بالغ بر ۲ دهه است که سبک موسیقی رپ فارسی بنیان گذاری شده و روزهای پرتلاطمی را پشت سر گذاشته تا به شکلی که امروز می بینیم و در ایران همه گیر شده، با آن مواجه هستیم. در رابطه با لقب رپر ها لازم به یادآوری است که، در اوایل دهه هشتاد که نه تنها رپ، تمام سبک های موسیقی ایران به سختی می توانستند کاری ارائه بدهند و به خاطر پی گردهای قانونی و موانع آن دوره، عده ای از موزیسین ها و رپرها نه تنها به دلیل زیباشناسی بلکه برای حفظ هویت خود از نام های مستعار و لقب های متفاوت استفاده می کردند؛ لذا در خصوص انتخاب این القاب داستان ها و دلایل مختلفی در میان بنیان گذاران آن وجود دارد.

لقب رپر های ایرانی

لقب رپر های ایرانی

همانطور که گفته شد خصوصیات بازه زمانی دهه هشتاد باعث شد تا استفاده از القاب در موسیقی رپ تبدیل به یک روتین در انتخاب اسم نسل دوم و سوم رپرها شود.

هیچکس

مگر می شود که رپ فارسی را بدان نام هیچکس یاد کرد؟ سروش لشگری با لقب هیچکس که به عنوان پدر رپ فارسی یاد می شود، جزو بنیان گذاران این سنت در رپ بوده است. گفته می شود هنگامی که سروش لشگری تصمیم گرفت یک رپر شود اسم و فامیلی خود را عوض کرده و لقب هیچکس را برای خود انتخاب کرده است. در خصوص دلیل این لقب نیز چنین گفته است که دلیل انتخاب اسم هیچ‌کس این بوده است که وی می‌خواسته یک تضادی بین تأثیری که می‌خواهد بگذارد و حرف‌هایی که می‌زند ایجاد کند. وی اضافه می کند که هیچکس نماد و سمبول هیچ چیز نیست و من این را دوست دارم.

اوج

اوج نیز یکی دیگر از القابی است که دوران پر تلاطمی را در شناسنامه هنری خود تجربه کرده است. این خواننده رپ فارسی که نام اصلی وی علی ناصری می باشد، یکی از رپرهای ایرانی است که در ابتدای کار خود لقب اوج را برای خود انتخاب کرده است. در خصوص چرایی نام خود نیز چنین اذهان کرده که اعتقاد داشته او با موسیقی رپ فارسی می تواند اوج بگیرد.

یاس

یکی از اولین و ثابت قدم ترین رپرهای ایرانی تبار یاس می باشد که سالیان زیادی را در تلاش فرهنگ سازی این سبک موسیقی در ایران وقف کرده است. شعرهای او به دلیل مضمون اجتماعی و سیاسی که دارد در بین طرفداران وی و حتی قشر عام مردم ایران محبوب می باشد. نام اصلی او یاسر بختیاری می‌باشد که او از لقب رپر ها، لقب یاس را برای خود انتخاب کرده است.

جی جی

اگر رپ فارسی را با کمی شیطنت جمع کنیم نام جی جی را تداعی می کند. علیرضا جزایری نیز یکی از معروف ترین رپر های ایرانی می باشد که البته حالا مثل خیلی از فعالین دوره خود در خارج از ایران سکونت دارد. پشت لقب وی نیز فلسفه خاصی وجود نداشته و ترکیبی از فامیلی خود را به عنوان لقب انتخاب کرده است.

تهی

یکی دیگر از رپرهای دوست داشتنی ایرانی نیز تهی نام دارد. وی ابتدا فعالیت خود را در ایران به صورت آندرگراند آغاز نمود و بعد از معروفیت از ایران رفت و اکنون در آمریکا سکونت دارد. نام اصلی او سید حسین موسوی است که لقب تهی را برای خود برگزید.

تتلو 

این خواننده که به مودی بودن نیز شهرت یافته، یکی از پرحاشیه‌ ترین خواننده این روزها می باشد. وی نیز از هنگامی که کار خود را اغاز نمود اسم اصلی خود که امیرحسین مقصودلو بود را تغییر داد و لقب تتلو را برای خود برگزید یکی از عللی که او این کار را می کند برای اینکه اسم و فامیل آنها بسیار طولانی است و برای طرفداران حفظ کردن آن سخت است.

