تیم بسکتبال ممفیس گریزلیز یکی از تیم های حال حاضر اتحادیه ی حرفه ای بسکتبال آمریکا می باشد؛ ستاره های جوانی از جمله جا مورانت و هم چنین، بسکتبالیست محبوب کشورمان، حامد حدادی در این تیم حضور داشته اند. شما برای شرط بندی روی این تیم لازم است که ابتدا با شرایط بسکتبال nba و این تیم آشنا شوید.

تاریخچه ی باشگاه memphis grizzlie

تاریخچه ی باشگاه memphis grizzlie

تیم ونکوور گریزلیز به همراه تیم تورنتو رپتورز در سال ۱۹۹۵ میلادی در کشور کانادا تاسیس شد؛ این تیم تا سال ۲۰۰۱ میلادی در شهر ونکوور واقع در ایالت بریتیش کلمبیای کانادا فعالیت داشت.

در سال ۲۰۰۱ میلادی، این تیم به شهر ممفیس در ایالت تنسی آمریکا نقل مکان کرد و نام آن از ونکوور گریزلیز به ممفیس گریزلیز تغییر یافت.

جری وست، یکی از بازیکنان پیشین بسکتبال آمریکا در سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷ میلادی مدیریت این باشگاه بسکتبال را بر عهده داشت؛ در حال حاضر کریس والاس مدیر این باشگاه می باشد.

مالک تیم ممفیس گریزلیز مایکل هایزلی است و این تیم در تقسیم بندی که توسط لیگ NBA آمریکا انجام شده است، در منطقه ی جنوب غربی کنفرانس غرب قرار گرفته است.

استادیوم تیم ممفیس گریزلیز

استادیوم تیم ممفیس گریزلیز

تیم ممفیس گریزلیز، بازی های خانگی خود را در استادیوم فدکس فوروم برگزار می کند؛ این ورزشگاه محل بازی های دو تیم ممفیس گریزلیز و نیز تیم بسکتبال دانشگاه ممفیس می باشد. این استادیوم در شهر ممفیس واقع در ایالت تنسی آمریکا قرار دارد؛ ظرفیت آن حدود ۱۸ هزار نفر می باشد و نیز قابلیت برگزاری مسابقات هاکی روی یخ و کنسرت را نیز دارد. هر دوی این تیم ها، پیش از افتتاح این استادیوم در سال ۲۰۰۴ میلادی، بازی های خانگی خود را در ورزشگاه پیرامید آرنا برگزار می کردند.

مربی ممفیس گریزلیز

مربی ممفیس گریزلیز

پس از هفتمین شکست متوالی تیم ممفیس گریزلیز و کسب نتایج ضعیف در مسابقات، کریس والاس مدیر عامل این باشگاه، مارک یاوارونی سر مربی این تیم را اخراج کرد؛ والاس ” جانی دیویس” دستیار پیشین مارک یاوارونی را به طور موقت در سمت سر مربی تیم قرار داد. جانی دیویس، تیم ممفیس گریزلیز را در دو بازی در مقابل تیم های نیویورک نیکس و نیوجرسیتن هدایت کرد؛ اما باز هم نتیجه به شکست این تیم منجر شد.

سرانجام کریس والاس، لیونل هالینز را به عنوان سر مربی تیم ممفیس گریزلیز و جانشین مارک یاوارونی بر کنار شده، منصوب کرد. لیونل هالینز در سال های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۵ به عنوان کمک مربی در تیم های فینیکس سانز و میلواکی حضور داشته است. کریس والاس از این انتخاب اظهار خوشحالی نمود و بیان کرد که لیونل هالینز تجارب فراوانی به عنوان کمک مربی و بازی در لیگ NBA آمریکا دارد و یکی از قهرمانان پیشین بسکتبال آمریکا محسوب می شود.

به این ترتیب، لیونل هالینز با ۳۲ باخت و تنها ۱۱ برد در کارنامه ی این باشگاه، سر مربی گری تیم ممفیس گریزلیز را بر عهده گرفت. در حال حاضر در فصل ۲۰۲۰-۲۰۱۹ میلادی، تیلور جنکینز سر مربی گری تیم ممفیس گریزلیز را بر عهده دارد و سوفیا رامان کمک مربی این تیم و دستیار وی می باشد.

