صرافی ارز دیجیتال محیطی مجازی و آنلاین برای خرید و فروش انواع ارز دیجیتال است.همانطور که برای خرید سهام به بازار بورس و یا برای خرید طلا به بازار طلافروشی می رویم برای خرید ازدیجیتال نیز باید به صرافی های ارز دیجیتال مراجعه کنیم.این صرافی ها مهمترین بخش از بازار بزرگ ارز دیجیتال هستند.در این مقاله قصد داریم این بازار بزرگ و همچنین برخی صرافی های ارز دیجیتال ایرانی را برایتا معرفی کنیم.

صرافی ارز دیجیتال چیست؟

صرافی ارز دیجیتال که یک پلتفرم آنلاین می باشد رایج ترین شیوه برای خرید ارز های دیجیتال مثل بیت کوین محسوب می شود.در این صرافی ها ارز های دیجیتال را به صورت ” جفت ارز ” معامله ومبادله می نمایند.شاید با خود بگویید معامله ی جفت ارز چیست؟ خب ساختار یک جفت ارز بدین شرح است: ارز دیجیتال اول / ارز دیجیتال دوم.این همیشه یادتان باشد که نوع ارزها و جایگاه های یک جفت ارز همیشه مهم است.

مثلا اگر پیش بینی تان اینگونه است که قیمت بیت کوین در برابر ارزش دلار بیشتر باشد شما بایستی یک جفت BTC / USD را خریداری نمایید.به این صورت که بیت کوین در سمت چپ و دلار سمت راست باشد و اگر خواستید که بیت کوین را بفروشید باید بالعکس این قضیه باشد.رخی از صرافی‌های ارز دیجیتال، جفت ارزهای معاملاتی را با پول‌های رایج را ارائه نمی دهند و فقط به معاملات ارزهای دیجیتال با یکدیگر اکتفا می‌کنند. بیشترین جفت ارزهای معاملاتی در صرافی های ارز دیجیتال BTC / LTC یا LTC / BTC و ETH / BTC یا BTC / ETH می باشند.

اکسچنج چیست

منظور از اکسچنج چیست ؟

اکسچنج (Exchange) در زبان انگلیسی به معنای مبادله و معامله و همچنین صرافی می باشد و به همین دلیل در ابتدای ورود ارز های دیجیتال به ایران به صرافی ارز دیجیتال در ایران اکسچنج می گفتند و تا مدت ها با این نام شناخته می شد. کم کم با جا افتادن کلمه صرافی استفاده از این لغت نیز بیشتر و استفاده ا لغت اکسچنج کاهش یافت و در حال حاضر اکثرا با نام صرافی ارز دیجیتال آنها را می شناسند.

ویژگی های صرافی ارز دیجیتال

برای استفاده از خدمات صرافی ارز دیجیتال در ابتدا بایستی حتما در این پلتفرم انلاین ثبت نام کنید.شما با ثبت نامتان احراز هویت می شوید.در واقع کسانی که در این پلتفرم آنلاین ثبت نام می کنند و احراز هویت می شوند خدمات و قابلیت های خود را فراهم می کند.عمل یک صرافی همانند یک کیف پول برای دارایی های ارز دیجیتال است.کیف پول شما با ثبت نام در این صرافی ها ساخته می شود.البته که میزان امن بودن همه ی صرافی ها بالا نیست.و کیف پولی که شما می سازید نمی تواند در همه ی صرافی ها از امنیت برخور دار باشد.

یک ویژگی مهم و در واقع اصلی ترین ویژگی که این صرافی ها دارند خرید و فروش ارز دیجیتال می باشد.شما علاوه بر این خرید وفروش ازاین پلتفرم ها می توانید برای معامله یا ترید بهره ببرید.هنگامی که در این صرافی سفارش خرید (sell or buy order) یا حد ضرر (stop less) را انتخاب نمایید صرافی به صورت خودکار ارز شما را برایتان خرید و یا فروش می کند.

صرافی ارز دیجیتال به کارگزاری های بازار سنتی شباهت دارد.البته در کنار تفاوت های زیادی که دارند.امکانات این صرافی ها در ابتدا تامین خریدوفروش دیجیتال برای معامله کنندگان بود.اما با گسترده شدن این حوزه اکنون صرافی های بزرگ قابلیت و امکانات فراوان و بسیاری را براری تریدر های ارز دیجیتال فراهم نموده اند.قابلیت هایی مانند معاملات مارجین و فرابورس(OTC) و قراردادهای آتی نیز در صرافی های بزرگ این حوزه موجود می باشد.