حصین

یکی دیگر از رپرهای نسل اول رپ که به دلیل حواشی حجم زیادی از پتانسیل هنری خود را از دست داد حسین ابلیس یا همان حصین می باشد. او نیز در اغاز کار خود اسم حسین رحمتی را تغییر داده و لقب ابلیس را برای خود انتخاب کرد. پس از گذشت مدتی از فعالیت های وی، از انتخاب اسم خود پشیمان شده و نام حصین را برای فعالیت هنری خود اتخاذ نمود. جالست بدانید که حسین مدیریت سایت سنگین بت را برعهده دارد.

سر شناس ترین لقب رپر ها در جهان

سر شناس ترین لقب رپر ها در جهان

هنرمندان و خواننده های سرشناس زیادی در عرصه موسیقی وجود دارند که در سبک های مختلف تاریخ ساز شدند. سبک رپ در عرصه جهانی سیر تکاملی خود را پشت سر گذاشته و عده زیادی از تحلیل گران و کارشناسان موسیقی اعلام داشته اند در اکثر سبک های موسیقی آن چه که خلاقیت نامیده می شد رو به محو شدن است و به دلیل اشباع شدن این عرصه توسط افراد مختلف موسیقی روندی کلیشه ای به خود گرفته است. از این رو شاید بیجا نباشد اگر بگوییم افرادی مانند توپاک، امینم، اسنوپ داگ، جی زی، آشر و خیلی های دیگر، در این موسیقی تکرار نخواهند شد.

جذاب ترین دلایل برای انتخاب لقب رپر ها

همانطور که گفته شد دلایل مختلفی پشت انتخاب القاب رپرها می باشد و در حالی که عده ای صرفا در جهت برندینگ از این عامل استفاده می کنند، عده ای داستان های جالبی پشت لقب خود دارند. از جمله لقب رپر ها این افراد می توان به امینم اشاره نمود که از چند لقب مختلف استفاده می کند. نکته جالب در رابطه القاب این رپر این است که گفته شده هر یک از القاب وی یکی از شخصیت ها و کارکترهای درونی او بوده است.

تغییر در لقب رپر ها به چه خاطر بود است؟

تغییر در لقب رپر ها به چه خاطر بود است؟

در رابطه با تغییر القاب رپرهای ایرانی دلایل مختلفی وجود دارد و در حالی که برخی صرفا به جهت تغییر سلیقه همچین اقدامی را مرتکب می شوند، برخی نیز یا بالاجبار و برای رهایی از سوابق قبلی خود دست به این اقدام می زنند. از جمله افرادی که لقب خود را در سبک رپ تغییر داده اند می توان از ابلیس نام برد که به دلیل تغییر عقیده خود و تغییرات جزئی در سبک موسیقی خود نام حصین را برگزیده است.

یکی دیگر از رپرهای ایرانی که لقب خود را تغییر داده، رضا پیشرو می باشد که در ابتدا از نام رضا ۳pac استفاده می کرد. وی که نام ۳pac را که به خاطر علاقه به توپاک انتخاب کرده بود، به دلیل رشد در این عرصه احساس نمود که بایست نام مختص به خود را داشته باشد.

معنی لقب رپر ها در جهان

در این قسمت از مقاله نیز به معنی لقب چند نفر از رپرهای جهان می پردازیم.

لقب رپر ها اسنوپ داگ

کلوین کوردوزار یا همان اسنوپ داگ معروف نیز یکی از رپرهایی می باشد که از لقب بهره می جوید. او در خصوص انتخاب این لقب چنین می گوید که در دوران کودکی مادر وی عادت داشته او را با نام اسنوپی صدا بزند که مخفف و برگرفته از کارتون معروف یعنی اسنوپ داگی داگ بوده است.

لقب رپر ها فیفتی سنت

یکی دیگر از خوانندگان رپ و هیپ هاپ معروف فعال در امریکا فیفتی سنت می باشد. در رابطه با انتخاب این لقب چنین گفته می شود که ماجرای این نام به دوران فقر و کودکی وی بر می گردد.

لقب رپر ها جی زی

تعداد زیادی از هنرمندان و رپرها از مخفف نام خود به عنوان لقب استفاده می کنند که جی زی نیز از جمله این افراد می باشد.

