‌ خواهد که این‌ گونه بی‌ توجه از کنار این اتفاقات رد نشود.

آهنگ Hani Benim Gencligim

این آهنگ که یکی از فوق‌ العاده‌ ترین آهنگ‌ های احمد کایا بشمار می‌ رود به معنی خوشحالی من کو می‌ باشد وی در طی این آهنگ با گذری به دوران کودکی خود و دوستان خود جمله اعتراض‌ آمیزی به قوانین طبیعت و زندگی می‌ نویسد و می‌ گوید که آن‌ همه خوشحالی و خوبی که در دوران کودکی من هست چرا در دوران بزرگسالی من وجود ندارد آن‌ همه بازی آن‌ همه شادی آن‌ همه بدون دغدغه بودن‌ ها چرا در دوران بزرگسالی وجود ندارد و همه این اعتراضات را به‌ صورت سوال گونه از مادر خود در طی این آهنگ می‌ پرسد.

آهنگ soyle

آهنگ سویله یکی از آهنگ‌ های عاشقانه‌ احمد کایا می‌ باشد که بسیار احساسی و عاشقانه است این آهنگ که در سال ۱۹۸۸ منتشر شده‌ است دارای محتوایی عاشقانه در خصوص عشقی است که او را بی‌ خبر گذاشته و رفته‌ است و عمر او همچنان در انتظار وی در حال گذران و سوختن است. آهنگ های این چنینی از احمد کایا می توان به نمونه هایی چون احمد کایا یاکاموز، احمد کایا نردن بیلچکسینیز، احمد کایا سویله اشاره کرد.

آهنگ Beni Tarihle yargla

این آهنگ که یکی از آهنگ‌ های سیاسی و اعتراضی احمد کایو می‌ باشد نام آن مرا با تاریخ داوری کن می‌ باشد که در طی این آهنگ وی با لحنی بسیار سنگین بیان می‌ کند که مرا، که معنی آن ما را و کشور ما هست را با تاریخ‌ مان داوری کنید منظور وی از من بودن در آهنگ‌ هایش کرد ها و ترک‌ ها را در نظر می‌ گیرد که در طی این آهنگ می‌ گوید مرگ چون عسل نبوده‌ است مرا اعدام چون گلی نبوده‌ است مرا شب‌ها بسی تاریک کند بیا دلبری که در رؤیا هایم هستی و نور مهتاب نثار کن مرا و در این آهنگ اعتراضی به کسانی می‌ کند که بیهوده دیگران را مورد قضاوت قرار می‌ دهند.

آهنگ daglarda kar olsaydim

این‌ که یکی از آهنگ‌ های فوق‌ العاده Ahmet Kaya می‌ باشد نام آن اگر برف بودم بر کوه‌ ها است در این آهنگ وی خود را به دیگر اتفاقات طبیعی دنیا تشبیه می‌ کند مانند باد بودن برف بودن و آتش‌ فشان بودن و غیره و می‌ گوید که اگر هر کدام از آن‌ها بود به ۱ هدف و اتفاقی را در این دنیا دنبال می‌ کرد ولی در هر زمانی‌ که انسان هست هیچ‌ گونه هدفی را نمی‌ تواند دنبال کند و انسان در این دنیا تنها وسیله‌ ای بیش نیست و این‌ گونه است که این آهنگ متن و محتوای آن خوانندگان هنرمندان و طرف‌ داران بسیار زیادی را به خود جلب کرده‌ است.

آهنگ her kes kendi isine

این آهنگ یکی ازبهترین ترانه های احمد کایا ترکیه ای می باشد که بسیار فوق‌ العاده احمد کایا می‌ باشد کایا در این آهنگ بسیار به مردم توصیه‌ ها و نصیحت‌ های فراوانی کرده‌ است و نام این آهنگ را گذاشته‌ است هرکس پی کار خود برود. این آهنگ که ۱ آهنگ معمولی می‌ باشد ولی دارای محتوا و متنی فوق‌ العاده است در ابتدای این شعر می‌ گوید کوه‌ها برای ما هموار می‌ شوند یار هم اگر نیاید چه می‌ شود یک‌ بار می‌رود یار، هزار یار می‌ آید دشمنان این را می‌ بینند و کور می‌ شوند هر کس باید پی کار خود برود و این‌ گونه است که در این آهنگ هر اتفاقی در دنیا را عاملی می‌ داند و می‌ گوید که هر کسی باید صبر در زندگی و کار خود داشته باشد و همه اتفاقات این دنیا گذرا می‌ باشند. احمد کایا کالان کالیر نیز از جمله آهنگ های این سبک او می باشد. ثروت احمد کایا نیز از این آهنگ بسیار بوده است.

