رپ از سبک های مربوط به موسیقی است که به دلیل شباهتش با گفتار، بسیار محبوب شد. این سبک که به آوا گفتار نیز شهرت دارد، توانسته طرفداران بسیاری را به سوی خود جذب کند. اصلی ترین دلیل جذابیت این سبک را می توان خوانندگان شناخته شده آن دانست. این سبک، از زمان های دور مورد توجه خوانندگان قرار گرفت و با روی آوردن بسیاری از آن ها به رپ، موجب محبوبیت این نوع خاص موسیقی شد. هم اکنون در مورد تاریخچه رپ و قدیمی ترین رپر های جهان به صحبت می پردازیم.

قدیمی ترین رپر کیست
poses in the press room during the 2011 Billboard Music Awards at the MGM Grand Garden Arena May 22, 2011 in Las Vegas, Nevada.

قدیمی ترین رپر کیست؟

موسیقی رپ نوعی از سبک های موسیقی است که از ریتم خاصی برخوردار می باشد. این موسیقی را به دلیل این که برای نخستین بار سیاه پوستان در خیابان ها سرودند، به موسیقی خیابانی نیز شهرت دارد. سال ۱۹۶۰، سال ظهور این نوع موسیقی بود. در ابتدا سیاه پوستانی که در آمریکا زندگی می کردند، صدای اعتراض خود را از این طریق به گوش همگان رساندند.

از آن سال ها این سبک به عنوان یک سبک اعتراضی نیز شناخته شد. این سبک مانند دیگر سبک های موسیقی، محدود به یک زمان یا کشور خاص نیست. اما تاریخ ظهور آن در کشور های مختلف متفاوت است. در ایران نیز این سبک، محبوبیت خاص خود را در میان قشر های مختلف جامعه دارد. این سبک در ایران دیر تر از سایر کشور ها رایج شد و همچنان نیز با محدودیت های خاصی روبه رو می باشد.

اوخر دهه ۷۰ هجری شمسی را می توان تاریخ نمایان شدن رپ فارسی در ایران دانست. از همان سال ها خوانندگان بسیاری به دلیل جدید بودن این سبک به آن روی آوردن و استعداد های نهفته ای در میان آن ها شکوفا شد. در ایران، خوانندگانی به نام هیچکس و حصین، لقب قدیمی ترین رپر فارسی را به خود اختصاص داده اند. ناس و اسنوپ داگ را نیز می توان از پیشکسوتان رپ جهانی دانست.

قدیمی ترین رپر جهان کیست؟

رپر های بسیاری در زمینه موسیقی رپ فعالیت می کنند که می توان از توپاک آمارو شکور، به عنوان یکی از پیشگامان این عرصه نام برد. این خواننده محبوب که با نام اختصاری توپاک شناخته شده است، توانست در ۲۵ سالگی به یکی از حرفه ای ترین های دنیای رپ تبدیل شود. مضمون اغلب آهنگ های او، در مورد نژاد پرستی و نظام برده داری بود. از همین رو مخالفان بسیاری را برای او ایجاد کرد. سرانجام در سن بیست و پنج سالگی توسط عده ای ناشناس با ضرب ۵ گلوله به قتل رسید.

قدیمی ترین رپر جهان
NEW YORK, NY – OCTOBER 30: Rapper Bobby Shmurda is interviewed at Power 105.1’s Powerhouse 2014 at Barclays Center of Brooklyn on October 30, 2014 in New York City. (Photo by Neilson Barnard/Getty Images for Power 105.1)

قدیمی ترین رپر ایران چه کسی است؟

با این که اختلاف نظر های فراوانی در این باره وجود دارد اما، می توان یاس و امیر تتلو را از قدیمی ترین رپر هایی دانست که فعالیت خود را به صورت زیر زمینی در ایران آغاز کردند. با این وجود یاس را پیشگام رپ فارسی می دانند. نام شناسنامه ای این خواننده هنرمند، یاسر بختیاری است. وی در سال ۱۳۶۱ دیده به جهان گشود. او تا مدت ها به صورت زیر زمینی فعالیت داشت. اما سرانجام توانست مجوز رسمی انتشار آهنگ هایش را دریافت کند. محتوای آهنگ های او غالبا به اعتراض در مورد فقر، گرانی، بیکاری و … است و به همین دلیل به یکی از محبوب ترین رپر های ایرانی در نظر همگان تبدیل شده است.

