آینده ارزهای دیجیتال از جمله مباحثی است که امروزه دغدغه افراد زیادی شده است. در سال ۲۰۲۰ ارز دیجیتال ها توسعه یافتند و افراد زیادی جذب این بازار شدند. حال آینده این ارزهای دیجیتال برای آن ها مهم است. در بین رمزارزها، بیت کوین و اتریوم رشد قابل توجهی را تجربه کرده اند. این رشد، مدیون تقاضا برای خرید و  برنامه های کاربردی خود است. عواملی مانند کاهش شاخص دلار، تقاضای زیاد از ارزدیجیتال، ارزدیجیتال های دولتی، حمایت بانک ها و موسسات از رمزارز باعث آینده دار بودن ارزهای دیجیتال شده است.

بیت کوین، اتریوم، کاردانو، ریپل و … رمز ارزهایی با بیشترین ارزش بازار هستند. در این بین با بررسی هایی که صورت گرفته است، علاوه بر این موارد، تزوس، ترون، نئو و … هم به عنوان ارزهای دیجیتال آینده دار مطرح می شود. امنیت و غیر قابل رهگیری بودن این ارزهای دیجیتال در کنار عدم محدودیت در انتقال پول، از جمله مزایای این ارزها است. در این مقاله در مورد آینده ارزهای دیجیتال و عواملی که به آینده دار شدن یک ارز دیجیتال کمک می کند، اشاره می کنیم.

آینده ارزهای دیجیتال چیست

آینده ارزهای دیجیتال چیست؟

قبل از اینکه به بررسی آینده ارزهای دیجیتال بپردازیم، لازم است توضیح کوتاهی در مورد این نوع ارزها و علت آینده دار بودن آن ها داشته باشیم. ارزهای دیجیتال همان پول های کاغذی هستند که به صورت الکترونیکی درآمده اند. پول در گذر زمان به شکل های مختلفی مانند طلا، سکه، اسکناس و … درآمده است. امروزه این پول در قالب ارزهای دیجیتال می باشد و بازار جذابی را ایجاد کرده است. این ارزها مزیت هایی نسبت به سایر اشکال پول دارند. نکته مهم قابلیت رمزگذاری این ارزها است که اولین بار در بستر بیت کوین به وجود آمد.

علت اینکه برای این ارزهای دیجیتال آینده ای را متصور هستند، به مزایای آن ها برمی گردد. از جمله این مزایا به امنیت و غیر قابل رهگیری بودن آن ها می توان اشاره کرد. این عامل برای ما بسیار کاربردی بوده چرا که راهی برای دور زدن تحریم ها می باشد. دلیل مهم دیگر برای آینده روشن این رمزارزها، رفع محدودیت انتقال پول است. به عنوان مثال با ارسال یک بیت کوین از یک کیف پول به کیف پول دیگر، مبلغی بیشتر از یک میلیارد انتقال داده می شود. اگر این کار را بخواهیم با استفاده از بانک یا طلا و روش های دیگر انجام دهیم، در ساده ترین حالت از انتقال بیت کوین مشکل تر است.

آینده ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۱ چگونه است؟

بسیاری از کارشناسان، این ارزهای دیجیتال را  انقلاب صنعتی چهارم در دنیا می دانند. این افراد آینده بسیار خوب را برای تمام رمزارزها قائل هستند. با این حال باید دلیلی برای آینده دار بودن مطرح شود. در این قسمت به ۱۰ مورد که به پیش بینی و آینده ارزهای دیجیتال می پردازند، اشاره شده است.  

تقاضای بالای سرمایه گذاری

یکی از راه هایی که از بی ارزش شدن پول جلوگیری می کند، خرید ارزی است که براساس قیمت دلار می باشد. این ارزهای دیجیتال همگی بر اساس قیمت دلار هستند و تورم نمی تواند باعث از دست رفتن ارزش پول شما شود. شرکت های بزرگی در دنیا هستند که حمایت خود را از بیت کوین اعلام کرده و بیت کوین خریداری کرده اند. شرکت تودور اینوستمنت، گوگنهایم و مورگان استنلی از جمله شرکت هایی هستند که یا بیت کوین خریده اند و یا بر روی آن سرمایه گذاری کرده اند.

