پرویز پور حسینی یکی از پولدارترین بازیگران ایران کشورمان بوده است. او در رشته بازیگری در پردیس هنر های زیبا در دانشگاه تهران تدریس کرده بود و بازیگر بسیار با سوادی به حساب می آمد. در کارنامه حرفه ای او، نقش های ماندگار زیادی وجود دارند.

لیست عناوین محتوا پنهان
پرویز پور حسینی کیست؟

پرویز پور حسینی کیست؟

تاریخ تولد پرویز پور حسینی ۲۰ شهریور ماه سال ۱۳۲۰ است. او در شهر تهران به دنیا آمد و در سال ۱۳۵۴ در رشته بازیگری از دانشگاه هنر های زیبای دانشگاه تهران، با نمرات بسیار عالی فارغ التحصیل شد. در سال ۱۳۳۹ او تصمیم گرفت تا بازیگری را بسیار کامل تر و زیر نظر استاد سمندریان بگذراند.

او با شرکت در یک دوره آموزشی در کلاس هنر های دراماتیک این استاد، نکات بسیار زیاد تکمیلی را آموخت. قبل از آن که به سراغ جزییات بیش تر بیوگرافی پرویز پور حسینی برویم، باید این نکته را در این جا بیاوریم که مطمئنا شما هم با چهره متین و بسیار آرام او در بازی های ماندگارش آشنا هستید. او با همین چهره و اخلاق حرفه ایش در فیلم و سریال های زیادی مانند امیرکبیر، ملاصدرا و روزی روزگاری ایفای نقش داشته است. این بازیگر در کمال جدی بودن، در چهره اش مهربانی و آرامش خاصی موج می زد که همین نکته سبب ماندگار تر شدن نقش هایش می شود.

پرویز پور حسینی روزی روزگاری را یکی از نقاط قوت کارنامه هنری و بازیگری اش می دانست و همیشه از نقش ماندگارش در این فیلم، یاد می کرد. پرویز پور حسینی در نقش یار امام علی نیز بازی درخشانی از خودش نشان داد و بسیار به این نقش ارادت داشت.

این بازیگر در سال ۱۳۳۹ آموزش تکمیلی بازیگری را در دوره های شبانه اداره هنر های دراماتیک ادامه داد و در سال بعدش در نمایشی به نام مرد گل بده در تلویزیون به بینندگان معرفی شد. کارگردان این نمایش، استاد سمندریان بود که از شاگردانش در نمایش هایش استفاده می کرد. این بازیگر در زمینه تئاتر حضور فعالی داشت.

او نمایش های بسیاری را بازی کرده است که بسیاری از آن ها در آن زمان نزد مردم از محبوب ترین نمایش ها بوده اند. او در سریال های معروف تلویزیونی زیادی بازی کرده است، به دلیل چهره خاص و آرام او، کارگردانان همیشه نقش های مهم و اصلی را به او می دادند.

او پیشنهادات بازی زیادی در فیلم های تاریخی، به دلیل چهره خاص و آرامش بخش اش، را همیشه داشته است. مخاطبان همیشه عادت داشتند این بازیگر توانمند را در نقش های تاریخی و جدی ببینند.

پرویز پور حسینی در بچه مهندس هم نقش فرعی زیبایی را بازی کرده است. او این کار را انجام داد تا به مخاطبان بفهماند در نقش های طنز هم به خوبی می تواند بازی کند.

پرویز پور حسینی در تاریخ ۷ آذر ماه ۱۳۹۹ به علت بیماری کرونا درگذشت. او ساعت سه صبح روز جمعه در بیمارستان فیروزگر بستری بود که با وجود تلاش بسیار زیاد پزشکان نتوانست بر این بیماری غلبه کند. در سال گذشته سینمای ایران برای چندمین بار در این سال ها به دلیل بیماری کووید ۱۹، عزادار شد و پرویز پور حسینی فوت کرد.

پرویز پور حسینی در دورهمی دعوت شد؟

پرویز پور حسینی در دورهمی دعوت شد؟

پرویز پور حسینی همیشه از مصاحبه و ارتباطش با مردم لذت می برده است. او برای مصاحبه در برنامه های زیادی دعوت می شد و سعی می کرد در تمامی آن ها حضور داشته باشد. یکی از برنامه هایی که این بازیگر توانمند در آن دعوت شد، برنامه دورهمی بود.

نکته جالبی که وجود دارد این است که با این که این قسمت از برنامه مربوط به چند سال گذشته است، اما پرویز پور حسینی در آن به مرگ و نزدیک بودن آن برای خودش اشاره کرد.