معاملات مارجین و فرابورس و قراردادهای آتی

معاملات مارجین و فرابورس و قراردادهای آتی

معاملات مارجین یکی از انواع معاملات است که در آن مقدار بسیار زیادی از فرد دیگری بر اساس پولی که قبلا داشتید پول قرض گرفته می شود.

فرابورس (OTC) معامله ای است که محبوب بین ماینر ها یا سرمایه گذاران اولیه کریپتو است و مستقیما بین افراد علاقه مند صورت می گیرد و این معامله بدون وجود نظارت صرافی ها انجام می شود. دفاتر OTC برای افرادی که مایل به فروش مقادیر زیادی کوین بدون متوصل شدن به صرافی می باشند محبوب است.

قراردادهای آتی بیت کوین و ارزهای دیجیتال نیز به این صورت است که شما ابتدا اقدام به خرید دارایی با قیمت آینده آن می کنید و سپس در زمان مشخصی که تعیین کرده اید پول خود را واریز می کنید و کوین خود را دریافت می کنید.درآمد این صرافی ها از مقدار کارمزدی که بابت خدمات ارائه می دهند تامین می شود. در واقع برای هر کاری در صرافی شما باید کارمزد آن کار را پرداخت کنید.البته باید به این موضوع اشاره کرد که هر صرافی در این حوزه با توجه به کاربران خود ویژگی های خاصی را ارائه می دهند که با یکدیگر متفاوت می باشند.

منظور از صرافی متمرکز چیست؟

متمرکز بودن به معنای اعتمادتان به کسی یا جایی برای رسیدگی به پول شما می باشد.این معنا در امور مالی صدق می کند.این معنای زمان حال واژه ی متمرکز می باشد. در گذشته کلمه ی متمرکز به تمامی سامان هایی که امور مالی را مدیریت می کنند گفته می شد.متمرکز بودن به این معنی است که یک واسطه معتبر برای رسیدگی به هر دارایی استفاده شده در معاملات حضور داشته باشد.مثلا مشتری پول خود را به یک بانک می دهد تا از پولش نگهداری کند.

در نتیجه پول مشتری کاملا تحت کنترل بانک می باشد.برای ارائه این خدمات(نگهداری از پول مشتری) از کاربر هزینه اش را دریاف می کند.در بسیاری از موارد، اعتماد به واسطه بسیار امن تر از این است که یک فرد خودش راهی برای مدیریت پول خود پیدا کند. بانک ها دارای تدابیر امنیتی بالایی هستند و یک تیم برای نظارت بر پول مشتریان دارند

صرافی متمرکز ارز دیجیتال نیز به همین نحو عمل می کنند. یک کاربر می تواند پول خود را در یک اکسچنج ذخیره کند. ارز او در اختیار اکسچنج است و اعتماد به یک واسطه برای مشتریان، امکان بازیابی رمز عبور گمشده یا ۲FA را به راحتی محیا می‌کند. زیرا این مشتری دسترسی به حساب خود را به طور کامل به این اکسچنج واسطه داده است. قرار دادن پول در اکسچنج، امکان کنترل ۱۰۰٪ پول را از مشتری می‌گیرد.

تجربه های نقل شده ی بسیاری از سرمایه گذارانی وجود دارد که به دلیل گم کردن کلید های خصوصی خود، صدها هزار دلار پول خود را از دست داده‌اند. اگر پول آنها در یک اکسچنج متمرکز بود، آنها نگران این موضوع نبودند و به راحتی با نشان دادن گذرنامه یا تأیید کارت شناسایی بازیابی پول‌هایشان ممکن بود. البته زیاد شنیده می شود که صرافی های این حوزه هک شده اند و سرمایه زیادی از صرافی ها به سرقت رفته است و ۱۰۰ درصد نمی توان به آنها اعتماد داشت.

