خوب است قبل از آشنایی با ساتوشی، با چند واژه و اصطلاح، در دنیای بورس و بازارهای مالی آشنا شویم. برای موفقیت و پیشرفت در بازار بورس و کریپتوکارنسی ها، باید علاوه بر هوش و مهارت، علم و دانش و راهکارهای آن‌ها را نیز فرا گرفت که بتوان به موفقیت رسید. پول و ارز و تفاوت میان آن‌ها، از مفاهیمی هستند که باید با آن‌ها آشنا شویم. مردم عمدتا ارز و پول را یکسان دانسته و از تفاوت‌های میان این دو واژه، بی خبر هستند. پول، واژه‌ای که در تمام ادوار تاریخ، مسبب جنگ‌های بسیاری بوده است و انسان‌های بسیاری را قربانی خود ساخته است. اما آیا با مفهوم پول آشنا هستیم و اصلا می‌دانیم پول چیست؟

پول و ارز دیجیتال

پول و ارز دیجیتال

پول، مفهوم وسیع و گسترده‌تری نسبت به ارز می‌باشد که محتوا، ماهیت و اشکال متفاوتی را شامل می‌شود و عمده‌ کاربری‌اش، با اعداد است. ارز به طور معمول، شکلی قابل حمل و قابل لمس از پول است که شامل سکه و اسکناس‌های کاغذی می‌شود و به خودی خود، ارزش و پشتوانه‌‌ مادی‌ای ندارد و این دولت است که به آن، ارزش می‌دهد. ارز، توسط دولت در بازارهای مالی توزیع می‌شود. همانطور که گفتیم، پول با اعداد تعریف شده و شمارشی است. مانند چک و یا حساب‌‌های آنلاین و بانکی. البته امکان تبدیل پول به ارز و ارز به پول، وجود دارد. حمل و نقل پول و تجارت با آن، راحت‌تر و کارآمد تر از ارز می‌باشد. اما در این موارد با ارز، کمی محدودیت و مشکل وجود دارد. ارز محدودیت‌هایی دارد که پول این محدودیت‌ها را ندارد و به شکلی آن‌ها را جبران کرده است. مانند حمل و نقل آن، تبدیل ارز در کشورهای مختلف به ارز مخصوص و ملی آن کشور. اما شما با پول، این مشکلات را نخواهید داشت. با پول، در هر نقطه‌ای از دنیا که باشید، می‌توانید به راحتی به تجارت و خرید و فروش با آن بپردازید و فقط با استفاده از ” نرخ تبدیل ” و بدون نیاز به لمس کردن و حمل و نقل دشوار و محدودیت‌هایش، پول خود را به پول رسمی و ملی هر کشور، تبدیل کنید.

مفهوم دیگر، ” ارز دیجیتال ” است. ارز دیجیتال؛ شکلی از پول دیجیتال غیر متمرکز است که بر پایه‌ رمزنگاری می‌باشد. از ارز دیجیتال، برای خرید کالا، خدمات، محصولات و… ، استفاده می‌شود. استفاده از ارزهای دیجیتال، امکان انتقال پول میان دو فرد بدون نیاز به تایید شخص سوم، بانک، سازمان نظارتی، دولت و …. را فراهم می‌کند. مفهوم بعدی، ” بیت کوین ” است.

بیت کوین، شکلی محبوب و معروف از ارز دیجیتال، با امنیت بالا و مزایای خاص و متفاوت است. بیت کوین، غیرمتمرکز می‌باشد و عرضه، پخش و توزیع آن، توسط هیچ دولت، گروه، فرد، سازمان و یا نهادی، کنترل نمی‌شود. با بیت کوین، می‌توان به تمام نقاط سراسر جهان، پول فرستاد و از آن، جهت خرید و فروش، استفاده کرد. ” ساتوشی ” ، کوچک‌ترین واحد شمارش بیت کوین است و به افتخار نام ” ساتوشی ناکاموتو ” ، مخترع ” بیت کوین ” ، ساتوشی نام گرفته است. کوچک‌ترین بخش بیت کوین، ” ساتوشی ” نامیده می‌شود. هر ساتوشی، معادل ۰,۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین است و به افتخار خدماتی که ” ساتوشی ناکاموتو ” ، خالق نخستین ارز دیجیتال انجام داد، به نام وی نامگذاری شده است.