آهنگ beni vur

این آهنگ ۱ آهنگ حماسی، اعتراضی، عاشقانه می‌ باشد نام این آهنگ مرا بزن است در طی این آهنگ کایا سعی کرده‌ است تا به مردم بفهماند که این دنیا ۱ دام ظریف است و مردم در آن بر سر راه خائنان قرار گرفته‌ اند و می‌ گویند که اگر این اتفاقات در دنیا نبود به‌ گونه‌ ای که من همیشه قلبم در دستانم است تو را برمی‌ داشتم و از این دنیا می‌ بردم او به گونه اعتراضی مطالب و هویت کلام خود را به معشوق خود بیان می‌ کند.

آهنگ nerden bileceksinis

یکی دیگر از آهنگ‌ های فوق‌ العاده کایا آهنگی به نام از کجا خواهید دانست می‌ باشد او در این آهنگ با لحنی کاملاً اعتراضی می‌ گوید شما چگونه مرا خواهید شناخت وقتی‌ که من نهالی بودم، کودکی بودم و مرا چنین چگونه رشد بزرگ شدن و تعالی مرا خواهید دید شما چگونه می‌ توانید مردن مرا ببینید و در این آهنگ با لحنی کاملاً اعتراض‌ آمیز به شرایط کنونی کشور خود بیان می‌ دارد و می‌ گوید که شما جلوی پیشرفت تمام کسانی که می‌ خواستند پیشرفت کنند را گرفته‌ اید و شما آن‌ گونه که می‌ خواهید آن‌ها را پرورش می‌ دهید.

آهنگ Hep Sonradan

از جمله آهنگ‌ های بی‌ نظیر او را می‌ توان آهنگی به نام همیشه، بعدها: معرفی کرد این آهنگ که در گفت‌ وگویی با مردم است و می‌ گوید که ما در این دنیا درحال اجرای ۱ سکانس از زندگی‌ مان هستیم و بیشتر بر پایه ادعا هایمان فعالیت می‌ کنیم و در تشبیهی می‌ گوید نه تو لیلایی و نه من مجنون و ما در این دنیا هم سر مستیم و فقط تنها نمایشی را اجرا می‌ کنیم که دیگران می‌ خواهند و ادعاهای پوچ و تو خالی بیش نیستیم و این آهنگ که بعدی از عشق را نیز به نمایش می‌ گذارد و می‌گوید نه من آن‌ چیزی هستم که تو می‌ گویی و نه تو آن‌ چیزی هستی که من می‌ گویم همیشه بعد ها به این نتیجه می‌ رسیم که کار هایمان اشتباه بوده‌ است.

موزیک ویدیو های احمد کایا

موزیک ویدیو های احمد کایا

احمد کایا همان گونه که عنوان‌ شده ۱ خواننده فوق‌ العاده و خارق‌ العاده ترک‌ زبان و کرد تبار می‌ باشد این خواننده در موسیقی بسیار خوش درخشیده‌ است تا جایی‌ که او را بنیان‌ گذار سبکی در ترانه‌ سرایی می‌ دانند و این‌ گونه است که احمد کایا بسیار معروف و مشهور شده‌ است موزیک ویدیوهای او نیز بسیار شهرت دارد چون متن و حرف‌ هایش بیشتر در تصویرهای موزیک ویدئو های او نقش می‌ بندد. موزیک ویدیوهای او بسیار با کادری حرفه‌ ای طراحی تنظیم تدوین و منتشر می‌ شود و واقعاً او برای نشر کلام خود بسیار بیشتر از موسیقی‌ اش بر روی موزیک ویدیو هایش زمان می‌ گذارد که بتواند محتوا و بطن کلام را در تصاویر به بهترین شکل ممکن به نمایش و اجرا در آورد و این‌ گونه است که او را یکی از بهترین خوانند گان ترکیه می‌ توان بر شمرد.