قدیمی ترین آهنگ های رپر ها

موسیقی رپ از زمان های دور تا کنون توانسته نظر مخاطبان بسیاری را به سوی خود جلب کند. این موسیقی به دلیل سبک خاص گفتاری اش، در ابتدا زیاد مورد استقبال قرار نگرفت. اما با گذشت زمان توانست به یکی از محبوب ترین سبک های موسیقی تبدیل شود. این موسیقی در ایران نیز توانست به موفقیت های چشم گیری دست یابد. به طوری که آهنگ هایی که به عنوان نخستین و قدیمی ترین آهنگ های رپر ها منتشر شد، امروز نیز طرفداران بسیاری دارد. هم اکنون چند نمونه از آهنگ هایی که توانسته اند از زمان انتشار تا امروز ماندگار شوند را ذکر می کنیم.

آهنگ “از چی بگم” از یاس

در دومین روز آبان سال ۱۳۹۰ بود که آهنگی جنجالی از رپر محبوب، یاس، منتشر شد. این آهنگ که مضمون اصلی آن مشکلات اجتماعی است، توانست نظر رپ دوستان را به خود جلب کند. یاس در این آهنگ بسیاری از مشکلات فردی و گروهی که در جامعه ایران رخ داده بود را به تصویر کشید. این آهنگ از ترک هایی است که آهنگسازی و ترانه سرایی فوق العاده قوی آن باعث شده تا، امروزه نیز در لیست آهنگ های قدیمی پر مخاطب و ماندگار رپ فارسی قرار بگیرد.

آهنگ “خوابم نمی بره” از امیر تتلو

تتلو از جمله خوانندگان محبوب و قدیمی سبک رپ فارسی است. شهرت این خواننده باعث شده تا برای تمام ایرانیان شناخته شده باشد. وی در سال ۱۳۹۲ آلبومی به نام تتلیتی را متتشر کرد. در این آلبوم آهنگ “خوابم نمی بره” به شهرت چشم گیری رسید. محتوای این آهنگ کاملا عاشقانه بود. برای این آهنگ موزیک ویدئو اختصاصی نیز ساخته شده است که بسیار مورد استقبال علاقه مندان رپ قرار گرفت.

آهنگ “اختلاف” از هیچکس

هیچکس یکی دیگر از پیشگامان موسیقی رپ فارسی بود. این خواننده از همان اوایل ورودش به دنیای رپ توانست طرفداران بسیاری را به سوی خود سوق دهد. “اختلاف” یکی از موزیک هایی بود که او در سال ۱۳۸۵ منتشر کرد. این موزیک را می توان از موزیک های قدیمی رپ دانست، که هم اکنون نیز در پلی لیست بسیاری از علاقه مندان سبک رپ، به چشم می خورد. محتوای اختلاف، مربوط به فاصله طبقاتی میان مردم ایران است و به دلیل سبک اعتراضی آن، نظر اکثریت ایرانیان را به سوی خود جلب کرد.

آهنگ “چی شد صدا قطع شد” از آرمین ۲afm

آرمین ۲afm از رپر هایی است که بیشتر در میان قشر نوجوان جامعه محبوبیت دارد. “چی شد صدا قطع شد” از ترک هایی است که از او منتشر شده است. این آهنگ در مورد یک شکست عشقی بزرگ است و موزیک ویدئو فوق احساسی که برای آن ساخته شد، توانست این آهنگ را در لیست پر طرفدار ترین آهنگ های رپ قدیمی رپر ها قرار دهد.