پرویز در خندوانه

پرویز پور حسینی در خندوانه به مجری گری رامبد جوان هم دعوت شد. حتما می دانید که خندوانه هم برنامه ای شبیه به دورهمی است که با مهمانان برنامه، که اکثرا چهره های معروف و محبوبی هستند، مصاحبه هایی انجام می شود. او در این برنامه هم مصاحبه شنیدنی و جالبی داشت.

مصاحبه های وی در خندوانه و دورهمی را چگونه تماشا کنیم؟

برای دیدن مصاحبه های انجام شده با این بازیگر در برنامه های دورهمی و خندوانه، می توانید نام او را در سایت هایی مانند آپارات سرچ کنید. با جستجوی نام پرویز پور حسینی در آپارات، تمامی این مصاحبه ها برای شما آورده خواهد شد. راه دیگر دیدن مصاحبه های این بازیگر با این برنامه، مراجعه به سایت هایی است که کلیپ ها و ویدیوی های مصاحبه های بازیگران را در آرشیو خودشان قرار می دهند. با کمک این سایت های می توانید به مصاحبه های این بازیگر با این شبکه ها دست پیدا کنید.

درآمد پرویز پور حسینی چقدر است؟

پرویز پور حسینی از بازیگران قدیمی سینما و تلویزیون بود. او که در سال های آخر عمرش نسبتا کم فعالیت بود، نتوانست خیلی در دنیای تصویر و تئاتر به ایفای نقش بپردازد.

در گذشته او بازی های ماندگار در فیلم های بسیار محبوبی را انجام داده است و برای بازی در آن ها، طبیعتا دستمزد بسیار خوبی دریافت کرده است. وضع زندگی این بازیگر نسبتا خوب بود و او همیشه از کار و شغلی که دارد، راضی بوده است.

آدرس صفحه اینستاگرام پرویز پور حسینی چیست؟

پرویز پور حسینی به علت سن بالایی که داشت، خیلی اهل صفحات مجازی و حضور در این شبکه ها نبود. او هرگز وارد دنیای پر حاشیه رسانه های مجازی نشد و پیجی در اینستاگرام نداشت.

اگر در این پلتفرم پیجی به نام او دیدید، بدانید که دروغین است. پرویز پور حسینی اینستا فعالی هرگز نداشته است و پیج های موجود هیچ کدام به او تعلق ندارند.

البته این لطف و ارادت دوست داران او بوده است که با ساختن پیج هایی سعی داشته اند به مردم و علاقمندان به این بازیگر، اخبار زندگی او را بدهند.

پرویز و بازیگران زمان او به وسیله مجلات و تبلیغات تلویزیونی مشهور می شدند، آن ها مانند بازیگران امروزی، نیازی به پست و استوری گذاشتن نداشتند و سعی می کردند با بازی های ماندگارشان، توانایی ها و قابلیت های خودشان را در عرصه بازیگری نشان دهند.

شغل اصلی پرویز پور حسینی چیست؟

شغل اصلی پرویز پور حسینی چیست؟

تنها شغلی که پرویز پور حسینی در زمان حیاتش به آن مشغول بود، همین بازیگری در تئاتر، سینما و تلویزیون بوده است.

درآمد و ثروت پرویز پور حسینی از همین راه به دست می آمد. او پس از سال ها تجربه، آموزشگاه بازیگری خودش را تاسیس نمود و به پرورش و راهنمایی استعداد های جوان پرداخت.

عکس های این بازیگر را در کجا ببینیم؟

عکس های این بازیگر را در کجا ببینیم؟

برای مشاهده تصاویر این بازیگر قدیمی و توانمند می توانید نام او را در اینترنت جستجو کنید. در قسمت تصاویر، می توانید عکس های زیادی از این بازیگر را مشاهده نمایید.

در سایت های خبری دنیای بازیگری از این بازیگر با استعداد، تصاویر زیادی وجود دارد. درست است که پرویز پور حسینی در اینستاگرام صفحه شخصی نداشته است، اما بسیاری از پیج ها به حرمت بازیگری خوب و قوی او در سال های گذشته، پیج هایی در این پلتفرم برای او ساخته اند.

شما می توانید با جستجو نام این بازیگر در اینستاگرام، برخی از تصاویر او را در این پیج ها مشاهده نمایید.