آینده ارزهای دیجیتال در سال 2021

کاهش شاخص دلار

در سال ۲۰۲۰ شاخص دلار نسبت به سایر ارزهایی مانند ین، کاهش داشت. این کاهش عاملی برای آینده دار بودن ارزهای دیجیتال است. علت آن چاپ پول زیاد دلار است تا بتواند این کاهش را جبران کند. لذا ارزهای دیجیتال به عنوان پشتوانه دلار در نظر گرفته شده و این باعث افزایش ارزش آن ها می شود. نکته مهمی که باید در نظر داشت، حجم بالای هزینه های آمریکا در سال ۲۰۲۱ است که آن ها را وادار به چاپ پول بیشتر می کند.

تاثیر سرمایه گذاران خرد 

راحتی دسترسی به ارزهای دیجیتال بدون هیچ گونه پرکردن برگه ای یا انجام کار اداری، باعث جذب سرمایه گذاران خرد زیادی شده است. با شیوع ویروس کرونا در جهان و رکود کسب و کار ها، علاقه مندی این سرمایه گذاران به ارزهای دیجیتال بیشتر شد. لذا افراد زیادی را از بازارهای طلا، مسکن و خودرو به این بازار کشاند. این عامل هم در آینده ارزهای دیجیتال موثر است.

تاریخ

تاریخ و زمان هم می تواند به آینده این ارزهای دیجیتال کمک کند. برای روشن شدن این موضوع به ارزش بیت کوین از سال ۱۳۸۹ تاکنون دقت کنید. ده سال پیش قیمت این غول ارزهای دیجیتال در حدود یک دهم دلار بوده است. هم اکنون و در ۱ مارس ۲۰۲۱ بیت کوین ۴۸ هزار دلار می باشد. این نشان دهنده رشد ۴۸۰ هزار برابری بیت کوین در ده سال است. به عبارت دیگر اگر ده سال قبل هزار تومان بیت کوین داشتید، الان صاحب ۱۳ میلیارد تومان بودید. جای تعجب دارد که این رقم از ۴۸۰ هزار برابر هم بیشتر است. اما این نکته را هم در نظر بگیرید که دلار در سال ۱۳۸۹، هزار تومان بوده و الان ۲۶ هزار تومان می باشد. بنابراین تاریخ هم می تواند عامل جذب کننده و امید به آینده بهتر برای این ارزهای دیجیتال باشد. عده ای قیمت ۱۵۰ هزاردلاری را برای بیت کوین متصور هستند.

احساسات بازار

بازار ارزهای دیجیتال تا حدودی احساسی می باشد. همانند سایر بازارهای مالی این بازار هم به شدت تحت تاثیر اخبار است. به عنوان مثال همان طور که جنگ عامل افزایش قیمت طلا و دلار است، همان اخبار بر قیمت این رمزارزها موثر می باشند. مردم با کوچکترین خبر بدی به صف فروش می روند و با کوچکترین خبر خوبی هم به صف خرید این ارزها وارد می شوند. البته از آن جایی که بازار ارزهای دیجیتال دامنه نوسان ندارد و ۲۴ ساعته است، صف خرید و فروش معنی ندارد. لذا ممکن است قیمت آن ها در یک شبانه روز تا بیست درصد یا بیشتر افت کند و یا افزایش یابد.

ارزهای دیجیتال دولتی

یکی دیگر از عواملی که در آینده ارزهای دیجیتال موثر است، ارزهای دولتی می باشد. کشور های چین و روسیه در اقدامی در حال راه اندازی ارزهای دیجیتال خود هستند. در این بین کشور چین به طور جدی در حال راه اندازی یوان دیجیتال است. این رمزارز برای توسعه منابع مالی عرضه می شود. لذا با راه اندازی یوان، تجارت با این کشور به مرحله جدیدی وارد می شود. کشور های تحریم، بدون هیچ گونه مانعی با چین تبادل کالا کرده و پول خود را به صورت یوان دریافت و آن را به دلار تبدیل می کنند.