لقب قدیمی ترین رپرها

لقب قدیمی ترین رپرها به چه کسانی تعلق گرفته است؟

هنگامی که موسیقی رپ برای نخستین بار اجرا شد، عده کمی به آن گرایش پیدا کردند. در واقع این نوع از موسیقی از همان ابتدا محبوب نشد. اما با گذشت زمان و روی کار آمدن خوانندگان جدیدی که به صورت حرفه ای وارد این زمینه شدند، کم کم نظر اکثریت مردم جهان به این سبک جلب شد. از این جهت چندین تن از قدیمی ترین رپر های جهان را معرفی خواهیم کرد.

اسنوپ داگ

شاید کم تر کسی باشد که با اسنوپ داگ آشنایی نداشته باشد. او از معروف ترین چهره های رپر جهان است. آثار فوق العاده قوی او باعث شد تا نامش به عنوان ماندگار ترین و قدیمی ترین رپر برده شود. سال تولد او، سال ۱۹۷۲ میلادی ذکر شده است. او زندگی سختی را پشت سر گذاشت. اما سرانجام توانست به یک سلبریتی محبوب تبدیل شود. وی سال های نوجوانی خود را در زندان گذراند و درگیر مصرف مواد مخدر بود. اما با وارد شدن به دوره جدیدی از زندگی خود، به صورت حرفه ای هیپ هاپ را آغاز نمود.

عرفان

عرفان از چهره های شناخته شده در رپ فارسی است. نام کامل او عرفان پایدار می باشد. وی اصالتی اصفهانی دارد و در سال ۱۳۶۲ دیده به جهان گشوده است. او فعالیت خود را در اواسط دهه ۸۰ هجری شمسی آغاز کرد و با انتشار آلبوم “از خانه تا گور”، شهرت چشم گیری را برای خود به ارمغان آورد. آلبوم “همیشگی” یکی دیگر از آلبوم های موفق این رپر است که در سال ۱۳۸۹ منتشر شد. وی پس از گذشت چندین سال، در سال ۱۳۹۴ تصمیم گرفت که از دنیای رپ خارج شود. به همین سبب آلبومی به نام خداحافظی را منتشر کرد. با این که فعالیت دیگری از او در زمینه موسیقی رپ به چشم نمی خورد، اما نامش به عنوان یکی از قدیمی ترین رپر های ایرانی ماندگار شده است. گفته می شود که او هم اکنون مدیریت یک سایت شرط بندی را به عهده دارد که به سایت شهربازی معروف است.

توپاک

همان طور که ذکر شد توپاک توانسته است به عنوان برترین و قدیمی ترین رپر جهان معرفی شود. این هنرمند محبوب در سال ۱۹۷۱ متولد شده است و در زمان کوتاهی که فرصت زندگی داشت، آثار خارق العاده ای را به جا گذاشت. شهرت او حتی به دنیای هالیوود نیز رسید و در چند فیلم سینمایی ایفای نقش کرد. وی ۲۵ سال بعد از اولین سال تولد خود ترور شد. مضامین آهنگ های او بسیار واقع گرایانه بود و سبکی اعتراضی داشت. این سبک دشمنان بسیاری را در اطراف او پرورش داد و سرانجام توسط دشمنانش به قتل رسید. او یک سیاه پوست آمریکایی بود و آهنگ هایی که ضد قانون های برده داری و نژاد پرستانه خواند، تاثیر بسزایی در سیاه پوستان و سفید پوستان آن سال ها، گذاشت.

فیفتی سنت

فیفتی سنت تحولی عظیم در دنیای رپ ایجاد کرد. او یکی از موفق ترین رپر ها است و آثار خارق العاده ای را منتشر کرده است. علاقه او تنها به خوانندگی محدود نمی شود. وی در تجارت نیز صاحب نام است و تصمیم دارد نامش را به عنوان یک تاجر بزرگ به ثبت برساند. او برای مدتی با اعتیاد درگیر بود اما توانست به سرعت از مواد مخدر فاصله بگیرد و در زمینه های مختلفی به موفقیت برسد. شمار آلبوم های منتشر شده از او به هفت آلبوم می رسد. اما مطابق با گفته هایش دو آلبوم دیگر را نیز به زودی منتشر خواهد کرد.