صرافی ارز دیجیتال متمرکز

تفاوت صرافی ارز دیجیتال متمرکز و غیر متمرکز

علاوه بر صرافی متمرکز، صرافی غیرمتمرکز هم در این حوزه وجود دارد. همانطور که در بالا ذکر شد صرافی ارز دیجیتال از نوع صرافی های متمرکز می باشد و کنترل روی آن بر عهده ی سازمان واسطه ای است و این شرکت هر زمان که به دلایل مسایل احراز هویت یا پول شویی ایرادی در حساب شما پیدا کند و یا کشور شما را تحریم کند می تواند حساب شما را مسدود کند و از این لحاظ نگرانی هایی در دارایی های شما در خطر می باشند. اما صرافی های غیرمتمرکز با این ایده که دارایی های دیجیتال خود غیرمتمرکز می باشند وارد این سیستم شدند.

به عبارت دیگر ، یک صرافی غیر متمرکز ارزهای دیجیتال (DEX) با ایجاد یک محیط بدون اعتماد و بسیار هوشمند، واسطه را از بین می برد. در صرافی غیرمتمرکز معاملات از طریق قراردادهای هوشمند انجام می گیرد تا پول از دست واسطه‌ای عبور نکند. همچنین سرمایه ی شما تحت کنترل صرافی های غیر متمرکز نمی باشد. این نوع صرافی یک سیستم همتا به همتا است. البته DEX هنوز هم در ابتدای مسیر خود است و چندان هم محبوب نیست و تعداد حجم معاملات در این صرافی ها کمتر از صرافی متمرکز می باشد. با این حال این نوع صرافی ها در نوع خود بسیار جالب و برای کشورهایی که جزء تحریم ها قرار دارند می تواند فرصت خوبی باشند.

خرید یا فروش ارزهای دیجیتال با فیات

خرید یا فروش ارزهای دیجیتال با فیات

هم اکنون امکان خرید ارز دیجیتال با کارت های اعتباری اعم از مستر کارت و ویزا در اکثر صرافی ها فراهم شده است و شما می بایست دلار آمریکا یا یورو را برای خرید ارز دیجیتال پرداخت کنید. این موضوع نیز ناگفته نماند که به هنگام خرید با کارت اعتباری قیمت ارز دیجیتال در برابر قیمت آن کوین در بازار تفاوت زیادی دارد.

آیا جفت ارز کریپتو/ فیات در تمام صرافی ها موجود نمی باشد.همه اکسچنج‌ها امکان خرید یا فروش ارزهای دیجیتال جفت ارز کریپتو (کریپتو/کریپتو) مانند تبادل بیت کوین با اتریوم را دارند اما تنها تعدادمعدودی از آنها امکان خرید یا فروش ارزهای دیجیتال با فیات (کریپتو/فیات) مانند خرید اتریوم با دلار را فراهم نموده اند. اکثر صرافی های برتر این حوزه در حال حاضر از جفت ارزهای کریپتو/فیات پشتیبانی می کنند.

آیا حجم معاملات در صرافی ارز دیجیتال مهم است ؟

احتمال نوسانات و درستکاری در یک صرافی ارز دیجیتال هنگامی کاهش می یابد که حجم معاملات بیشتری در آن صرافی وجود داشته باشد.به عنوان مثال فرض کنید شخص A می‌خواهد یک بیت کوین را خریداری کند و قیمت آن در صرافی ۱۰,۰۰۰ دلار است و حجم مبادلات نیز در اکسچنج‌ زیاد است، بنابراین با احتمال زیاد، با فاصله زمانی خیلی کمی پس از سفارش دادن خرید ۱ بیت کوین در اکسچنج، سفارش او ثبت شده و بیت کوین خود را می‌خرد.

اما در صورت کم بودن حجم معاملات در اکسچنج امکان دارد تنها بخشی از سفارش خرید شخص A با قیمت ۱۰,۰۰۰ دلار یا کمتر از آن ثبت شود (برای مثال ۰/۳ بیت کوین) و شخص A ناچارا مجبور خواهد شد مابقی سفارش خود را (۰/۷ بیت کوین) با قیمت بالاتری خریداری کند. بیشتر بودن حجم معاملات بدر صرافی های ارز دیجیتال به این معنا است که کاربران بیشتری در آن صرافی ثبت نام کرده و فعالیت دارند . این گویای اعتماد این کاربران به آن صرافی است معمولا صرافی ها با توجه به حجم معاملاتی که دارند در سایت هایی نظیر کوین مارکت کپ لیست می شوند.