ساتوشی چیست؟

ساتوشی چیست؟

عمدتا ارزهای ملی معتبر جهانی مانند دلار و یا یورو، از واحدهای شمارشی کوچک تری تشکیل شده اند. مانند دلار که از واحد کوچک‌تری به نام ” سنت ” تشکیل شده و معادل ” یک صدم دلار ” می‌باشد. استفاده می کنند. این گونه واحد های کوچک امکان محاسبات و نقل و انتقالات مالی در واحد های مختلف را راحت تر می کنند. ارز دیجیتالی معروف و محبوب ” بیت کوین ” نیز، شامل این قائده می‌شود و از واحد کوچک‌تری به نام ساتوشی تشکیل شده است که کوچک‌ترین بخش هر بیت کوین است. هر ساتوشی، معادل ۰,۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین است و به افتخار خدماتی که ” ساتوشی ناکاموتو ” ، خالق نخستین ارز دیجیتال انجام داد، به نام وی نامگذاری شده است. در واقع، به دلیل ارزش بالای هر واحد بیت کوین، سرمایه گذاران و تاجران دنیای بورس و بازارهای مالی، در شرایطی قرار گرفتند که مجبور به استفاده از واحد کوچک‌تری برای بیت کوین شدند. این واحد کوچک‌تر؛ به افتخار خدمات نام مخترع اولین ارز دیجیتال(بیت کویین) ، یعنی ساتوشی ناکاموتو ، ساتوشی نام گرفت. البته درست است که هر واحد بیت کوین، ارزش بالایی دارد اما امروزه، ارزش هر واحد بیت کوین، در حدی نیست که یک صد میلیونوم آن ارزش چندانی داشته باشد. لذا یک ساتوشی، فاقد ارزش و اعتبار زیاد می‌باشد. هر بیت کوین، ۱۰۰ میلیون ساتوشی را شامل می‌شود. یعنی در واقع، یک ساتوشی برابر با ۰,۰۰۰۰۰۰۰۱ ( یک صد میلیونوم) بیت کوین است. با این ارزش بسیار پایین یک ساتوشی و با توجه به اینکه یک ساتوشی، فاقد ارزش معامله و تجارت می‌باشد، کوچک‌ترین واحد ساتوشی که در معاملات از آن استفاده می‌شود، چیزی معادل ۱۰۰ ساتوشی است که ” میکرو بیت کوین ” نامیده می‌شود.

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

” ساتوشی ناکاموتو ” ، عنوانی است که توسط گروه، فرد یا افراد مجهول الهویه‌‌ای که هویت آن‌ها همچنان ناشناخته است، به خالق اولین ارز دیجیتال یعنی ” بیت کوین ” ، داده شده است. ناکاموتو، هنگام گفت‌وگوها و بیانیه‌هایش، اطلاعات شخصی از زندگی خصوصی خود هویت واقعی‌اش، منتشر نکرده است اما در گزارش بنیاد P2P در سال ۲۰۱۲، ( همکار به همکار یا همتابه‌همتا ( Peer-to-Peer ) ، شکلی از معماری شبکه‌های رایانه‌ای است که در آن نودهای متصل به هم، بدون نیاز به سیستم مدیریت مرکزی، به تبادل داده با یکدیگر می‌پردازند.) ، درمورد زندگی و اطلاعات شخصی خود، مدعی شد که متولد ۵ آوریل ۱۹۷۵ در ژاپن است اما در مورد صحت ادعاهای این مرد، هنوز نمی‌توان با قاطعیت صحبت کرد و هویت واقعی این فرد، همچنان ناشناخته باقی مانده است. پس از انتشار مقاله‌‌ای در سال ۲۰۰۸ توسط ناکاموتو، که بیت کوین را یک ارز رمزنگاری شده معرفی می‌کرد تا به امروز، سوالات، گمانه‌ زنی‌ها، حواشی و حدس و گمان‌های بسیاری درمورد هویت واقعی ناکاموتو، و زندگی خصوصی‌اش از جمله نام واقعی و محل سکونت و تولد او وجود دارد و بسیاری از محققان، درحال تحقیق در مورد هویت واقعی وی و اطلاعات شخصی‌اش می‌باشند. حتی در طول این ۱۰ سال، افراد زیادی نیز ادعا کردند که ” ساتوشی ناکاموتو ” واقعی هستند.