رضا پیشرو

رضا پیشرو دیگر خوانندگان سبک رپ فارسی است که می توان نام او را در لیست قدیمی ترین رپر ها ذکر کرد. به علاوه او از موفق ترین رپر های ایرانی نیز به شمار می رود. وی در سال ۱۳۶۶ متولد شده است و نام شناسنامه ای او محمد رضا ناصری می باشد. آلبوم هایی به نام دوران طلایی، جهنم و ساکت از آلبوم های موفقی هستند که از این خواننده منتشر شده است.

جی زی

جی زی از شهرت چشم گیری برخوردار است. او یکی از به نام ترین رپر های آمریکایی است که توسط ام تی وی به عنوان برترین رپر در طول تاریخ شناخته می شود. نام اصلی او شان کوری کارتر است و سال ۱۹۶۹، سال تولد او ذکر شده است. تجارت از دیگر فعالیت های این چهره هنرمند می باشد و علاوه بر خوانندگی در تهیه کردن موسیقی های سبک رپ نیز مشهور است. آلبوم های او به عنوان پر فروش ترین آثار های رپ در طول تاریخ جهان شناخته می شوند.

آهنگ های قدیمی ترین رپر ها
Eminem performs during The Concert for Valor in Washington, D.C. Nov. 11, 2014. DoD News photo by EJ Hersom

آهنگ های قدیمی ترین رپر ها

در طول تاریخ رپ، برخی از آهنگ ها به دلیل سبک خاص یا آهنگ سازی و ترانه سرایی قوی، توانسته اند تا کنون مخاطب های خاص خود را حفظ کنند. در ادامه برخی از این ترک ها را معرفی کرده ایم. شما می توانید برای دانلود آهنگ های قدیمی ترین رپر ها به سایت های گوناگونی که در اینترنت وجود دارند، مراجعه کنید. همچنین از طریق برخی اپلیکیشن های مخصوص، می توانید به صورت آنلاین به شنیدن این موسیقی های محبوب و ماندگار اقدام نمایید.

آهنگ وزوس

آهنگ وزوس نام ترکی از آلبومی به همین نام می باشد. این آلبوم توسط یکی از قدیمی ترین رپر های آمریکا به نام کانیه وست منتشر شد. کانیه وست نامی شناخته شده در دنیای هیپ هاپ و رپ می باشد و طرفداران بسیاری به صدای این خواننده علاقه نشان داده اند. این آهنگ یکی از محبوب ترین ترک هایی است که او متتشر کرده و همچنین ماندگار ترین آهنگ کانیه وست نام گرفته است.

آهنگ still

این ترک، فوق العاده ترین ترک در طول تاریخ رپ نام گرفته است. دکتر دره و اسنوپ داگ، هر دو خوانندگان قدرتمند و دارای سبک در رپ هستند که همکاری آن ها ترک قدرتمندی به نام still را خلق کرد. از دیگر عواملی که این آهنگ را جاودان کرده است، ترانه سرایی آن می باشد که جی زی آن را به انجام رسانده است. بیت خارق العاده ای که به وسیله پیانو برای این آهنگ در نطر گرفته شده، از دیگر دلایل محبوبیت و ماندگاری این ترک به حساب می آید.

آهنگ تابستون کوتاهه

“تابستون کوتاهه” نام ترکی آشنا از رپ فارسی می باشد. گروه مشهور و محبوب زد بازی این ترک را برای نخستین بار در سال ۱۳۸۶ منتشر کرد. آهنگ سازی فوق العاده این ترک به عهده دارا، مهراد هیدن، علی رضا جی جی و آرش بود. این آهنگ، از قدیمی ترین آهنگ های این گروه موسیقی محبوب است که همچنان نیز در پلی لیست بسیاری از علاقه مندان رپ حضور چشم گیری دارد.