تمایل موسسات و بانک های مختلف به بیت کوین

تمایل موسسات و بانک های مختلف به بیت کوین

بانک های سرمایه گذاری در دنیا تاکنون بیشترین حمایت خود را از سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال اعلام کرده اند. این باعث می شود تا موسسات مختلف و حتی شرکت های سنتی سرمایه گذاری هم وارد این فضا شوند. در این بین بانک های خصوصی هم با جذب افراد ثروتمند می توانند در بازار رمزارزها سود های کلانی را به مشتریان خود بدهند.

شفافیت مالیات ارزهای دیجیتال

شفافیت دستور العمل های مالیاتی رمزارزها از دیگر عواملی است که باعث جذب ماینر ها در این بازار می شود. لذا هر موسسه و شرکتی که تصمیم به استخراج ارزهای دیجیتال داشته باشد، درآمد و سود حاصل از استخراج را محاسبه کرده و با شفاف بودن مالیات پرداختی، به درآمد مشخصی از خود می رسد. به همین دلیل این عامل آینده خوبی را برای ارزهای دیجیتال مخصوصا استخراج آن ها فراهم می کند. هم اکنون شرکت ها و موسسه های زیادی مشغول استخراج هستند.

اتحاد شرکت های ارزهای دیجیتال

با وجود رکود اقتصادی و اوضاع نابسامانی که در سال ۲۰۲۰ در پی شیوع کرونا صورت گرفت، اتحاد شرکت های ارزهای دیجتال باعث رشد ارزش آن ها شد. این رشد در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۴ برابر بود. لذا ادغام شرکت های رمزارزی در صنعت و کاربردی تر شدن آن ها در پی گره خوردن با صنعت، می تواند به رشد آن کمک کند. به عنوان مثال ایلان ماسک، دومین فرد ثروتمند جهان، خودروهای تسلا را در آینده با بیت کوین خواهد فروخت.

تسهیل روند خرید بیت کوین

شاید یکی از سوالات کلیشه ای برای کسانی که در ابتدا قصد وارد شدن به دنیای ارزهای دیجیتال را دارند، روش خرید و فروش و چگونگی آن باشد. با اینکه ارزهای دیجیتال رونق زیادی در اوایل سال ۲۰۲۱ داشته اند، اما هنوز هم عده زیادی هستند که روش خرید و فروش و وارد شدن به این بازار را یاد ندارند. این افراد تصور می کنند که نیاز به کارهای زیادی و یا تخصص بسیار بالایی برای خرید و فروش است. در حالی که اگر هم اکنون تصمیم به وارد شدن به دنیای ارزهای دیجیتال داشته باشید، در کمتر از نیم ساعت دیگر می توانید بیت کوین بخرید. برای این کار لازم است در یک صرافی ایرانی مانند نوبیتکس ثبت نام و احراز هویت کرده و با شارژ کیف پول متصل به صرافی خود، بیت کوین و یا هر ارزدیجیتال دیگری را بخرید.

آینده ارزهای دیجیتال در ایران

آینده ارزهای دیجیتال در ایران چگونه است؟

در ایران ارزهای دیجیتال زیادی خرید و فروش می شود. بیت کوین که در تمامی معاملات روزانه در سطح دنیا طرفدار دارد و سهم بالایی را از خرید و فروش به خود اختصاص می دهد. اتریوم را هم بعد از بیت کوین می توان به عنوان دیگر رمزارز محبوب در ایران در نظر گرفت.

اما یکی از ارزهای دیجیتالی که بین ایرانیان بسیار محبوب شده است، ترون یا TRX می باشد. ترون ارز دیجیتالی است که نوعی سیستم غیرمتمرکز و پلتفرمی برای اشتراک گذاری محتوا می باشد. ترون را می توان نسل بعدی شبکه های اجتماعی در نظر گرفت که با آن می توان محتوا تولید کرد. این رمز ارز اولین بار در سال ۲۰۱۷ توسط جاستین سان ارائه شد. قیمت این رمز ارز در سال های گذشته رشد خوبی را داشته است. در سال اخیر رشد ۴۰ درصدی را از ترون داشته ایم که نسبت به بیت کوین یا اتریوم کمتر است.

