ویلت چمبرلین wilt chamberlain بسکتبالیست آمریکایی بود، او یکی ۱۰ بازیکن برتر بسکتبال محسوب می شود، امروزه بسکتبال یکی از پر طرفدار ترین ورزش های جهانی است. در این مقاله سعی داریم اطلاعات بیش تری درباره بسکتبال و بازیکن معروف ویلت چمبرلین در اختیار شما قرار دهیم.

زندگینامه ویلت چمبرلین

زندگینامه ویلت چمبرلین

ویلت چمبرلین در پنسیلوانیا واقع در فیلادلفیا در خانواده ی نه نفری به دنیا آمد، مادرش کار گر خانگی بود و پدرش علاوه بر جوش کاری و سرایداری، نوکری هم می کرد .او در کودکی بسیار لاغر و نحیف بود و به خاطر مشکلات ریوی تا حد مرگ پیش رفته بود، ویلت چمبرلین در کودکی بسکتبال را یک بازی دخترانه می دانست و علاقه ای به آن نداشت اما در دو و میدانی در هشتصد متر و هزار متر به خوبی عمل می کرد.

ویلت چمبرلین پس از مدتی به این نتیجه رسید که بسکتبال در فیلادلفیا پیش رفت بسیار خوبی دارد پس تصمیم گرفت این رشته را شروع کند .او در ده سالگی شش فوت و یازده اینچ قد داشت و در همان زمان به دبیرستان اوربروک رفت و در آن جا به یاد گیری بسکتبال پرداخت. به گزارش شبکه ای اس پی ان ویلت چمبرلین در کودکی برای همه ترسناک بود و همیشه تنها به سر می برد چرا که پا های او از بالا تنه اش بلند تر بود و تناسب و بالانس نداشت در سال هزار و نهصد و پنجاه و سه در دبیرستان سی و یک امتیاز در هر بازی به دست می آورد.

در سال هزار و نهصد و پنجاه و سه در دبیرستان سی و یک امتیاز در هر بازی به دست می آورد و پس از آن در تیم دانشکده هارلم به بازی بسکتبال پرداخت. چمبرلین بسکتبال را به طور حرفه ای و رسمی از این دانشکده آموخت و توانست به تیم های بزرگ و قوی  راه پیدا کند و جهانی شود.

رکورد های ویلت چمبرلین

ویلت چمبرلین هفتاد و دو رکورد در ان بی ای را در دست دارد که برخی از آن ها به نظر هرگز توسط هیچ کس شکسته نشده و نخواهند. بازی ۱۰۰ امتیازی ویلت چمبرلین، ثبت میانگین چهل و پنجاه امتیاز در یک فصل، کسب پنجاه و پنج ریباند در یک فصل و صد و هجده بازی با کسب حداقل پنجاه بازی تنها برخی از رکورد های او است.

از دیگر امتیاز آوری های ویلت چمبرلین می توان به، بیش ترین امتیاز در یک فصل، میانگین پنجاه امتیاز در فصل هزار و‌ نهصد و شصت و دو اشاره کرد. سه رده بعدی نیز با میانگین چهل و چهار امتیاز در فصل هزار و نهصد و شصت و سه و میانگین سی و هفت امتیاز در فصل هزار و نهصد و شصت در اختیار چمبرلین است.

پست بازی ویلت چمبرلین

پست بازی ویلت چمبرلین

ویلت چمبرلین با قد دویست و شانزده سانتی متر در پست سنتر بازی می کرد، وظیفه ی اصلی سنتر ریباند کردن و دفاع در زیر سبد بسکتبال است. سنتر باید در هنگامی که به حلقه بسکتبال نزدیک می شود، با بدن مدافع را به عقب براند یک روش برای دریافت توپ بسکتبال دور شدن از توپ، کشیدن دست ها به سمت توپ، خم شدن و نگه داشتن مدافع در پشت خود است. سنتر علاوه بر ریباند و دفاع خوب، هم چنین باید شوت زنی و نیز دریبل قوی داشته باشد که ویلت چمبرلین در این پست بسیار قوی عمل می کند، او در این پست شوت هوک سلاح تهاجمی بسیار موثر در برابر هر مدافعی را به کار می گیرد.

بررسی رابطه ویلت چمبرلین و کریم عبدالجبار

بررسی رابطه ویلت چمبرلین و کریم عبدالجبار

هر زمان که طرف داران بسکتبال در مورد بهترین سنتر های تاریخ بحث می کنند، نام ویلت چمبرلین و کریم عبدالجبار همیشه ذکر می شود، ویدئو های کمی از رویا روئی این دو بازیکن وجود دارد. مدت زمانی که این دو بازیکن به طور هم زمان در لیگ حاضر بودند چهار سال است که حدود سال هزار و نهصد و شصت و نه تا هزار و نهصد و هفتاد و سه است این در حالی است که ویلت چمبرلین یک سال از این چهار سال را نیز مصدوم بوده است.

علت مرگ ویلت چمبرلین

علت مرگ ویلت چمبرلین

ویلت چمبرلین در دوازده اکتبر سال هزار و نهصد و نود و نه در سن شصت و سه سالگی بر اثر احتقان قلب در گذشت، او مدت طولانی با این بیماری دست و پنجه نرم می کرد و تنها امیدش به بسکتبال او را سر پا نگه می داشت ویلت چمبرلین در اواخر زندگی خود در باشگاه میامی هیت فعالیت می کرد که در همان زمان متوجه بیماری خود شد و مرگ او تمامی طرفدارانش را شوکه کرد. خیلی از طرفداران این بازیکن مرگ او را به خاطر فشار های ناشی از تمرینات متعددش می دانند اما خود ویلت چمبرلین همیشه زندگی خود را مدیون این تمرینات و بازی ها می دانست.