آهنگ یه مشت سرباز

این ترک از قدیمی ترین ترک های رپ فارسی است که توسط هیچکس منتشر شد. هیچکس، یکی از خوانندگانی بود که در ایران سبک رپ را رواج داد. این آهنگ فوق العاده در سال ۱۳۸۷ انتشار یافت و توانست در سطح جهانی نیز شهرت پیدا کند.

آهنگ عاشق خودت باش

امینم، از هنرمندان خارق العاده موسیقی سبک رپ می باشد. این خواننده با این که سن کمی دارد اما به سرعت شناخته و مشهور شد. آهنگ “عاشق خودت باش” را می توان یکی از ترک های برتر این خواننده دانست. زیرا که این آهنگ تاکنون برنده جایزه اسکار و همچنین جایزه ام تی ای شده است.

اینستاگرام قدیمی ترین رپر

خوانندگان رپ حضور چشم گیری در فضا های مجازی و به خصوص اینستاگرام دارند. از این رو می توان با مراجعه به این اپلیکیشن اجتماعی و سرچ نام قدیمی ترین رپر ها، به صفحه شخصی آن ها دسترسی پیدا کرد. از این طریق می توانید عکس ها و فیلم های آن ها را نیز مشاهده نمایید.

قدیمی ترین رپر زن ایران کیست؟

موسیقی رپ نیز مانند سایر سبک های موسیقی می تواند هنرمندان و خوانندگان خانم را نیز به سمت خود سوق دهد. این رشته از موسیقی، در میان خوانندگان خانم نیز بسیار رایج است. به طوری که خانم ها نیز در این سبک صاحب نام هستند و توانسته اند به چهره های سرشناسی در زمینه رپ تبدیل شوند.

از معروف ترین خوانندگان خانم موسیقی سبک رپ، می توان به سوگند اشاره کرد. سوگند از نخستین خوانندگان زن ایرانی بود که پس از خروج از ایران، فعالیت خود را به صورت کاملا حرفه ای و رسمی آغاز کرد. در شناسنامه اش تاریخ بیست و دومین روز مرداد سال ۱۳۶۶ به عنوان تاریخ تولد او ذکر شده است.

نام کامل او سوگند سهیلی است و اصالتی اصفهانی دارد. وی در زمینه رپ با خوانندگانی مانند بهزاد لیتو، حصین، صادق و رضا پیشرو همکاری های گسترده ای را به ثمر رسانده است. وی برای مدتی در گروه معروف زد بازی مشغول به فعالیت بود که، تاثیر بسزایی را در شناخته شدن او ایفا نموده است.

با این که فعالیتش را در آلمان آغاز کرد، اما برای مدتی در جزیره کیش ایران ساکن بود. او پس از بازداشتش توسط مامورین ایران، برای همیشه از ایران مهاکرت کرد. وی هم اکنون ازدواج کرده و یک پسر کوچک دارد. لازم به ذکر است که فعالیت خوانندگی سوگند تنها به سبک رپ محدود نمی شود. وی در سبک های پاپ و حتی سنتی نیز شناخته شده و صاحب نام است.

قدیمی ترین رپر گنگ جهان

قدیمی ترین رپر گنگ جهان کیست؟

شاید تا به حال نام گنگ رپ را شنیده باشید. هم اکنون خلاصه ای از معنی این اصطلاح را ذکر خواهیم کرد. در واقع گنگ رپ یا گانگستا رپ، یکی دیگر از زیر شاخه های موسیقی سبک رپ به حساب می آید. این سبک بر خلاف سبک رپ معمولی هیچ محدودیت خاصی ندارد و در آن خشونت بسیاری به چشم می خورد. در این سبک، اغلب در مورد قوانین غیر عرف جامعه صحبت می شود و استفاده از کلمات رکیک نیز در آن به چشم می خورد.