در سال ۲۰۱۶ ، ” کریگ رایت ” مهندس کامپیوتر و بازرگان استرالیایی، با رو کردن مدارکی، مدعی شد که ساتوشی ناکاموتو واقعی می‌باشد. بر اساس برخی مقالات منشتر شده توسط رسانه‌ی های معتبر مانند BBC ، رایت موفق به امضای یک پیام توسط کلید خصوصی مربوط به اولین تراکنش بیت کوین، شده است. البته او هنوز موفق به اثبات ادعای خود نشده و نتوانسته مدارک معتبری که دلیلی بر اثبات ادعایش باشد، ارائه کند. مقامات دادگاه و مراجع قانونی و بسیاری از کاربران، تاجران و سرمایه‌گذاران دنیای ارزهای دیجیتال، صحبت‌ها و ادعاهای رایت دروغ دانسته و او را دروغگو نامیده‌اند. سال ۲۰۱۸ نیز، در فضای مجازی، شایعه‌ای مطرح شد که ادعا می‌کرد، ” وینسنت ون ولکر ” هنرمند آمریکایی، خالق بیت کوین و ساتوشی ناکاموتو است.

در سال ۲۰۲۱ ، ” جاستین سان ” بنیان‌گذار رمز ارز ترون، در صفحه توئیتر شخصی خود با انتشار توییتی مدعی شد که ” ایلان ماسک ” ، ساتوشی ناکاماتو و مخترع بیت کوین است. اما به نظر این ادعا، صرفا یک شایعه بود که برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ ، و توسط یکی از کارمندان سابق ” اسپیس ایکس ” مطرح شده بود اما خود ایلان ماسک، این شایعه را تکذیب کرده بود.

همانطور که گفتیم، در طی این ۱۰ سال محققان زیادی درمورد هویت واقعی و اطلاعات شخصی ناکاموتو، تحقیق کرده‌اند. در آخرین مقالات منتشر شده، با بررسی همه‌ جانبه‌ مقالات، صحبت‌ها، بیانیه‌ها، زمان آپلود و….. توسط ناکاموتو، به نتایجی رسیده‌‌اند. محققان معتقدند، ناکاموتو، به دلیل استفاده از واژه‌ها و اصطلاحات انگلیسی سلیس و بومی، و همچنین طرز نگارش و املای ناکاموتو، ادعای ملیت ژاپنی ناکاموتو را، زیر سوال برده‌اند. همچنین با استفاده از بررسی نشانگرهای زمانی همه‌ی پست‌های آپلود شده توسط ناکاموتو در انجمن بیت کویین، مناطق انگلستان، آمریکای شمالی، اقیانوس آرام، ژاپن و استرالیا را، محتمل‌ترین مناطقی می‌دانند که ناکاموتو در آن‌ها حاضر بوده است. البته محققان در تازه‌ترین مطالعات خود، ادعا کرده‌اند که ناکاموتو، هنگام خلق بیت کوین، در لندن ساکن بوده است. آخرین صحبت‌های ساتوشی ناکاموتو در انجمن بیت‌کوین تاک، مربوط به سال ۲۰۱۰ است. او ۱۰ سال پیش، آخرین پستش را در انجمن بیت‌کوین تاک (BitcoinTalk) منتشر کرد و از آن زمان تا امروز، هیچ فعالیتی از ناکاموتو، چه به صورت مجازی و چه با هویت و نشان واقعی خود، مشاهده نشده است. بسیاری در سراسر جهان، در جست‌وجوی هویت واقعی او هستند اما تاکنون هیچ مدرک معتبری که هویت واقعی او را فاش کند، ارائه نشده است.

