بسکتبال یکی از محبوب ترین و پر طرفدار ترین ورزش های در آمریکا می باشد. این بطوری است که بزرگ ترین اتحادیه بسکتبال متعلق به آمریکا می باشد. لیگ ان بی ای که بزرگ ترین لیگ بسکتبال در جهان می باشد از ۳۰ تیم تشکیل شده است. بازیکنانی که این تیم ها را تشکیل می دهند، بزرگ ترین و حرفه ای ترین بازیکنان حال حاظر در جهان می باشند. مجیک جانسون یکی از معروف ترین بازیکنان در لیگ بسکتبال nba آمریکا بود. او در لانسیگ آمریکا به دنیا آمد. او در دوران دبیرستان به انجام حرفه ای بسکتبال پرداخت و در ادامه به لیگ ان بی ای راهی شد. او در ادامه توانست افتخارات بسیاری را کسب کند و همچنین دارای طرفداران بسیاری بود. اما در ادامه به دلیل مبتلا شدن به بیماری ایدز بازنشسته شد. با ما همراه باشید تا با مجیک جانسون بیشتر آشنا شوید.

بیوگرافی مجیک جانسون

بیوگرافی مجیک جانسون

مجیک جانسون یکی از ۱۰ بازیکن برتر بسکتبال بود. او با درخششش خود در بازی های طرفداران بسیاری برای خود کسب کرده بود و در بین مردم دارای محبوبیت خاصی بود. نام اصلی مجیک، اِروین جانسون جونیور نام داشت. او در ۱۴ آگوست سال ۱۹۵۹ در شهر لانسیگ ایالت میشیگان آمریکا به دنیا آمد. او از دوران کودکی خود علاقه بسیاری به بازی بسکتبال داشت.

مجیک جانسون در یک خانواده پر جمعیت متولد شد. علاوه بر مجیک، خانواده جانسون دارای ۶ فرزند دختر و پسر دیگر هم بود. اروین پدر مجیک در کارخانه جنرال موتورز به تو دوزی ماشین ها و مادرش کیریستین سرایدار مدرسه ای درهمان منطقه بود. مادر و پدر او در آن دوران برای بدست آوردن خرج زندگی بسیاری تلاش می کردند. مادر مجیک پس از برگشتن از کار، مشغول به تمیز کردن خانه می شد و غذای روز بعد را آماده می کرد. از طرف دیگر اروین پدر جیک پس از برگشتن از سر کار مشغول جمع کردن آشغال های محله می شد. مجیک هم گاهی اوقات به پدرش کمک می کرد از همین رو هم سن و سالانش او را آشغالی صدا می کردند.

با گذر زمان علاقه مجیک جانسون به بسکتبال در دوران نوجوانی بیشتر شد. او به تماشای بسکتبال می نشست و بیل راسل بازیکن مورد علاقه او بود. او همچنین به بازیکنانی مانند ارل منرو و مارکوس هاینس علاقه داشت. مجیک در سن ۸ سالگی تصمیم به فعالیت حرفه در بسکتبال افتاد و قبل از ورود به دبیرستان بسکتبال را از پدرش یاد گرفت. او پس از مدتی برای ادامه تحصیل به دبیرستان Everett رفت. او پس از ورود به دبیرستان در اولین بازی بسکتبال خود توانست ۴۸ امتیاز کسب کند. مدرسه او در فاصله کوتاهی از خانه آن ها بود.

ورود مجیک جانسون به دانشگاه

فعالیت بسکتبال در دبیرستان

مجیک جانسون در دوران دبیرستان با سختی های بسیاری مواجه بود، اما همواره به فعالیت خود در بسکتبال ادامه می داد. با توجه به همه سختیها او نسبت به خواهر و برادر هایش خوش شانس بود. زیرا او در سالی که به دبیرستان Everett رفت دانش آموزان سیاه پوست از دانش آموزان سفید پوست جدا بودند. خواهر و برادر مجیک که یک سال قبل به این دبیرستان هر روزه اتوبوس هایی که دانش آموزان سیاه را به دبیرستان می آوردند، با سنگ مورد حمله دانش آموزان سفید پوست قرار می گرفتند.