فیلم های محبوب پرویز پور حسینی شامل چه مواردیست؟

فیلم های محبوب پرویز پور حسینی شامل چه مواردیست؟

پرویز پور حسینی در فیلم های شاخص و مطرح زیادی بازی کرده است. او به دلیل چهره آرام و مقتدری که دارد، پیشنهادات بازی در فیلم های زیادی با موضوعات تاریخی و مذهبی را داشته است و در آن ها بسیار موفق عمل کرده است. سریال هایی مانند امیر کبیر، روزی روزگاری، زهر کوی، تصویر یک رویا، روز ایپریت، حضرت مریم، شب دهم، ملا صدرا، اتومبیل و بافته های رنج از جمله سریال های موفقی است که این فرد در آن ها ایفای نقش کرده است. جوانی این شخص همه در ایفای نقش های ماندگار گذشت و او توانست در تاریخ سینمای ایران، ماندگار شود. پرویز پور حسینی هزار دستان را نیز از جمله کار های موفق خودش می داند. از فیلم های سینمایی او نیز می توان موارد درخشان زیادی را نام برد.

او برای بازی در فیلم آوینار و طلسم توانست کاندید بهترین بازیگر نقش اول مرد در جشنواره فیلم فجر شود. او دیپلم افتخار را از جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم حضرت مریم دریافت کرده است. پرویز پور حسینی قبل از انقلاب هم در سینمای ایران بازی می کرده است و از بازیگران بسیار قدیمی محسوب می شده است. با سرچ کردن عبارت Parviz Poorhosseini در اینترنت می توانید بسیاری از فیلم های قدیمی و قبل از انقلابی او را نیز پیدا کنید. یکی از نقش های ماندگار پرویز حسینی در مختارنامه است.

کمال الملک

یکی از مطرح ترین فیلم های سینمای ایران، این فیلم است. کارگردان آن علی حاتمی بوده است و از بازیگران سرشناس و توانمند زیادی در ترکیب بازیگری، استفاده کرده است. این بازیگر در این فیلم نقش کامران میرزا را داشته است. در این فیلم حساسیت های زیادی روی بازی بازیگران به کار گرفته شد و در نسخه نهایی آن روی صدا های آن ها هم دوبلور و صدا گذاری انجام شد. سعید مظفری دوبلور و صدا گذار روی صدای پرویز بود.

باشو، غریبه ی کوچک

یکی دیگر از فیلم های مطرح سینمای ایران این فیلم به کارگردانی بهارم بیضایی است. این فیلم چندین سال توقیف بوده است و سرانجام در بهمن سال ۱۳۶۸ به اکران عمومی در آمد. از این فیلم در گیشه های سینما، استقبال فوق العاده ای شد که برای این فیلم و عوامل آن، اتفاقی غیر قابل پیش بینی و سرشار از افتخار بود.

روز فرشته

کارگردان این فیلم، بهروز افخمی است و در سال ۱۳۷۲ تولید شده است. در این فیلم بازیگران مطرح و کار بلدی مانند پرویز پور حسینی، عزت الله انتظامی و اکبر عبدی به ایفای نقش پرداخته اند. این فیلم در ژانر درام و کمدی ساخته شده است و جز فیلم های پرطرفدار زمان خودش بوده است.

جاده قدیم

آخرین و جدید ترین فیلم پرویز پور حسینی این فیلم بود. جاده قدیم را منیژه حکمت، کارگردانی کرده است و تهیه کنندگی این فیلم را نیز خود او بر عهده داشته است. این فیلم محصول سال ۱۳۹۶ سینمای ایران است. پرویز پور حسینی در این فیلم نقش آقا جون را بر عهده داشت و بازیگرانی مانند مهتاب کرامتی و آتیلا پسیانی همبازی بود.

خفگی

فریدون جیران این فیلم را در سال ۱۳۹۵ تولید کرد و نکته جالبی که در این فیلم وجود دارد، فضای کاملا سیاه و سفید آن است. در این فیلم بازیگران کار بلدی مانند پرویز پور حسینی، نوید محمد زاده و الناز شاکردوست ایفای نقش کرده اند. پرویز در این فیلم نقش یک پزشک را در یک بیمارستان روانی بازی کرده است.

جوایز و افتخارات پرویز پور حسینی شامل چه مواردیست؟

جوایز و افتخارات پرویز پور حسینی شامل چه مواردیست؟

پرویز پور حسینی در فیلم ها و سریال های زیادی بازی کرده است که بسیاری از آن ها توانسته اند در جشنواره های مختلف برنده جوایز گوناگونی شوند.

افتخارات این شخصیت بی حاشیه در دنیای تصویر کم نبوده است و در این جا به چند مورد از آن ها اشاره خواهیم داشت.

پرویز پور حسینی کاندید بهترین بازیگر نقش دوم مردم در فیلم طلسم شد، این فیلم در سال ۱۳۶۵ در جشنواره فیلم فجر در بسیاری از بخش ها کاندید دریافت جایزه شد. در سال ۱۳۶۹، درست یک سال بعد از آن، برای بازی در فیلم آوینار از همین جشنواره کاندید بهترین بازیگر نقش دوم مرد شد.