چه بازی هایی ساتوشی جایزه می دهند؟

چه بازی هایی ساتوشی جایزه می دهند؟

یک بازی به نام ” گنجینه ساتوشی Satoshi’s Treasure ” ، وجود دارد که کدهای یافتن بیت کوین یک میلیون دلاری، در سراسر جهان را مخفی کرده است که بازیکن‌ها و کاربران این بازی، باید این کدها را جست و جو کنند.”اریک ملتزر” ، یکی از سازندگان این بازی، در مصاحبه‌ای درمورد این بازی، قوانین و شرایطش صحبت کرد. او گفته این بازی دارای تابلوی اعلام نتایج می‌باشد که نشانگر تیمی با بیشترین کد یافت شده است. ملتزر می‌گوید که این بازی، برخلاف سایر بازی‌ها، هیچ قانونی ندارد و با این بازی، فقط کیف می‌کنید! وقتی تیم برنده موفق به اتمام بازی بشود، به بیت کوین دست پیدا می‌کنند. او می‌گوید تاکنون حدود ۶ هزار نفر در این بازی شرکت کرده‌اند. این بازی، روش‌های جالب و سرگرم‌کننده‌ای برای یادگیری فنون ارزهای دیجیتال دارد و به نظر می‌آید که به دست آوردن بیت کوین از طریق بازی؛ روشی جذاب و خلاقانه باشد.

تبدیل به بیت کوین چگونه ممکن می شود؟

هر واحد بیت‌ کوین، به ۱۰۰ میلیون واحد تقسیم می‌شود. هر کدام از این واحدها، ساتوشی نام دارد. یعنی یک ساتوشی، معادل یک صد میلیونوم بیت کوین ( ۰,۰۰۰۰۰۰۰۱ ) است. از سال ۲۰۱۵ ، از واحدهای دیگری برای بیت کوین استفاده شد.
۱ بیت‌کوین = ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ساتوشی ( ۱۰۰ میلیون ساتوشی)
۱ میلی‌ بیت‌کوین = ۱۰۰,۰۰۰ ساتوشی ( ۱۰۰ هزار ساتوشی)
۱ میکرو بیت‌کوین = ۱۰۰ ساتوشی
این موارد، برخی از نامگذاری‌ها و محاسبات، در تبدیل واحدهای بیت کوین است. اما دانستن این نکته که هر بیت‌کوین، شامل ۱۰۰ میلیون ساتوشی است و هر ساتوشی ( ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ یک صد میلیونوم بیت کوین) و کوچک‌ترین واحد بیت‌کوین است، برای محاسبه و تبدیل‌ واحدهای بیت کوین، کافی است‌ البته اپلیکیشن‌ها و تبدیل‌گرهایی وجود دارند که این محاسبات و تبدیل‌ها را، به راحتی انجام می‌دهند.

ویژگی های آن

ویژگی های آن

ساتوشی به عنوان کوچک‌ترین واحد اولین ومعروف‌ترین ارز دیجیتال یعنی ” بیت کوین ” ، شناخته می‌شود. هر واحد بیت کوین، ارزش بالایی دارد اما هنوز ارزش آن، به حدی نرسیده است که یک واحد یک صد میلیونومی آن ارزش معاملاتی داشته باشد. بنابراین، یک ساتوشی، ارزش معاملاتی ندارد. با ارزش بسیار پایین یک ساتوشی و با توجه به اینکه یک ساتوشی، فاقد ارزش معامله و تجارت می‌باشد، کوچک‌ترین واحد ساتوشی که در معاملات از آن استفاده می‌شود، چیزی معادل ۱۰۰ ساتوشی است که ” میکرو بیت کوین ” نامیده می‌شود. عمدتا ارزهای ملی معتبر جهانی مانند دلار و یا یورو، از واحدهای شمارشی کوچکتری تشکیل شده اند. مانند دلار که از واحد کوچک‌تری به نام ” سنت ” تشکیل شده و معادل ” یک صدم دلار ” می‌باشد. استفاده می کنند. این گونه واحد های کوچک امکان محاسبات و نقل و انتقالات مالی در واحد های مختلف را راحت تر می کنند.