چمبرلین و همسرش

ویلت چمبرلین بسکتبالیست معروف و مشهور هرگز ازدواج نکرد، تصور می شود که با زنان متعددی روابط عاشقانه داشته است. او در تنهایی زندگی نامه خود را با عنوان، ویلت یک میلیونر سیاه پوست دو متری که در خانه ی کناری زندگی می کند را در سال هزار و نهصد و هفتاد و سه نوشت و منتشر کرد. او هرگز علاقه ای به برقراری رابطه و یا داشتن خانواده نداشت و تا آخر عمر مشغول انجام چندین کار مختلف بود، هم چنین درباره او شایعات متعددی درباره تجاوز وجود داشت.

حضور چمبرلین در پنج تیم برتر nba

حضور چمبرلین در ۵ تیم برتر nba

ویلت چمبرلین در ۵ تیم برتر nba حضور داشته است اولین تیم، بوستون تیمی اهل ایالت ماساچوست در صدر تیم های دارای بیش ترین جام های قهرمانی قرار گرفته است. در واقع این تیم پر افتخار ترین تیم مسابقات بسکتبال ان بی اس محسوب می شود که در طول سال های گذشته موفق به کسب رکورد هایی نیز شده است

دومین تیمی که ویلت چمبرلین در آن حضور داشت، لس آنجلس لیکرز است که آخرین قهرمانی خود را در سال دو هزار و ده میلادی کسب کرد که با این اوصاف حدود ده سال از آخرین قهرمانی لیکرز می گذرد. همچنین این تیم مشهور تاکنون در لیگ حرفه ای بسکتبال ان بی ای موفق شده شانزده جام قهرمانی را تصاحب کند که از این لحاظ در جایگاه دوم برترین تیم ها قرار دارد. باشگاه سوم گلدن استیت واریرز است که این باشگاه در شهر کالیفرنیا قرار دارد و در دسته کنفرانس غرب با حریفان خود به رقابت می پردازد. واریرز جایگاه سوم این رده بندی را در حالی به دست آورده است که اختلاف تعداد جام های این تیم با تیم اول و دوم بیش از دو برابر است

تیم چهارم شیکاگو بولز است که این گروه هم در مناطقی همچون منطقه مرکزی شرق فعالیت های خود را انجام می دهند و متعلق به ایالت ایلینوی می باشند. تیم آخری که ویلت در آن فعالیت داشت تیم میامی هیت است که جزء این پنج تیم برتر به شمار می رود در حالی که تا سال هزار و نهصد و پنجاه و پنج موفق به کسب قهرمانی هایی نشده بود و دست اورد ویژه ای را به دست نیاورده بود. در طول مدتی که اشخاصی همانند آلونز و مورنینگ بر سر کار آمدند، این گروه به یک تیم کاملاً حرفه ای تبدیل شد و در سال دو هزار و یک موفق شدند تا به دوره دوم رقابت های پلی آف راه پیدا نمایند.

سوالات متداول ویلت چمبرلین

سوالات متداول ویلت چمبرلین

 1. ویلت چمبرلین در کدام پنج تیم ان بی ای حضور داشت؟

  ویلت چمیرلین در تیم های بوستون سلتیکس، لس آنجلس لیکرز، گلدن استیت واریرز، شیکاگو بولز و میامی هیت حضور داشت که در رده های اول تا پنجم قرار دارند.

 2. آیا ویلت چمبرلین از زمان کودکی به بسکتبال علاقه داشت؟

  خیر، ویلت چمبرلین در کودکی بسکتبال را یک بازی دخترانه می دانست و علاقه ای به آن نداشت اما در دو و میدانی در هشتصد متر و هزار متر به خوبی عمل می کرد  .او پس از مدتی به خاطر شرایط جسمی و این که بسکتبال در فیلادلفیا پیشرفت چشم گیر و به سزایی داشت به آن روی آورد.خیر، ویلت چمبرلین در کودکی بسکتبال را یک بازی دخترانه می دانست و علاقه ای به آن نداشت اما در دو و میدانی در هشتصد متر و هزار متر به خوبی عمل می کرد  .او پس از مدتی به خاطر شرایط جسمی و این که بسکتبال در فیلادلفیا پیشرفت چشم گیر و به سزایی داشت به آن روی آورد.

 3. آیا ویلت چمبرلین ازدواج کرده است؟

  خیر،  ویلت چمبرلین بسکتبالیست معروف و مشهور هرگز ازدواج نکرد، تصور می شود که با زنان متعددی روابط عاشقانه داشته است .او در تنهایی زندگی نامه خود را با عنوان، ویلت یک میلیونر سیاه پوست دو متری که در خانه ی کناری زندگی می کند را در سال هزار و نهصد و هفتاد و سه نوشت و منتشر کرد.

 4. علت مرگ ویلت چمبرلین چیست؟

  او در دوازده اکتبر سال هزار و نهصد و نود و نه در سن شصت و سه سالگی بر اثر احتقان قلب در گذشت، او مدت طولانی با این بیماری دست و پنجه نرم می کرد و تنها امیدش به بسکتبال او را سر پا نگه می داشت و در اواخر زندگی خود در تیم میامی هیت فعالیت داشت که این اتفاق نا گوار برایش رقم خورد.

 5. رابطه ی ویلت چمبرلین و کریم عبدالجبار چگونه بود؟

  هر زمان که طرف داران بسکتبال در مورد بهترین سنتر های تاریخ بحث می کنند، نام ویلت چمبرلین و کریم عبدالجبار همیشه ذکر می شود، ویدئو های کمی از رویا روئی این دو بازیکن وجود دارد. مدت زمانی که این دو بازیکن به طور هم زمان در لیگ حاضر بودند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]