امروز قصد داریم سری به موسیقی روز رپ بزنیم و مقاله ای به شما تقدیم کنیم از آشنایی با رپرهای زیرزمینی، سبک ها، درآمد آن ها و دیگر مسائل مهم این سبک که گرایش شدید جوانان را به دنبال دارد بپردازیم.

درآمد رپرها در سطح جهانی به چه صورت است؟

درآمد رپرها در سطح جهانی به چه صورت است؟

در سبک رپ پول حرف اول را می زند چه در ظاهر و چه در باطن، به قول آن طرف آبی ها کش یا مانی! راه های بسیاری برای درآمد رپر ها وجود دارد نه تنها در آمریکا که مهد موسیقی رپ و هیپ هاپ از دهه های گذشته بوده است تا اروپا، ترکیه، ایران و دیگر کشورهای دیگر به طور مثال با درآمد ۵ رپر سطح اول جهانی شروع می کنیم و مقاله را ادامه می دهیم.

امینم بیشترین درآمد رپرها را از آن خود کرده است

امینم که جزو سه رپر اول جهان است درآمد بسیار کلانی از هنر خود به دست می آورد، کارهای او پر فروش است و اولین راه درآمد امنم فروش بالای آلبوم ها، ترک ها و کلیپ هایی که از طریق ساخت آن ها جوایز بسیاری به دست آورده است، و کسی است که جوایز موسیقی بسیاری را به دست آورده است. او در پرونده کاری خود به خیلی از رپرهای با استعداد کمک کرد تا موفق شوند و پیشرفت کنند، یکی از بزرگ ترین آن ها خواننده ای به نام فیفتی سنت است که در کنار امینم به شهرت باور نکردنی رسید.

فیفتی سنت

فیفتی سنت با نام اصلی کرتیس جیمز که در سال ۱۹۷۵ در جامایکا به دنیا آمد و با خانواده اش در کودکی به ایالت متحده آمریکا مهاجرت می کند و در شهر نیویورک ساکن می شود. وی با علاقه ای که به رپ داشت خیلی تلاش کرد که رپر موفقی بشود اما بارها و بارها تلاش او بی نتیجه ماند تا در سال ۲۰۰۳ و با کمک امینم فعالیت خود را شروع می کند و ری اکشن بسیار خوبی از طرف شنوندگان رپ به طرف او سرازیر شد، او از طریق موسیقی پول خوبی به دست آورد، در کنار موسیقی کرتیس جیمز علاقه زیادی به بازیگری هم دارد که از این طریق هم پول های زیادی به دست آورد، البته از حق نگذریم امینم کمک زیادی به کرتیس کرد و در سال ۲۰۰۳ باعث شد که فیفتی سنت به برند تبدیل بشود و با فروش بالای آلبوم درآمد فیفتی سنت بالا رفت و در ادامه درآمد زیاد تری در آلبوم های بعدی به دست آورد.

اسنوپ داگ رده سوم بیشترین درآمد رپرها

کلوین کوردوزار بروداس جونیور (به انگلیسی: Calvin Cordozar Broadus, Jr.) معروف به اسنوپ داگ، رپر آمریکایی است که در سال ۱۹۷۲ متولد شده است. مادرش در کودکی او را با نام اسنوپی صدا می‌کرد و او نام اسنوپ داگی داگ را به‌ عنوان نام هنری خود برگزید که بعدها به اسنوپ داگ تغییر کرد. اسنوپ داگ در نوامبر سال ۱۹۹۳ آلبوم داگی استایل را از استودیوی دِث رو رکوردز ارائه کرد. این آلبوم اولین آلبوم رپ او بود که شماره یک جدول‌ ها شد و رپ را از حالت سکون درآورد. آهنگ‌های What’s My Name و Gin and Juice به ده برتر راه یافتند و آلبوم او چندین ماه در جدول‌ ها ماند. در ۱۹۹۴ هم در فیلم Murder Was the Case چند آهنگ اجرا کرد، او همچنین در فیلم های «واش»، «استخوان ها» و «ولگرد ساحل» بازی کرده است. اسنوپ داگ از طریق آهنگسازی، خواندن آهنگ های مشترک، داشتن استودیو مجهز و بازی کردن در فیلم و حتی تبلیغات درآمد سالانه میلیارد دلاری به دست آورد.

جی زی

شاون کوری کارتر معروف به جی زی که از قضا همسر خواننده مطرح آمریکایی ویونسه هم هست متولد ۱۹۶۹ در ایالت متحده آمریکا به دنیا آمد. جی زی اولین بار در سال ۱۹۹۴ مورد توجه مخاطبین و رپرها قرار می گیرد و در چندین سال جزو فعال ترین خواننده رپ محسوب می شود، او توانست یک کمپانی بزرگ تهیه و پخش را تاسیس کند و از این راه به درآمد بسیار بالایی رسید و از همین راه و گاهی اجرا و کارهای متفرقه فقط وقت گذرانی می کند چون آن قدر درآمد زیادی به دست آورد که حتی خودش هم فکر نمی کرد.