پس از اینکه، در فصل گذشته تیم ممفیس گریزلیز موفق نشد به مرحله ی پلی آف لیگ NBA صعود کند؛ مدیریت این باشگاه تصمیم گرفت سوفیا رامان را به عنوان کمک مربی به کادر این تیم اضافه کند. سوفیا رامان به مدت ۱۲ فصل سر مربی گری تیم انستیتوی فناوری ماساچوست را بر عهده داشت؛ او درباره ی حضورش به عنوان کمک مربی در تیم ممفیس گریزلیز می گوید:

از اینکه فرصتی برای حضور در تیم ممفیس گریزلیز پیدا کردم هیجان زده هستم؛ تیلور جنکینز، سر مربی تیم گریزلیز در خصوص همکاری سوفیا رامان با این تیم اظهار کرد که از این همکاری هیجان زده است، او سوفیا رامان را دارای ضریب هوشی و توانایی بالایی در بسکتبال معرفی کرد. پیش از سوفیا رامان، بکی هامون اولین سر مربی زن در تاریخ لیگ بسکتبال حرفه ای آمریکا می باشد که هدایت تیم سن آنتونیو اسپرز را بر عهده داشت.

بهترین بازیکنان ممفیس گریزلیز

بهترین بازیکنان ممفیس گریزلیز

از برجسته ترین بازیکنان تیم ممفیس گریزلیز، می توان به پاو گاسل، رودی گی، مارک گسال، تونی آلن و زاک رندالف اشاره نمود. پاو گاسل بسکتبالیست اسپانیایی در سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۸ میلادی در این تیم حضور داشت؛ او در نخستین فصل حضور خود در گریزلیز به عنوان بهترین بازیکن سال اولی لیگ NBA انتخاب شد.

رودی گی، در دیدار با تیم لس آنجلس لیکرز در پلی آف لیگ NBA آمریکا با ۲۱ امتیاز و انجام ۱۰ ریباند و ۸ پاس منجر به گل به عنوان بهترین بازیکن تیم ممفیس گریزلیز انتخاب شد. در فصل ۲۰۲۰-۲۰۱۹ میلادی، ستاره ی تازه وارد تیم ممفیس یعنی جا مورانت، به عنوان بهترین بازیکن جوان لیگ NBA آمریکا انتخاب شده است؛ بسیاری از منتقدان و تحلیل گران ورزشی او را پدیده ی این فصل لیگ NBA می دانند.

فهرست بازیکنان ممفیس گریزلیز

ترکیب تیم ممفیس در فصل ۲۰۲۰-۲۰۱۹ میلادی، متشکل از بسکتبالیست های جوان و با استعدادی می باشد که در لیست زیر اسامی تعدادی از آنها برده شده است:

  • دیلون بروکس
  • جا مورانت
  • کایل آندرسون
  • برندن کلارک
  • جاش جکسون
  • آنتونی تولیور
  • جاستین وینسلو

حضور این بازیکن ها در بین ۱۰ بازیکن برتر بسکتبال کمی دور از انتار می باشد ولی خب همه بازیکن های نام برده شده از حرفه ای های بسکتبال هستند!

حامد حدادی در ممفیس گریزلیز

حامد حدادی در ممفیس گریزلیز

حامد حدادی، بازیکن بسکتبال با استعداد کشور در سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ میلادی، در تیم ممفیس گریزلیز حضور داشت؛ سپس در سال ۲۰۱۳ میلادی همراه با رودی گی به تیم تورنتو رپتورز پیوست. حامد حدادی در پلی آف لیگ بسکتبال حرفه ای آمریکا، پس از هفته ها نیمکت نشینی در تیم گریزلیز سرانجام به مدت ۳ دقیقه و ۸ ثانیه برای این تیم بازی کرد و موفق به کسب ۳ امتیاز شد. حامد حدادی در زمانی که در تیم ممفیس حضور داشت، مقابل کوبی برایانت، قهرمان و اسطوره ی بسکتبال آمریکا و تیم لس آنجلس لیکرز قرار گرفته بود. حامد حدادی در مصاحبه ای مارک گسال را نزدیک ترین دوستش در تیم ممفیس گریزلیز معرفی کرد.