وایت پیپر ساتوشی

در سال ۲۰۰۸ ساتوشی ناکاموتو، در مقاله‌ای، وایت پیپر بیت کوین که شبکه‌ای غیرقابل سانسور و آزاد است، را ارائه کرد. وایت پیپر بیت کوین، درواقع شامل اهداف و نقشه راه این ارز است که به زبان انگلیسی ارائه شده و به بسیاری از زبان‌های زنده‌ی دنیا، ترجمه شده است. این مقاله، مطابق الگوریتم‌های اصلی بلاکچین و قوائد و قوانین ریاضی می‌باشد. بنابراین، مقاله‌ای تخصصی به شمار می‌رود. برنامه نویسان بلاکچین، براساس وایت پیپر بیت کوین، کدهایی را طراحی و اجرا کردند که تقریبا می‌توان گفت، هنوز هم بدون تغییر در حال اجرا هستند و ضمانت کار صحیح این بلاکچین پیچیده‌‌ ریاضی را، برعهده دارند.

ساتوشی مال کجاست؟

ساتوشی ناکاموتو، در سال ۲۰۱۲ ، مدعی شده بود که اهل ژاپن می‌باشد. اما با توجه به ناشناخته بودن هویت واقعی او و جایگاه بسیار مهمش، در طی این ۱۰ سال و از سال ۲۰۱۲ ،محققان زیادی درمورد هویت واقعی و اطلاعات شخصی ناکاموتو، تحقیق کرده‌اند. در آخرین مقالات منتشر شده، با بررسی همه‌ جانبه‌ی مقالات، صحبت‌ها، بیانیه‌ها، زمان آپلود و….. توسط ناکاموتو، به نتایجی رسیده‌‌اند. محققان معتقدند، ناکاموتو، به دلیل استفاده از واژه‌ها و اصطلاحات انگلیسی سلیس و بومی، و همچنین طرز نگارش و املای ناکاموتو، ادعای ملیت ژاپنی ناکاموتو را، زیر سوال برده‌اند. همچنین با استفاده از بررسی نشانگرهای زمانی همه‌ی پست‌های آپلود شده توسط ناکاموتو در انجمن بیت کوین، مناطق انگلستان، آمریکای شمالی، اقیانوس آرام، ژاپن و استرالیا را، محتمل‌ترین مناطقی می‌دانند که ناکاموتو در آن‌ها حاضر بوده است. البته محققان در تازه‌ترین مطالعات خود، ادعا کرده‌اند که ناکاموتو، هنگام خلق بیت کویین، در لندن ساکن بوده است. در هرصورت باتوجه به این مقالات و ادعاهای محققان، چیزی که مسلم است، این است که ناکاموتو، ژاپنی نمی‌باشد.

ساتوشی ناکاموتو و ایلان ماسک

همانطور که گفتیم، ۱۰ سال است که هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو، همچنان ناشناخته مانده است. در طی این ۱۰ سال، سوالات، گمانه‌زنی‌ها، حواشی و حدس و گمان‌های بسیاری درمورد هویت واقعی ناکاموتو، و زندگی خصوصی‌اش از جمله نام واقعی و محل سکونت و تولد او وجود دارد و بسیاری از محققان، درحال تحقیق در مورد هویت واقعی وی و اطلاعات شخصی‌اش می‌باشند. حتی در طول این ۱۰ سال، افراد زیادی نیز ادعا کردند که ” ساتوشی ناکاموتو ” واقعی هستند.
در فوریه ۲۰۲۱ ، ” جاستین سان ” بنیان‌گذار رمز ارز ترون، در صفحه توئیتر شخصی خود با انتشار توییتی مدعی شد که ” ایلان ماسک ” ، ساتوشی ناکاماتو و مخترع بیت کوین است. اما به نظر این ادعا، صرفا یک شایعه بود که برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ ، و توسط یکی از کارمندان سابق ” اسپیس ایکس ” ( شرکت فناوری‌های اکتشاف فضایی، که یک شرکت تولیدکننده‌ محصولات صنایع هوافضایی تجاری در آمریکا است) ؛ مطرح شده بود اما خود ایلان ماسک، این شایعه را تکذیب کرده بود.