همچنین مجیک جانسون در روز های اول تمرین خود در تیم مدرسه که متشکل از دانش آموزان سفید و سیاه پوست بود، توسط سفید پوست ها طرد می شد. این شرایط برای او به طوری بود که او با ناراحتی و افسردگی بر سرتمرین ها حاضر می شد و منتظر بود تا یک نفر به او پاسی بدهد. همچنین چندین بار اتفاقات او با دانش آموزیان سفید پوست بالا گرفت و منجر به درگیری شد، اما با آمدن مربی جدید این روند تغییر کرد. جورج فاکس مربی جدید دبیرستان بود که که به بازیکنان سیاه پوست بها داد و همچنین هدایت تیم مدرسه را بر عهده داشت.

در ادامه مجیک جانسون با درخشش در تیم مدرسه در سال دوم دبیرستان به لقب Magic دست یافت. او در آن دوران توانست اولین تریپل دابل خود را کسب کند. او همچنین در یکی از بازی های منطقه با به دست آوردن ۳۹ امتیاز و ۱۸ ریباند و ۱۶ اسیست به شهرت رسید و حتی در بین سقید پوست ها هم طرفدارانی پیدا کرد. درآخرین فصل حضور در دبیرستان و مسابقاتش او و تیمش به ۲۷ برد و ۱ باخت دست یافتند. مجیک توانست ۲۸.۸ امتیاز و ۱۶.۸ ریباند درهر بازی کسب کند. او بعد از اتمام دبیرستان به دانشگاه میشیگان رفت.

ورود مجیک جانسون به دانشگاه

مجیک جانسون بسکتبال لیست معروف پس از پایان دوران دبیرستان خود راهی دانشگاه ایالتی میشیگان شد. او دارای ۲۰۶ سانتی متر قد و فیزیکی درشت بود که این یک ویژگی خیلی مهم بود و در پست گارد راس بازی می کرد که در طول تاریخ بی نظیر است. او در سال اول با پیوستن به تیم دانشگاه به تیم کمک بسیاری کرد و باعث پیشرفت بسیار آن تیم شد. او در سال بعد نقش مهمی در صعود اسپارتایی ها به فینال NCAA داشت. او و تیمش در فینال NCAA در برابر تیم Indiana State Sycamores حضور یافتند.

در ادامه مجیک جانسون در یکی از معروف ترین مسابقات بسکتبال در دوران کالج خود، با ستاره شناخته شده ی فوروارد تیم ایندیانا، لری بِرد، رو در رو شد و در آن مسابقه اسپارتایی ‌ها پیروز شدند. همچنین جیک در مسابقات بسیاری حضور یافت و افتخارات و امتیاز های بسیاری برای تیم خود کسب کرد. اما در نهایت دانشگاه را رها کرد و راهی لیگ ان بی ای شد.

دوران حرفه مجیک جانسون

دوران حرفه مجیک جانسون

در ادامه مجیک جانسون پس از دو سال، برای حضور در لیگ حرفه ای NBA تحصیل در دانشگاه میشیگان را رها کرد. او در سال ۱۹۷۹ به تیم لس آنجلس لیکرز پیوست و در آن به بازی کردن پرداخت. او در فصل اول حضور خود در این تیم درخشید و توانست همراه این تیم مجموع ۱۸ امتیاز،۷.۷ ریباند و ۷.۳ پاس گل را به دست آورد. همچنین جانسون افتخار جدیدی برای خود کسب کند. او با رهبری تیم لیکرز در برابر Philadelphia 76ers به پیروزی رسید و همچنین با کسب ۴ پیروزی در ۶ بازی جایزه با ارزش ترین بازیکن فینال NBA را از آن خود کرد.

مجیک جانسون در فصل سوم حضورش در این تیم برای بار دوم به فینال ان بی ای راه یافت. لیکرز برای بار دوم، تیم Philadelphia 76ers را در فینال شکست داد و عنوان قهرمانی را کسب کرد. در ادامه مجیک در فینال ۱۹۸۲ توانست جایزه MVP را برای بار دوم کسب کند. در فصل بعد سومین مسابقه فینال بین لیکرز و ۷۶ers برگزار شد. با این حال، اما تیم لیکرز در برابر۷۶ers شکست خورد و در چهار بازی متوالی در برابر این تیم هیچ پیروزی کسب نکرد.