قیمت ارز دیجیتال ترون در سال ۲۰۲۱ تقریبا ۰.۰۴ دلار می باشد. این رمز ارز در سال قبل ۰.۰۱۷ بوده است و رشد ۱۳۵ درصدی را تجربه کرده است. قیمت این رمزارز در ابتدای شروع ماینینگ ۰.۰۰۲ دلار بوده است. طبق پیش بینی هایی که شده است قیمت ۵ دلار را برای ترون در نظر گرفته اند. این رقم با اینکه غیر قابل تصور می باشد، اما به دلیل برنامه هایی که این ارز دیجیتال دارد، غیر ممکن نیست.

در کنار بیت کوین، اتریوم و ترون، ارزهای دیجیتال دیگری مانند لایت کوین، ریپل، بایننس کوین، بیت کوین کش و … در ایران مورد استقبال مردم قرار گرفته است. این ارزهای دیجیتال در دنیا هم پرطرفدار هستند و بالاترین ارزش ۲۴ ساعته را دارند. در کنار این ها به کاردانو، مونرو و تتر هم می توان اشاره کرد.

آینده ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰ چگونه است؟

بیت کوین

بیت کوین در سال ۲۰۲۰ کار خود را با قیمت حدودی ۷ هزار دلار آغاز کرد و در پایان سال ۲۰۲۰ در رقم ۲۳ هزار دلار در حال خرید و فروش بود. لذا این رشد 228 درصدی را از بیت کوین نشان می دهد. علت رشد این رمزارز در این سال عواملی مانند افت شاخص قیمت دلار، حمایت های مختلف از رمزارزها و تقاضای بالای خرید بود.

اتریوم

 اتریوم نیز در سال ۲۰۲۰ کار خود را با قیمت ۱۲۷ دلار آغاز کرد. در پایان سال ۲۰۲۰ این رمزراز به قیمت ۶۰۷ دلار رسیده بود. این افزایش قیمتی رشد ۳۷۷ درصدی را از اتریوم نشان می دهد. لذا خرید اتریوم سود بیشتری را نسبت به بیت کوین نصیب سرمایه گذاران کرده است.

کاردانو

کاردانو دیگر ارز دیجیتالی است که در سال ۲۰۲۱ رشد سریعی را داشت. در ابتدای سال ۲۰۲۰ این رمز ۰.۰۳ دلار بود و در پایان آن سال ۰.۱۵ دلار شده بود. رشد ۴۰۰ درصدی بیان گر سوددهی خوب کاردانو بوده است. اما این ارز دیجیتال در کمتر از سه ماهی که از سال ۲۰۲۱ گذشته است، از قیمت ۰.۱۵ دلار به ۱.۲۶ رسیده است. ثبت رشد ۷۴۰ درصدی بیانگر اهمیت آن می باشد. به همین دلیل است که این ارز دیجیتال بعد از بیت کوین و اتریوم بیشترین ارزش بازار را دارد.

بایننس کوین

بایننس کوین چهارمین ارز پرارزش بازار رمزارزهاست. بایننس کوین در سال ۲۰۲۰ با قیمت ۱۳.۸ دلار مبادله می شد. در آخر سال به ۳۴.۲۷ رسید. رشد ۱۴۸ درصدی نیز برای بایننس کوین کمتر از سایر ارزهای دیجیتال اشاره شده در سال ۲۰۲۰ است. اما علت اینکه در رتبه چهارم پرارزش ترین رمزارز قرارگرفته، رشد عجیب آن در سه ماه ابتدایی سال ۲۰۲۱ بوده است. هم اکنون بایننس کوین در قیمت ۲۴۰ دلار بوده و از آن موقع تاکنون ۶۰۰ درصد رشد داشته است.