ساتوشی ناکاموتو چند بیت کوین دارد؟

همان‌گونه که گفتیم، هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو و اطلاعات واقعی از زندگی او، پرسش‌هایی است که هنوز پاسخ قطعی برای آن‌ها یافت نشده است. اما بر اساس گمانه‌زنی‌ها و حدسیات و فرضیات موجود، محققان بیان کرده‌اند که ساتوشی ناکاموتو، چیزی حدود به یک میلیون بیت‌ کوین دارد. این میزان تا سال ۲۰۱۳ ، معادل با ۱,۱ میلیارد دلار آمریکا بود.

۱۰۰۰۰ ساتوشی رایگان از بازی کردن واقعیت دارد؟

امروزه، با رواج و گسترده شدن دنیای بورس و رازهای آن، سرمایه‌گذاری‌ها، معاملات و…. ، سایت‌ها، رسانه‌ها و کمپانی های مختلف، با استفاده از روش‌های گوناگون بازاریابی، تبلیغات، جذب افراد و… ، سعی در بهبود و گسترده کردن حیطه‌ی شغلی خود با اثرپذیری از این معاملات و دنیای بورس دارند. در واقع، با آگاهی از اثرگذاری قابل توجه دنیای بورس و بازارهای معاملاتی، با تبلیغات مختلف و گسترده در این زمینه‌ها، سعی در جذب افراد و طبعا گسترش کار و محصولات خود دارند. این تبلیغات با شیوه‌های مختلفی انجام می‌شوند‌، مانند تولید اپلیکیشن‌های سرگرم‌کننده و مفید و سایت‌های مختلف. از طریق برخی اپلیکیشن‌ها و سایت‌ها، مانند سایت ها و اپ های بازی، ساتوشی و بیت کوین رایگان جایزه می‌دهند که البته مزایا و معایب و خطرات خود را دارد. ولی در مجموع، سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی وجود دارند که به کاربران خود، ساتوشی و بیت کوین رایگان می‌دهند. با مراجعه به یوتیوب، می‌توان ویدیوهای آموزشی در این زمینه را مشاهده کرد و به طور کامل با روش‌ها و شرایط آن‌ها، آشنا شد.

کتاب یک ساتوشی چیست؟

کتاب یک ساتوشی چیست؟

کتاب ” یک ساتوشی ” ، کتابی به نویسندگی ” محمد آذرنیوار ” و ” نیما ملک پور ” است که در ۲۹۶ صفحه، ۱۶ سرفصل و تحت لیبل انتشارات ” راه پرداخت ” ، منتشر شده‌ است. این کتاب به چاپ دوم نیز رسیده است و از دو طریق الکترونیکی ( PDF ) و چاپی، می‌توان آن را تهیه کرد. در ابتدای این کتاب آمده است:

” راهنمای ورود به دنیای بیت کوین، اتریوم و ارزهای دیجیتال برای مبتدی‌ها ” . در قسمت یادداشت نویسندگان این کتاب نیز، این گونه نوشته شده است: (اولین باری که نام بیت‌کوین را شنیدیم به سادگی از کنار آن رد شدیم تا چند سال بعد همه نگاه‌ها از جمله نگاه حسرت‌آمیز ما دوباره به آن جلب شد. چیزی که در ابتدا شبیه به سکه‌های مجازی در بازی‌های آنلاین به نظر می‌رسید، و امکان تصور کاربردی برای آن وجود نداشت، با گذشت زمان به غول بزرگی تبدیل شده بود که به این راحتی‌ها متوقف نمی شد‌.) این کتاب، شما را با جنبه‌ها و ابعاد مختلف و پنهانی دنیای ارزهای دیجیتال و روش‌های سرمایه‌گذاری و فنون آن، آشنا می‌کند.