گرایش های سیاسی احمد کایا

گرایش های سیاسی احمد کایا

از روی تخلص یا همان لقب کایا می‌ توان فهمید که او گرایش‌ های سیاسی فراوانی داشته‌ است لقب وی دموکرات خسته است کایا در سال ۱۹۸۷ در پی آشنایی با یوسف هایال اوغلو فصل جدیدی را در زندگی هنری خود تجربه کرد و در این سال آلبومی فوق‌ العاده به نام به پا می‌ خیزیم را منتشر کرد این آلبوم که بیشتر شعر هایش از هایال اوغلو بوده در شرایط انسداد شدید سیاسی ترکیه منتشر شد و او را در زمره خوانند گان برتر و معترض علیه شرایط موجود ترکیه قرار داد او در تمام سال‌ های خوانندگی با نویسند گان و شعرای بزرگ ترکیه همکاری کرده بود علاوه‌ بر اوغلو، بزرگانی همچون آتیلا ایلهان و اورهان کوتان از جمله شعرایی بودند که او از شعر های آنان استفاده می‌ کرد حضور وی در هر مکانی مشکلاتی را به وجود می‌ آورد چرا که او با حرف‌ هایش مخالفان آزادی را در ترکیه مورد رنج و آزار قرار می‌ داد به همین ترتیب کایا سال‌ ها از اجرای کنسرت در داخل ترکیه محروم شده بوده و به‌ گونه‌ ای او را ممنوع صدا کرده بودند وی می‌ گفت کاری خواهد کرد که هیچ‌ گاه از ذهن مخالفانش پاک نشود و همیشه آن‌ ها را خواهد آزرد. در ۱ برنامه تلویزیونی خود او اعلام کرد که همیشه کفن خود را با خود حمل می‌ کند و در هر لحظه آماده‌ مرگ در راه آزادی است.

ویکی پدیا ahmet kaya می تواند مرحعی کامل برای اطلاعات بیشتر شما باشد. شما در صورت نیاز قادر هستید از لینکی که در دسترس قرار داده ایم استفاده کنید.

 1. احمد کایا متولد چه سالی و در کجا می باشد؟

  اجمد کایا متولد ۲۸ اکتبر ۱۹۵۷ در شهر عمدتا علوی نشین ملاطی ترکیه بدنیا آمده است.

 2. سبک خوانندگی احمد کایا چیست؟

  احمد کایا را می توان ابداء کننده سبک اعتراضی یا پروتست در خوانندگی ترکیه دانست وی با توجه به اینکه به خوانندن در دیگر سبک ها نیز علاقه داشته است ولی سبک خواندن اون سبک اعتراضی می باشد.

 3. احمد کایا چگونه و در چه شهری کشته شده است؟

  رسانه ها بسیاری اعلام کرده اند که وی اعدام شده است اما آنچه که تا کنون معلوم شده است این است که وی در ۱۶ نوامبر سال ۲۰۰۰ میلادی در صبح گاه در منزلش در شهر پاریس دار فانی را وداع گفته است این مطالبی است که روزنامه ها و رسانه های ترکیه اعلام کرده اند اما برخی از روز نامه نگاران بر این باورند که او توسط اشخاص نامعلوم از طرف سیاسیون و مخالفانش در پاریس در منزلش مسموم شده و این گونه او را ترور کرده اند.

 4. حواشی ایجاد شده برای احمد کایا در چه مورد بوده است؟

  احمد کایا در ماه فوریه ۱۹۹۹ در مراسم تجلیل از خوانندگان برتر حضور داشته است و زمانی که از وی به عنوان بهترین خواننده تقدیر می شود وی عنوان می کند که در آلبوم بعدی اش می خواهد در آهنگی به زبان کردی بخواند که این اتفاق باعث شده است تا خشم ملی گرایان افراطی ترک بر افروخته شود و حواشی در آن مجلس برای او ایجاد شده است که روز بعد از این مراسم وی را به دادگاه عالی ترکیه اظهر شده و او را دستگیر و زندانی کرده اند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]