با این حال طرفداران بسیاری به شنیدن گنگ رپ علاقه نشان داده اند و باعث شده اند که خوانندگان بسیاری در این سبک فعالیت کنند. خوانندگانی مانند آر بی ایکس، آیس تی، تریک ددی، پوشا تی، بی جی و … جزو به نام ترین گنگ رپر های جهان هستند. اما قدیمی ترین آن ها را می توان دکتر دره دانست. دکتر دره نام هنری رپر معروف، آندره رومله یانگ می باشد. او یکی از پیشکسوتان دنیای رپ است و از قدیمی ترین رپر های جهان به حساب می آید. او علاوه بر این که خود به خوانندگی مشغول است، استعداد های بسیاری را در این زمینه شکوفا می کند. وی در سبک گنگستا رپ نیز شهرت دارد.

قدیمی ترین رپر های اروپایی چه کسانی هستند؟

موسیقی رپ تاریخچه ای وسیع دارد که نمی توان آن را محدود به یک منطقه خاص دانست. به همین دلیل در کشور های اروپایی نیز استعداد های بی شماری در زمینه رپ فعالیت می کنند و توانسته اند نامشان را به عنوان قدیمی ترین رپر ها به گوش همگان برسانند. در ادامه، چند تن از رپر های اروپایی را معرفی خواهیم کرد.

عبدالملک

این خواننده یکی از چهره های اهل فرانسه می باشد. وی در سال ۱۹۷۵ پا به این دنیا گذاشت. او در سال های اخیر دین خود را به اسلام تغییر داده است و عبدالملک نام جدید او می باشد. وی فعالیت خود را از ۱۳ سالگی آغاز کرد و در زمینه خوانندگی رپ و کارگردانی و نویسندگی فیلم های سینمایی مشغول به کار است. سبک فعالیت او در زمینه رپ بیشتر به سمت و سوی هیپ هاپ می باشد.

کنزا فرح

از دیگر خوانندگان فرانسوی سبک رپ، می توان به کنزا فرح اشاره کرد. وی با نام فرح نیز شناخته می شود. او اهل عربستان است و اصالتی فرانسوی- الجزایری دارد. سال ۱۹۸۶ سال تولد او است‌. فرح در سبک آر اند بی صاحب نام و شناخته شده می باشد. سال ۲۰۰۷ نخستین آلبوم خود به نام اوثنتیک را منتشر کرد که بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

ریدان

ریدان، از دیگر رپر های مشهور فرانسوی است که در سال ۱۹۷۵ دیده به جهان گشوده است. او فعالیت رسمی خود را از سال ۲۰۰۴ آغاز نمود و از همان ابتدا توانست به عنوان یک خواننده سرشناس شناخته شود. وی در فیلم کمدی نیمکت های پارک نیز حضور داشته است.

گیمز

گیمز، رپری است که اصالتش به کنگو باز می گردد. اما در کشور فرانسه متولد شده و ساکن همین کشور می باشد. گیمز نامی است که او برای فعالیت های هنری اش انتخاب کرده است و گانوی دجونا نام شناسنامه ای او می باشد. وی با گروه Sexion d’Assaut نیز همکاری های گسترده داشته است.

سوالات متداول

عنوان قدیمی ترین رپر را به چه کسی می توان اختصاص داد؟

این لقب به توپاک آمارو شکور نسبت داده شده است.

قدیمی ترین خواننده زن سبک رپ فارسی کیست؟

سوگند سهیلی مشهور ترین و قدیمی ترین رپر خانم ایرانی نام گرفته است.

قدیمی ترین گنگ رپ تاریخ کیست؟

دکتر دره به عنوان گنگستا رپ تاریخ شناخته می شود.

مشهور ترین رپر های اروپایی کدام اند؟

خوانندگانی مانند ریدان، کنزا فرح، گیمز، عبدالملک و … از قدیمی ترین رپر های اروپایی می باشند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]