میزان امنیت صرافی ارز دیجیتال

خطر هک شدن گریبانگیر تمامی صرافی ها می باشد.یعنی هیچ صرافی از این خطر در امان نیست.در تجارب ارز های دیجیتالی هک های زیادی برای صرافی ها اتفاق افتاده است اما با این حال در اکثر موارد اکسچنج‌ها ضرر مشتریان را از جیب پرداخت کرده‌اندهک برای DEX تقریبا غیرممکن است، اما کاربران ممکن است به دلیل گم کردن کلیدهای خصوصی و یا رمزهایشان پول خود را از دست بدهند. صرافی های متمرکز مشهور درست به اندازه بانک‌ها امن هستند.

به عنوان مثال صرافی معتبری نظیر بایننس با وجود هک خود سرمایه کاربران را از صندوق سرمایه ای که پیشتر تامین کرده بود پرداخت کرد.

روش ثبت نام و باز کردن حساب در صرافی ارز دیجیتال

همه ی صرافی ها مظف هستند که با توجه به اینکه در کدام کشور ایجاد شده اند مقررات خود را با توجه به قوانین آن کشور تعبیه کند.اکثر این صرافی ها به دلیل مسائل قانونی کشورهایی که در تحت تحریم کشور آمریکا قرار دارند را جزئ تحریم های سایت خود قرار می دهند. به عنوان مثال بسیاری از صرافی ها کشورمان ایران را جزء تحریم های خود قرار داده اند.

با این حال هر اکسچنجی در دنیا نیازمند حداقل به یک مدل تایید هویت برای تأیید اعتبار حساب می باشد. البته استفاده کردن از صرافی ها بدون احراز هویت نیزممکن می باشد اما در این صورت امکان دسترسی به خدمات آن پلتفرم کاهش خواهد یافت.بسیاری از اکسچنج‌ها به کاربران اجازه باز کردن یک حساب کاربری بدون احراز هویت را می دهند اما این حساب‌ها دارای محدودیت‌های واریز و برداشت از حساب هستند. تایید هویت پایه به طور کلی نیاز به تصویری از گذرنامه یا کارت شناسایی کاربر دارد و این کار، تایید هویت دو مرحله‌ای یا ۲FA را فعال می کند.

باز کردن حساب در صرافی ارز دیجیتال

تایید هویت دو مرحله ای در صرافی ها

۲FA در واقع احراز هویت دو مرحله ای است که دارای رمز عبور و یا گوگل آتنتیکیتور محرمانه است که هر سی ثانیه دوباره تولید می‌شود و برایتان فرستده می شود و هر بار که یک کاربر وارد حساب کاربری خود می شود، باید آن را وارد کند.

شهروندان کشور ایران معمولا در اغلب صرافی ها تحت تحریم می باشند و بهتر است که از صرافی های معتبر تر برای خرید و فروش استفاده کنند. و یا اگر می توانند با استفاده از پاسپورت خویشاوندان مورد اعتماد خود در کشورهای دیگر در صرافی های خارجی ثبت نام کنند. البته باید مراقب مسائل امنیتی باشند و برای اتصال به چنین حساب هایی حتما از VPN یا VPS استفاده کنند.

صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس

شاید نتوان گفت که نوبیتکس بهترین صرافی ارز دیجیتال در ایران است اما می توان گفت جزء کارآمدترین هاست که کمتر صرافی می تواند با او رقابت کند.حفط امنیت سایبری کاربران در فضای مجازی ایران نخستین الویت نوبیتکس است.بنابراین موسس های نوبیتکس این صرافی براساس افزایش حداکثری امنیت سایبری بنا نهاده و از این رو در ابتدا یک تیم توسعه متشکل از برنامه نویسان با سابقه در زمینه ی امنیت سایبری را به کار گرفتند و علاوه بر این جهت اطمینان از امنیت مد نظر به طور پیوسته با مراکز تحقیقاتی دانشگاه صنعتی شریف همکاری نمودند.