در فینال NBA  سال ۱۹۸۴، مجیک جانسون بار دیگر با رقیب خود، لری برد، روبرو شد که با بوستون سلتیکس قرارداد بسته بود. این اولین مسابقه از چندین مسابقه بین این دو تیم بود. در ادامه سلتیکس در یک رقابت فشرده  برای قهرمانیفصل ۱۹۸۴ لیکرز را شکست داد.اما در سال بعد لیکرز تیم سلتیکس را شکست داد. مجیک و تیمش در دهه ۸۰ میلادی یکی از برترین تیم ها ان بی ای بودند. مدت ها بعد در فینال ۱۹۸۷، آن ‌ها دوباره توانستند سلتیکس را شکست دهند و مجیک جانسون برای سومین بار در زندگی حرفه ای خود، جایزه MVP نهایی NBA را دریافت کرد. در واقع از این نکته هم غافل نشوید که او در اکثر تیم های حاضر در  ۵ تیم برتر بسکتبال nba بازی کرده است!

بیماری مجیک جانسون

در نوامبر ۱۹۹۱، خبر مبتلا بودن مجیک جانسون بازیکن امتیاز آور تاریخ NBA به اچ ای وی فاش شد. از همین رو او از فعالیت در تیم لیکرز کناره گیری کرد. او ادعا کرده بود که دلیل گرفتار شدن او به این بیماری، فعالیت جنسی محافظت نشده بوده است. اما در آن زمان، مردم تصور می ‌کردند که همجنس گرایان و یا مصرف کنندگان مواد مخدر به این بیماری دچار می شوند. مجیک برای گسترش آگاهی مردم در این زمینه گرفت. از این رو بنیاد مجیک جانسون را برای حمایت از تلاش ‌های تحقیقاتی و برنامه ‌های آگاهی بخشی در مورد ایدز و اچ‌آی‌وی تأسیس شد.

همچنین مجیک جانسون در مسابقات المپیک تابستانی ۱۹۹۲ در بارسلون، اسپانیا حضور یافت. او به همراه مایکل جردن و لری بِرد تیم رویایی آمریکا را تشکیل می دادند که در ادامه مدال طلا را کسب کردند. مجیک امیدوار بود که بتواند در فصل بعد ان بی ای حضور یابد، اما به دلیل ترس بازیکنان دیگر که نگران بازی با یک هم ‌تیمی مبتلا به ایدز بودند، بسکتبال را کنار گذاشت.

در ادامه مجیک جانسون پس از بازنشستگی در بسکتبال به زمینه های دیگر روی آورد. او در سال ۱۹۹۲ ، کتابی را با عنوان زندگی من را منتشر کرد. همچنین جانسون قبلاً دو کتاب در مورد زندگی و بازی ‌هایش به نام‌ هایMagic و Magic’s Touch نوشته بود. او همچنین به عنوان مفسر ورزشی در تلویزیون حضور می یافت. جانسون در ادامه در فصل بسکتبال ۱۹۹۴ تلاش خود را در مربیگری برای لیکرز کردو پس از مدتی سهم کمی از تیم را خریداری کرد. همچنین او در سال ۱۹۹۶، با اجرای یک بازگشت کوتاه، برای چند ماه به عنوان بازیکن به لیکرز بازگشت. او در ادامه در همان سال برای همیشه بازنشسته شد و پرونده ورزشی خود را بست.

سوالات متداول

  1. مجیک جانسون در کجا به دنیا آمد؟

    او در شهر لانسیگ ایالت میشیگان متولد شد.

  2. مجیک جانسون چند بار توانست MVP را کسب کند؟

    او توانست سه بار این جایزه را کسب کرد.

  3. چرا مجیک جانسون به ایدز مبتلا شد؟

    او به دلیل فعالیت جنسی محافظت نشده به این بیماری گرفتار شد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]