خرید این واحدها به چه صورت ممکن می شود؟

ارزهای دیجیتال، نقاط مثبت زیادی دارند که حتی خرید آن‌ها را نیز امن تر و راحت‌تر می‌کند. مانند غیرمتمرکز بودن آن‌ها. به این معنا که نظام بانکداری و سیاست‌های اقتصادی کشورها، بر آن‌ها تاثیری ندارد و به صورت مستقل عمل می‌کنند. لذا خرید و فروش پایدارتری را ایجاد کرده است. البته لازم به ذکر است که پیش‌بینی‌ها در مورد آن‌ها، کمی دشوارتر است. برای خرید بیت کوین و ارزهای دیجیتال، لازم نیست به صورت حضوری اقدام کرد، بلکه به صورت آنلاین و غیرحضوری نیز می‌توان نسبت به خرید و فروش بیت کوین و سایرارزهای دیجیتال، اقدام کرد. نکته‌ای که در خرید بیت کوین وجود دارد، این است که لازم نیست حتما چندین‌ هزار دلار هزینه کرده و یک واحد کامل بیت کوین را خرید. بلکه با توجه به قابل تقسیم بودن بیت کوین تا هشت واحد اعشار، می‌توان برای مثال ۰.۰۰۰۱ از یک واحد کامل بیت کوین را خرید. حتی می‌توان معادل ۲۰۰ هزارتومان یا مبالغی این چنینی، بیت کوین خرید. روش‌های متفاوتی برای خریدن بیت کوین و ارزهای دیجیتال وجود دارد اما امن‌ترین و مطمئن‌ترین راه، مراجعه به وب‌سایت‌های معتبر صرافی‌های ارز دیجیتال است. اما همانطور که گفتیم، از روش‌های دیگری نیز می‌توان برای خرید بیت کوین و ارز دیجیتال، اقدام کرد. گروه‌هایی که در شبکه‌های مجازی ایجاد شده‌اند مانند گروه‌های تلگرامی و واتسپی، خرید از اشخاص حقیقی و…. ، از روش‌های خرید بیت کوین است. البته لازم به ذکر است که خرید بیت کوین از طریق شبکه‌های اجتماعی و افراد ناشناخته، ریسک بالایی دارد.

سوالات متداول

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

ناکاموتو خالق اولین ارز دیجیتال، یعنی بیت کوین است که هویتی ناشناخته دارد و از هویت واقعی وی، اطلاعاتی وجود ندارد.

هر بیت کوین چند ساتوشی است؟

هر واحد بیت کوین، معادل صد میلیون ساتوشی است و هر ساتوشی، معادل یک صد میلیونوم ساتوشی ( ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ ) می‌باشد.

آیا ایلان ماسک، همان ساتوشی ناکاموتو است؟

در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۲۱ ، شایعه‌ای مبنی بر اینکه ایلان ماسک، همان خالق بیت کوین و ساتوشی ناکاموتو است، مطرح شد اما خود ایلان ماسک، این شایعه را تکذیب کرد.

ارزش ساتوشی چقدر است؟

هر واحد بیت کوین، ارزش بالایی دارد اما هنوز ارزش آن، به حدی نرسیده است که یک واحد یک صد میلیونومی آن، ارزش معاملاتی داشته باشد. بنابراین، یک ساتوشی، ارزش معاملاتی ندارد و کوچک‌ترین واحد ساتوشی که در معاملات از آن استفاده می‌شود، چیزی معادل ۱۰۰ ساتوشی است که ” میکرو بیت کوین ” نامیده می‌شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]