آغاز فعالیت صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس برمیگردد به سال ۱۳۹۶، نوبیتکس در زمینه ی فراهم ساختن بستر مناسب و بسیار امن برای معامله گران ایرانی جهت تبادل بی واسطه ی ارزهای دیجیتالی آن هم با ارز ملی (ریال) توانا است.ضمن جلوگیری از مسدود شدن اموال ایرانیان در خارج از کشور از خروج ارز جلوگیری می کند.

قابلیت های صرافی نوبیتکس

از قابلیت های این صرافی می توان به امکان معامله و پشتیبانی ۲۴ ساعته و دارا بودن شبیه ساز اشاره کرد که کمتر صرافی چنین قابلیتی را در اختیار کاربرانشان قرار می دهند. علاوه بر این، می توان از امکان معامله در دو بخش مارکت اصلی (رمز ارز به ریال و برعکس) و مارکت حرفه ای (پول دیجیتال به پول دیجیتال) بهره جست. جفت ارزها (تبادل یک ارز با یک ارز دیگر) در نوبیتکس عبارتند از:

 1. مبادله ی ریال با اتریوم و اتریوم کلاسیک، بیت کوین، لایت کوین، ترون، ایاس، تتر، ریپل، بیت کوین کش، بایننس کوین (BNB)، EOS و استلار (STELLAR)
 2. مبادله ی تتر با اتریوم و اتریوم کلاسیک، بیت کوین، لایت کوین، ترون، ایاس، ریپل، بیت کوین کش، بایننس کوین (BNB)، EOS و استلار (STELLAR)

البته لازم بذکر است که این جفت ارزها متعلق به زمان حال است و در آینده امکان گسترده شدن آن وجود دارد.

به تمامی کاربرانی که تازه اقدام به مبادله ی ارزهای دیجیتال کرده اند و یا در آینده قصد ثبت نام در نوبیتکس را دارند،توجه و دقت داشته باشند که سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال یک سرمایه گذاری پر ریسک است و لازم است قبل از اقدام به سرمایه گذاری با استفاده از شبیه سازی که نوبیتکس در اختیار کاربران قرار می دهد، مدتی کار کنند تا تجربه ی کافی را در این زمینه بدست آورند.

صرافی های ارز دیجیتال معتبر

در این حوزه صرافی های زیادی حضور داشتند که به دلیل مسائل مختلف اعتبار خود را از دست داده اند و فاقد اعتبار شده اند و دیگر همانند رقیب های خود معتبر نمی باشند. به عنوان مثال صرافی MtGox یکی از اولین صرافی ها در این حوزه هک شد و مقدار زیادی بیت کوین از ان به سرقت رفت. این صرافی مجبور به فروش شرکت خود شد تا بتواند هزینه سرمایه گذاران را به آنها برگرداند.در این بین صرافی های زیادی وجود داشتند که در حال حاضر نمی توان آنها را جز محبوب ترین ها دانست .

به عنوان مثال صرافی بیترکس یک صرافی آمریکایی است که حساب بسیاری از ایرانی ها را تحریم نموده و دارایی آنها را مسدود کرده است . صرافی قدیمی نیز در هنگ کنگ موجود است به نام بیتفینکس.که بیتفینکس بارها متهم به دستکاری قیمت بیت کوین شده است و همچنان درگیر مسائل دادگاهی خود در این خصوص می باشد. با این وجود صرافی های زیادی در این حوزه وجود دارند اما چندین صرافی وجود دارند که در این حوزه بسیار شناخته شده و معتبر می باشند و با اقدامات جدید خود اعتبار صرافی سایت را بالا می برند.

از صرافی ها معتبر می توان به صرافی هایی اعم از بایننس، OKEx، هیوبی، کوین بیس و بسیاری دیگر اشاره نمود.

سوالات متداول کاربران

 1. تایید هویت دو مرحله ای در ثبت نام صرافی چیست؟

  این امر جهت هک نشدن حساب شما صورت می گیرد.

 2. ایا ایران در برخی صرافی ها برای خرید ارز های دیجیتالی تحریم است؟

  بله ایران یکی از کشور های تحت تحریم در خرید ارز های دیجیتالی در اکثر صرافی ها می باشد.

 3. حجم معاملات در صرافی ها باید چگونه باشد؟

  حجم معاملات در صرافی ها هر چقدر بیشتر باشد میزان نوسانات کاهش می باید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]