نتایج تیم ممفیس گریزلیز

تیم ممفیس گریزلیز، سابقه ی ۷ بار صعود به مرحله ی پلی آف لیگ بسکتبال حرفه ای امریکا و یک بار رسیدن به فینال کنفرانس غرب را دارد. در فصل اخیر، در دیدار تیم ممفیس گریزلیز در مقابل تیم لس آنجلس لیکرز که در سالن فدکس فوروم ممفیس برگزار شد؛ این تیم صدر نشین کنفرانس غرب در مقابل ۱۷ هزار و هفتصد و نود و هفت تماشاگر توسط تیم ممفیس مغلوب شد. در این دیدار، لبران جیمز بازیکن تیم لس آنجلس لیکرز ۱۹ امتیاز، ۱۰ پاس گل و ۸ ریباند و جا مورانت ستاره ی جوان گریزلیز ۲۷ امتیاز و ۱۴ پاس گل به دست آوردند.

تیم ممفیس با این پیروزی در برابر تیم قدرتمندی مثل لس آنجلس لیکرز پس از ۵ بار شکست پی در پی، امید خود را برای قرار گرفتن در میان ۸ تیم برتر و رسیدن به مرحله ی پلی آف دوباره به دست آورد.

حضور در ۵ تیم برتر NBA

حضور در ۵ تیم برتر NBA

تیم ممفیس گریزلیز تاکنون هفت بار توانسته است به مرحله ی پلی آف لیگ NBA صعود کند؛ این تیم هم چنین یک بار توانسته در فینال کنفرانس غرب حضور یابد؛ اما متاسفانه تاکنون هیچ وقت نتوانسته است به فینال پلی آف لیگ NBA برسد و عنوان قهرمانی این لیگ را از آن خود کند.

ممفیس با وجود بازیکنان درخشانی چون پاو گاسل و رودی گی، تاکنون نتوانسته است به قهرمانی لیگ بسکتبال حرفه ای آمریکا دست یابد؛ از این رو، در لیست ۵ تیم برتر بسکتبال NBA آمریکا قرار ندارد. این لیست که از سوی لیگ NBA آمریکا منتشر شده است به رده بندی ۵ تیم برتر آمریکا بر اساس نتایج مسابقات و عملکرد آنها در لیگ می پردازد؛ این تیم ها به ترتیب شامل تیم های بوستون سلتیکس، لس آنجلس لیکرز، گلدن استیت وریورز، شیکاگو بولز و میامی هیت می باشد.

خرید لباس ممفیس گریزلیز

در پیراهن تیم ممفیس گریزلیز، از ترکیب رنگ های آبی آسمانی، سورمه ای، طلایی و سفید استفاده شده است. طرفداران تیم های ورزشی مختلف، همواره خواهان خرید لباس تیم یا پیراهن بازیکن محبوب خود در آن تیم و هم چنین وسایل مربوط به بازیکن مورد علاقه ی خود می باشند. از این رو، در سراسر جهان بسیاری از فروشگاه های ورزشی و سایت های اینترنتی، اقدام به فروش این محصولات کرده اند.
در داخل کشور ایران، برای خرید لباس این تیم می توان به فروشگاه های ورزشی در سطح شهر تهران و نیز سایت های معتبر اینترنتی مراجعه نمود. یکی از این سایت های ایرانی معتبر، سایت فنزو می باشد؛ هدف از تاسیس آنلاین شاپ فنزو رساندن محصولات ورزشی رشته های بسکتبال و فوتبال با کمترین واسطه و بالاترین کیفیت به دست مشتری ها است.

سوالات متداول

تیم ممفیس بازی های خانگی خود را در کدام استادیوم برگزار می کند؟

این تیم، بازی های خانگی خود را در استادیوم فدکس فروم که در شهر ممفیس ایالت تنسی قرار دارد، برگزار می کند.

در حال حاضر، سر مربی تیم گریزلیز چه کسی می باشد؟

در فصل ۲۰۲۰-۲۰۱۹ میلادی، تیلور جنکینز سر مربی تیم ممفیس است.

در لباس تیم گریزلیز از ترکیب چه رنگ هایی استفاده شده است؟

در پیراهن این تیم، ترکیب رنگ های آبی آسمانی، سفید، سرمه ای و طلایی به کار رفته است.

حامد حدادی در چه سالی در تیم ممفیس حضور داشت؟

۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ میلادی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]