پرویز تا سال ۱۳۷۹ دیگر در جشنواره ها نامش نبود تا این که در سال ۱۳۷۹ موفق شد دیپلم افتخار برای نقشی که در فیلم مریم مقدس داشت، در جشنواره فجر را برنده شود که این موضوع یکی از افتخارات مهم زندگی او به شمار می رود.

در سال ۱۳۸۰ او موفق شد در جشنواره سینما، جایزه بهترین بازیگر مرد را در تئاتری به نام قطار ارواح و مجموعه کار ها برنده شود. در همان سال در جشنواره حقیقت که در شهر یزد برگزار شد او برنده جایزه بهترین بازیگر مرد برای فیلم حضرت مریم شد.

دو سال بعد پرویز توانست جایزه بهترین بازیگر مرد را برای سریال تلویزیونی به سوی دمشق از جشنواره سینما برنده شود.

آخرین جایزه پرویز هم برای سال ۱۳۹۷ است که او در هجدهمین جشن حافظ فیلم قاتل اهلی را داشت که جایزه ویژه هیئت داوران را برنده شد.

شما می توانید با جستجو پرویز پور حسینی ویکی پدیا، لیست کامل فعالیت ها و جوایز و همچنین افتخار آفرینی های این بازیگر با تجربه سینمای ایران را مشاهده نمایید. او در فیلم های موفق بسیاری ایفای نقش کرده است که بسیاری از آن ها مانند کمال الملک، مریم مقدس، ملا صدرا و امیر کبیر جایگاه خاص و ویژه ای در تاریخ سینما دارند.

پرویز پور حسینی چند سال دارد؟

پرویز پور حسینی چند سال دارد؟

پرویز پور حسینی در تاریخ ۲۰ شهریور ماه سال ۱۳۲۰ به دنیا آمده است. او در سال ۱۳۹۹ به دلیل مبتلا شدن به بیماری کرونا در سن ۷۹ سالگی درگذشت.

سن پرویز پور حسینی در زمان مرگش ۷۹ سال بود که از دست دادن او برای اطرافیان و سینمای ایران بسیار تلخ و دردناک بود. او تا آخرین سال های زندگی اش مشغول بازیگری و مطالعه در این زمینه بود. به گفته خانواده و دوستانش او بازیگری را عاشقانه دوست داشت و اصلا فکر نمی کرد به این زود از دنیای بازیگری مجبور به خداحافظی شود.

آیا تا به حال مصاحبه با این بازیگر انجام شده است؟

پرویز پور حسینی از بازیگران موفق دوران خودش بود. در زمان او فیلم ها، نسبت به سینمای امروز، همه از کیفیت های بالاتری محسوب بودند و بازیگران در انتخاب نقش هایشان می بایست دقت ها و وسواس های زیادی را می داشتند.

با پرویز مصاحبه های زیادی انجام شده است، بسیاری از این مصاحبه ها در سایت های مرتبط با زندگینامه و بیوگرافی بازیگران موجود هستند. او همیشه از انجام مصاحبه و ارتباط بیش تر با مخاطبانش لذت می برده است.

مصاحبه های تصویری زیادی نیز با این شخص انجام شده است، برخی از این مصاحبه ها در برنامه های پربیننده ای مانند خندوانه و دورهمی بوده اند که در آرشیو شبکه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، تمامی آن ها موجود هستند.

او در مصاحبه های مختلفی اعلام کرده است که اگر روزی وارد عرصه بازیگری و تئاتر نمی شد، دوست داشت که به فعالیت های مرتبط با کتاب بپردازد. او علاقه داشت تا در کار چاپ و نشر کتاب باقی عمرش را بگذراند. پرویز همیشه به مطالعه علاقه زیادی داشت و این موضوع را می توان از اطلاعات بسیار بالایش در مصاحبه هایی که داشته است، به راحتی متوجه شد. او خلوت کردن با کتاب و فیلم هایش را بسیار دوست می داشت و از هر فرصتی برای این کار استفاده می کرد. او در مصاحبه های مختلف بار ها مردم و مخاطبان، به خصوص جوانان را به مطالعه کتاب و دیدن فیلم های مطرح سینمای دنیا دعوت می کرد.