ریپل

ریپل در ابتدای سال ۲۰۲۰ در قیمت ۰.۱۸ دلار بود و در پایان آن سال به ۰.۴ دلار رسید. این رمز ارز ۱۲۰ درصد رشد داشته است و با استقبال زیادی همراه نبوده است. با این حال در آن سال آینده خوبی را برای ریپل متصور بودند. هم اکنون این ارز دیجیتال ۰.۴۳ دلار قیمت دارد.

آینده دار ترین ارزهای دیجیتال

آینده دار ترین ارزهای دیجیتال چه ارزهایی هستند؟

تاکنون با عواملی که به پیش بینی آینده ارزهای دیجیتال اشاره می کند، پرداختیم و در مورد چند ارزدیجیتال مهم و با ارزش در سال ۲۰۲۰ مطالبی را با شما به اشتراک گذاشتیم. اما سوال این است که سراغ چه ارزهایی برای سرمایه گذاری برویم؟ هم اکنون در دنیای رمزارزها، نزدیک به ۴۵۶۰ ارزدیجیتال وجود دارد. به با ارزش ترین ارزهای دیجیتال اشاره شد، ولی آیا این ارزها آینده خوبی را دارند یا خیر؟

پاسخ این سوال کاملا به برنامه های آن ارز دیجیتال برمی گردد. بیت کوین ارز با برنامه ای بوده است که توانسته بهترین و یا به عبارتی غول ارزهای دیجیتال باشد. لذا با پیگیری این که هر رمزارزی چه کاربردی دارد و چه برنامه ای برای آینده خود متصور است، راهگشای کار خواهد بود.

دومین پاسخی که به سوال مطرح شده می توان داد، آگاهی از کم و کیف ارزهای دیجیتال در بازار است. باید بدانید ارز مورد نظر در ۲۴ ساعت گذشته چه مقدار معامله شده است. حجم معامله چقدر بوده و نقاط حمایت و مقاومت آن رمز ارز کجاست. به عنوان مثال خرید ارز دیجیتال با ارزشی در نقطه حمایت بهترین روش سرمایه گذاری است. اگر ارز دیجیتالی را ندانسته در نقطه مقاومت بخرید ممکن است ضرر کنید و یا مدت ها برای رشد آن صبر کنید. البته برای کسی که آینده نگر است و به صورت بلند مدتی وارد این بازار می شود، خرید در هر نقطه ای برایش فرقی ندارد. به عنوان مثال کسانی که در سال ۲۰۱۸ بیت کوین را بعد از سقوط از قیمت ۱۹ هزار دلار فروختند، هم اکنون و در قیمت ۴۲ هزار دلاری آن ضرر کرده اند.

تحلیل آینده ارز های دیجیتال

بیت کوین

بیت کوین را آینده دار ترین ارز دیجیتال در آینده می دانند. این رمزارز تمام فاکتورهای لازم برای برای آینده داری را دارد. حجم معاملات بالا در ۲۴ ساعت، کاربردی شدن، سرمایه گذاری های متعد در آن و … از جمله این موارد است.

ریپل

شاید بعد از بیت کوین، اتریوم را برای سرمایه گذاری باید مطرح کرد، اما ارز دیجیتال دیگری به نام ریپل به آینده مارا امیدوار می کند. ریپل یکی از قدرتمندترین شبکه های تبادل انواع تراکنش های مالی است. این به معنی استفاده انواع بانک های دنیا از XRP برای تبادلات است. از مهم ترین نکات مثبت ریپل، سرعت بالای تراکنش های آن است. امنیت ریپل هم در کنار سرعت آن باعث آینده دار بودنش شده است.

ریپل با نماد XRP هم اکنون در قیمت ۰.۴ دلار می باشد و در سال اخیر رشد ۱۰۰ درصدی را داشته است. قیمت این رمزارز در سال ۲۰۱۵ تقریبا ۰.۰۱۶ دلار بوده است.