لیل وین

یکی از رپرهای معروف در سال ۱۹۸۲ در نیو اورلئانس آمریکا متولد شد او در خانواده ای فقیر بزرگ شد و روزهای بسیار تلخی را تجربه کرد او از نوجوانی در کلوب های شبانه می خواند تا این که یک شب اتفاقی با برایان ویلیامز روبرو می شود که صاحب یکی از کمپانی های بزرگ است و همین دیدار کافیست تا برایان از خواندن لیل وین لذت می برد و به او پیشنهاد همکاری می دهد و راه لیل وین از همان شب کاملا عوض می شود و از طریق آلبوم های موفق و کارهای هنجار شکنانه جایگاه خود را در بین رپرهای بزرگ زمان خودش به دست می آورد.

درآمد رپرها در ایران به چه صورت است؟

درآمد رپرها در ایران به چه صورت است؟

برعکس تمام دنیا، در ایران خبری از کمپانی های بزرگ و پولساز نیست، عده ای از رپرها که معروف هستند راه های درآمد خاص خود را دارند و اما عده بسیار زیادی تلاش می کنند بیشتر برای کار کردن تا کسب درآمد چون راه زیادی برای به دست آوردن درآمد در ایران مخصوصاً در سبک رپ نیست در ادامه به چند رپر معروف ایرانی که از طریق استودیو داشتن، آهنگسازی، فروش اشعار و آهنگ مشترک می پردازند تا درآمدی در این راه به دست بیاورند.

 • یاس : یاس یکی از رپرهای قدیمی ایران است که برای اولین بار توانست برای آلبوم خود مجوز بگیرد و از این طریق کسب درآمدی هر چند محدود داشته باشد، یاس چندین کلیپ هم ساخت که باعث درآمد زایی وی شد.
 • گروه زدبازی : شاید بتوان گفت اولین گروه رپ در ایران که اعضای آن توانستند سال های زیادی در کنار هم با موفقیت کار کنند و طرفداران زیادی به دست بیاورند، گروه زدبازی در اوایل کار در ایران کاملاً زیر زمینی کار کردند و بعد از چند سال از ایران مهاجرت کردند. منبع درآمد این گروه بیشتر شخصی است اما آن ها توانستند با انتشار کارهای خود در سایت های مختلف به فروش برسانند.
 • هیچکس : سروش لشگری معروف به هیچکس که به پدر خوانده رپ ایران معروف است زمانی که در داخل کشور فعالیت داشت از طریق استودیو شخصی و فروش اشعار به درآمد می رسید اما در حال حاضر در انگلستان فعالیت می کند و راه درآمد او چندان روشن نیست.
 • پیشرو : رضا پیشرو که در کنار سروش لشگری به پیشرفت رسید و دوره طولانی حواشی ما بین سروش و رضا موضوع اول رپ ایران بود. رضا پیشرو هم از طریق استودیو شخصی، فروش شعر و آهنگ و خواندن آهنگ های مشترک به درآمد خوبی رسید، البته رضا پیشرو به صورت شخصی آلبوم دوران طلایی را پیش فروش کرد و از این راه هم به درآمد خوبی رسید.
 • ابلیس : حسین با نام مستعار ابلیس که جزو رپرهای قدیمی ایران به حساب می آید از طریق استودیو شخصی و فروش آهنگ های مختلف برای خود کسب درآمد می کند و در دوره ای هم با تشکیل گروهی از آهنگسازان، رپ نویس ها و افراد دیگر توانست کمپانی تشکیل دهد و راه درآمدی برای خود به وجود آورد.
درامد رپر های اروپایی

درامد رپر های اروپایی

درآمد رپ در اروپا بیشتر در اجرای زنده و بعد فروش آلبوم به دست می آید، مردم اروپا بسیار سرزنده و کنسرت های موسیقی از جمله رپ همیشه برگذار می شود و راه درآمد عالی برای رپر ها به وجود می آید.

 • کاریس : رپر فرانسوی و ۴۰ ساله با ملیت ساحل عاج بسیار موفق کار کرده است، وی از سال ۲۰۰۰ تا کنون مشغول به فعالیت در زمینه موسیقی رپ است کاریس از طریق برگزاری کنسرت و چندین آلبوم موفق به درآمد خوبی رسید وی همچنین بازیگری را هم تجربه کرد و از این راه درآمد کسب کرد.
 • لئو آبرر : رپر و موسیقی دان ۴۳ ساله وین اتریش که از سال ۱۹۹۹ فعالیت خود را شروع کرد و تا به امروز همچنان فعال است و نکته جالب در مورد لئو این است‌ که وی به سازهای بسیاری مسلط است و از راه اهنگسازی در سبک مختلف از رپ، راک، پاپ‌ و بلوز به درآمد کلانی رسید است.
 • فابریزیو تاردوچی : رپر ایتالیایی ۴۴ ساله که از سال ۱۹۹۶ کار خود را شروع کرد یکی از رپر‌های اروپایی است که توانسته به رکورد ۲ میلیون فروش نسخه از کارهای خود به درآمد مطلوبی برسد، با این که تم اشعار او بیشتر سیاسی است طرفداران بسیاری دارد و اجراهای زنده موفقی هم داشته است.
درآمد رپر های کره ای به چه صورت است؟