لقب رپر ها توپاک

در رابطه با انتخاب لقب پدر رپ جهان یا همان توپاک چنین گفته شده است که این لقب برگرفته از نام رئیس اینکاها – توپاک آمارو گرفته شده است که در قرن ۱۸ میلادی فرمانده جنگ در مقابل اسپانیایی‌ها بوده است.

لقب رپر ها امینم

یکی از جالب ترین افراد در انتخاب القاب امینم می باشد. در رابطه با نام وی چنین گفته شده است که القاب مختلف وی برگرفته از شخصیت های مختلف درون او می باشد. این شخصیت ها عبارتند از اسلیم شیدی، که نشان دهنده خلق و خوی پرحرارت وی می باشد،”امینم” که رپر معروف درون اوست و در آخر مارشال مترز، که کارکتر خود او در زندگی روتین وی می باشد.

حرف های بدی که لقب رپر ها شده است

حرف های بدی که لقب رپر ها شده است

همانطور که می دانید این سبک که با اعتراض آمیخته شده است گاها همراه با القاب و الفاظ ناهنجار یک جامعه همراه می شود. عده ای از رپرها و حتی آرتیست های سایر سبک ها از القاب زننده استفاده می کنند که البته دلایل هرکدام متفاوت می باشد.

انتخاب لقب رپر ها به عهده چه کسی است؟

در پاسخ به این سوال انتخاب لقب رپر ها موارد مختلفی را می توان اشاره نمود، زیرا شرایط فعالین این حیطه کاملا متفاوت می باشد. همانطور که در ابتدا نیز اشاره شد، در خصوص انتخاب القاب دلایل مختلفی وجود دارد. عده ای صرفا به دلیل دنباله روی کار دیگران و برای زیبا سازی اقدام به این کار می کنند که امری کاملا شخصی می باشد؛ اما در رابطه با این سبک موسیقی از آنجایی که این القاب به نوعی نقش برندینگ برای این افراد ایفا می کنند انتخاب این اسامی و القاب می تواند کار را پیچیده تر از چیزی که به نظر می رسد بکند. عوامل مختلفی در این تصمیم اهمیت ایجاد می کنند، مانند وجود اسامی و القاب مشابه، ریتم و اهنگ نام، تعداد واژه ها و تاثیر جستجوی ساده تر در گوگل و شبکه های اجتماعی و…

به دلایل ذکر شده می تواند انتخاب این تصمیم چیزی بیشتر از یک سلیقه شخصی باشد و ممکن است توسط افراد مختلفی از جمله منیجر هنرمند، لیبل و کمپانی و یا نظر وزارت ارشاد اسلامی در خصوص فعالین مجاز اتخاذ شود.

لقب گنگ در بین رپر ها

لقب گنگ در بین رپر ها

همانطور که می دانید حجم زیادی از فعالیت ها در این سبک و به خصوص در ایران به صورت دیس و کل با سایر رپرها انجام می گیرد، لذا یکی از عناوین رایج که در این سبک ایجاد شده عبارتی به اسم گنگ می باشد که نوعی شاخ و شونه کشی برای سایر رپرها می باشد و چارچوب های خاص خود را دارا می باشد. به طور مثال فردی که سابقه دستگیری و زندان داشته و یا به نحوی فعالیت ناهنجاری داشته، از این عناوین به عنوان افتخار و شاخ و شونه کشی برای سایرین استفاده می کند. ناگفته نماند که حجم زیادی از این به اصطلاح گنگ بازی در رپ ایران، به شکل فانتزی و غیر واقعی اجرا می شود.

سوالات متداول در مورد لقب رپر ها

چرا رپرها از لقب استفاده می کنند؟

دلایل مختلفی برای این می تواند وجود داشته باشد که یکی از ان ها ایجاد تمایز نام شخصی آرتیست از سایرین می باشد.

لقب سابق حصین چه بوده است؟

ابلیس.

لقب سابق رضا پیشرو چه بوده است؟

رضا تری پک.

منبع لقب اسنوپ داگ چه چیزی می باشد؟

مادر وی عادت داشته وی را با نام شخصیت کارتون اسنوپی اسنوپ صدا کند؛ به همین دلیل وی از این لقب برای هنر خود بهره می جوید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]