اتریوم

اتریوم بعد از بیت کوین محبوب ترین رمز ارز می باشد. دو شاخه شدن اتریوم و تبدیل به اتریوم کلاسیک باعث کاربردی تر شدن آن شده است. این ارز دیجیتال هم مانند بیت کوین، حجم معاملات بالایی دارد. هر لحظه که اقدام به خرید یا فروش اتریوم داشته باشید، خریدار و یا فروشنده وجود دارد. این رمزارز، هم اکنون در قیمت ۱۳۵۳ دلار بوده و در سال اخیر رشد ۴۹۸ درصدی داشته است. قیمت این رمز ارز در سال ۲۰۱۶، ۱۱ دلار بوده است. اتریوم هم مانند ترون دارای قراردادهای هوشمند می باشد. این قراردادهای هوشمند، عامل اصلی کاربردی تر کردن و افزایش قیمت این رمزارزهاست.

کدام ارز های دیجیتال آینده بهتری دارند؟

در قسمت قبل به آینده داری ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین، ریپل و اتریوم اشاره شد. تنها این سه ارزدیجیتال نیستند که آینده دار هستند، بلکه سایر رمزارزهای زیر مورد علاقه مردم می باشند.

  • نئو، اولین ارزدیجیتال چینی و با سرعت بالای معامله
  • تزوس، رمزارزی با سرعت بالا در توسعه، ثبات تیمی و قراردادهای هوشمند
  • ترون، ارزی با کمترین هزینه و بیشترین سرعت در رسیدن به محبوبیت
  • چین لینک یک شبکه اوراکل با پروژه هایی مانند سینتتیکس و آوی
  • کازموس پروژه ای با دید صنعتی و آینده دار 
  • استلار رقیب ریپل و مشابه آن با اختیار عمل بیشتر

در توضیح آینده ارزهای دیجیتال اشاره شده باید عنوان کرد که ارز دیجیتال نئو، نسخه سومی دارد که در حال عرضه شدن است. لذا برای سرمایه گذاری شاید بهترین باشد. تزوس رمزارزی با قابلیت اصلاحگری است. این اصلاحگری به معنای این است که تمام سهامداران این رمزارز می توانند نکات مثبت و انتقادات خود را مطرح کنند. ترون ارز دیجیتالی است که یک تفاوت جالب با سایر رمزارزها دارد. این ارز دیجیتال مبتنی بر ماینینگ و الگوریتم اثبات سهام نیست بلکه از الگوریتم اثبات سهام نمایندگی شده استفاده می کند تا شانس تمامی افراد برای موفقیت در سرمایه گذاری یکسان شود.

نتیجه گیری کلی از این مقاله این می تواند باشد که به عقیده بسیاری ارزهای دیجیتال آینده پولی خواهند بود. کاربردهای زیادی که این رمزارزها دارند، باعث رشد و توسعه آن ها خواهد شد. با این حال کسب اطلاعات در مورد بهترین و آینده دار ترین ارز دیجیتال از نکات مهمی است که در این مقاله به آن اشاره شد. یادگیری اصول تکنیکالی و فنی می تواند کمک بزرگی برای کسانی باشد که به صورت میان مدت وارد این بازار می شوند.

سوالات متداول

علت آینده دار بودن ارزهای دیجیتال چیست؟

مزایای این رمزارزها مانند سهولت در انتقال حجم پول زیاد و غیر قابل رهگیری بودن از جمله آن هاست.

چه عواملی در آینده دار بودن ارزهای دیجیتال موثر هستند؟

کاهش شاخص دلار، حمایت بانک ها و موسسات، تقاضا، برنامه های کاربردی، شفافیت مالیاتی و توسعه ارزهای دولتی از جمله این موارد است.

آینده دار ترین ارزهای دیجیتال کدام ها هستند؟

بیت کوین، اتریوم، ریپل، ترون، تزوس، نئو و … از جمله آن هاست.

چه ارزهای دیجیتالی در ایران محبوب و آینده دار هستند؟

ترون و ریپل از جمله ارزهای دیجیتال محبوب در ایران هستند. البته بیت کوین و اتریوم نیز به عنوان با ارزش ترین ها هستند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]