حاشیه های پرویز پور حسینی درباره چه مواردیست؟

این بازیگر از بازیگران بسیار کم حاشیه سینمای ایران بوده است. او با این که در فیلم ها و سریال های زیادی حضور داشته است، اما به هیچ وجه اهل حاشیه نبوده است، همکاران او همیشه از اخلاق خوش پرویز صحبت می کرده اند و تا به حال کسی درباره او حرف یا سخن ناراحت کننده ای نزده است.

او جوانان تازه کار را با آرامش و راهنمایی های مخصوص خودش، به سمت بازیگری سوق می داده است. در آموزشگاه پرویز پور حسینی، کوچک ترین حاشیه ای درباره او وجود نداشت. تمامی همکاران او در این آموزشگاه و تک تک شاگردانش همواره از او رضایت داشتند و از آرامش او بسیار خشنود بودند. او همیشه در عین آرام بودن با جدیت حرف هایش را بیان می کرد.

او آن قدر کم حاشیه بوده است که حتی در جشنواره های مختلف که رسانه ها و خبرنگاران همه به دنبال سوژه یابی از بازیگران هستند، از او در تمام این سال ها نتوانستند سوژه ای پیدا کنند.

استایل پرویز پور حسینی هم همیشه ساده و کلاسیک بوده است و کوچک ترین حاشیه و ایرادی نبود که بتوان از آن گرفته شود. او بار ها اعلام کرده بود که اساس کار و فعالیت حرفه ای باید بر پایه صداقت باشد.

این تنها اصلی بود که او همیشه سعی می کرد دیگران را به آن دعوت کند. پرویز در طول دوران حرفه خود همیشه سعی کرد صداقت کاری و حرفه ای را اصل کارش قرار داد و شاید این مهم ترین دلیلی است که از این بازیگر حاشیه ای در سینما شنیده نشده است.

همسر این بازیگر کیست؟

پرویز در طول دوران زندگی اش تنها یک بار ازدواج کرد. همسر او ناهید ارسباران نام داشت که در سال ۱۳۷۴ به دلیل بیماری سرطان درگذشت.

پرویز علاقه فراوانی به او داشت و بعد از او دیگر ازدواج نکرد. جالب است بدانید ناهید ارسباران نیز از بازیگران خوب سینما و تئاتر کشورمان بوده است و آن ها در صحنه تئاتر با یکدیگر آشنا شده بودند.

زمانی که او در سال ۱۳۹۹ فوت کرد، پیکر او در طبقه بالای آرامگاه ناهید ارسباران، همسرش، در قسمت هنرمندان مجموعه بهشت زهرا به خاک سپرده شد و جایش تا ابد در آن جا ماندگار شد. این تصمیم فرزندان پرویز پور حسینی بود که پدر و مادرشان در یک جا باشند تا در کنار یکدیگر به آرامش برسند.

فرزند نوه های این بازیگر چه کسانی هستند؟

پرویز پور حسینی و همسرش پسری دارد که متولد سال ۱۳۵۳ است. پسر آن ها از ورزشکاران کشورمان است و در رشته آیکیدو فعالیت می کرده است. پسر آن ها پورنگ پور حسینی نام دارد، پرویز در زمان مرگش در سال ۱۳۹۹، ۲ نوه دختر و پسر داشت که یکی از آن ها سپهر نام دارد و اکنون ۱۱ ساله است و دیگری دختری به نام ستاره است که اکنون ۹ سال دارد.

ماشین پرویز پور حسینی چیست؟

ماشین پرویز پور حسینی چیست؟

پرویز پور حسینی به عوض کردن ماشین و به قول معروف ماشین باز بودن، عادت نداشته است. او طرفدار ماشین های مدل قدیمی بوده است و اولین ماشینی که در طول دوران زندگی اش داشته است، یک پیکان سفید بود.

سوالات متداول

 1. <strong>پرویز پور حسینی در چه سالی به دنیا آمده است؟</strong>

  تاریخ تولد پرویز پور حسینی ۲۰ شهریور ماه سال ۱۳۲۰ است و او در شهر تهران به دنیا آمد.

 2. <strong>پرویز پور حسینی برای چه فیلمی جوایز زیادی را برنده شد؟</strong>

  پرویز برای بازی در فیلم سینمایی مریم مقدس که در آن فیلم نقش زکریا را بازی کرده بود، جوایز متعددی را برنده شد.

 3. <strong>پرویز پور حسینی در چه روزی و به چه دلیلی درگذشت؟</strong>

  پرویز پور حسینی در تاریخ ۷ آذر ماه ۱۳۹۹ به علت بیماری کرونا درگذشت.

 4. <strong>همسر پرویز پور حسینی که بود؟</strong>

  همسر او ناهید ارسباران نام داشت که در سال ۱۳۷۴ به دلیل سرطان درگذشت.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]