درآمد رپر های کره ای به چه صورت است؟

کره جنوبی یکی از کشورهایی است که موسیقی آن به پشرفت چشمگیری رسیده است و در آسیا توانسته سبک خاص خود را به وجود بیاورد و تبدیل به کشوری شود که موسیقی در آن به تجارت تبدیل شده است و شنوندگان خاص خود را در کشور های دیگر دارد.

 • پارک چان یول : رپر جوان ۲۸ ساله ای که توانست با موسیقی رپ خود را مطرح کند و آهنگ های وی معروف شد و باعث شد که پارک چان یول از یک رپر ساده به یک تهیه کننده، شاعر، بازیگر و مدل معروف تبدیل شود.
 • تی او پی : یکی دیگر از رپرهای معروف کره جنوبی که در سئول کره فعالیت می کند او نیز در کنار ساخت موسیقی برای خود، برای دیگر هنرمند های کره ای کار ضبط می کند و از طریق کمپانی که خود او تاسیس کرده است پخش می کند و راه درآمد، تی او پی بیشتر از این راه به دست می آید.
 • پارک جه سانگ : رپر ۴۳ ساله با نام مستعار سای که یکی از آهنگ های او در تمام دنیا دیده شد و می توان گفت هیپ هاپ کره را به جهان نشان داد باعث درآمد بزرگی برای او شد. گرچه او در کنار هنر در تجارت هم دست دارد و درآمد سالانه وی بسیار بالا بود است.

درامد رپرهای ترکیه ای به چه صورت است؟

ترکیه در رپ حرف های زیادی برای گفتن دارد و آهنگ های رپ معروفی در ترکیه ساخته و پخش می شود و ترکیه هم جزو استعدادهای جدید رپ در جهان است که سبک منحصر به فرد خود را دارد در ادامه به درآمد چند رپر ترکیه می پردازیم.

 1. جزا : رپر ۴۴ ساله ترکیه ای با نام اصلی بیلگین اوزچالکان که عنوان بهترین خواننده سبک رپ تر‌ک را به خود اختصاص داد وی از طریق انتشار آلبوم و تهیه موسیقی درآمد کسب می‌ کند و جزو یکی از پر طرفدار ترین رپرهای ترکیه محسوب می شود.
 2. گازاپیزم : با نام اصلی آنیل اکار رپر جوان که در سال ۲۰۰۳ رپ خوانی را شروع کرد و تا سال ۲۰۱۲ منبع درآمدی از طریق موسیقی نداشت اما بعد از نقل مکان به ازمیر ترکیه موفق شد در سال ۲۰۱۴ اولین آلبوم خود را منتشر کند و از طریق انتشار آلبوم کسب درآمد کند و منبع درآمد او انتشار آلبوم و اجرای زنده است.
 3. نورم اندر :دیگر رپر معروف ترکیه است با ۳۶ سال سن از سال ۲۰۰۲ کار حرفه ایی خود را شروع کرد و آخرین آلبوم او در سال ۲۰۲۰ منتشر شد، منبع درآمد اندر ضبط در استودیو و فروش شعر و موسیقی است و در کنار موسیقی تجارت شخصی دارد.

سوالات متداول

موسیقی رپ با چه هدفی تبدیل به سبک شد؟

رپ که خود زیر شاخه سبک هیپ هاپ است، در دهه ۹۰ میلادی برای بیان اعتراضات و راهی برای بیان مشکلات اجتماعی و معمولاً برای افراد ضعیف جامعه به سبک تبدیل شد.

قدیمی ترین رپر ایرانی کیست؟

در جواب این سوال می توان از هیچکس و رویل نام برد که جزو قدیمی ترین رپرهای ایران هستند که رپ با کیفیت و تقریباً حرفه ای منتشر کردند.

زیر شاخه های سبک رپ چیست؟

رپ در کل چندین زیر شاخه دارد مانند فست، دیس، پارتی، گنگ، دیس لاو که زیر شاخه های رپ را تشکیل می دهند البته موسیقی انتها ندارد و رپ هم روز به روز پیشرفت می کند.

آیا در ایران کنسرت رپ برگذار شده است؟

رپرهای زیادی سعی کردند برای اجرای قانونی مجوز کنسرت بگیرند اما تا به امروز کنسرت رپ در ایران برگذار نشد است، اما شاید به صورت زیر زمینی و در میتینگ های رپ اجرای زنده برگذار شد باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]